| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Rosja stała się członkiem WTO

Rosja stała się członkiem WTO

22 sierpnia 2012 r. Federacja Rosyjska stała się 156 członkiem Światowej Organizacji Handlu (WTO). Nastąpiło to aż po 18 latach negocjacji. To ważne wydarzenie dla Polskie i całej Unii Europejskiej, która jest największym partnerem handlowym Rosji. Rosja jest trzecim co do wielkości partnerem handlowym UE. Polska liczy m.in. na większy eksport do Rosji artykułów rolno-spożywczych.

Od północy 22 sierpnia 2012 zaczął obowiązywać „Protokół o przystąpieniu Federacji Rosyjskiej do porozumienia z Marrakeshu o utworzeniu WTO z 15.04.1994r", czyli Rosja została 156-tym pełnoprawnym członkiem Światowej Organizacji Handlu.

- Przystąpienie do WTO stanowi dla Rosji ważny krok w kierunku dalszej integracji ze światową gospodarką – powiedział komisarz UE ds. handlu Karel de Gucht. – Ułatwi ono prowadzenie inwestycji i handlu, przyspieszy modernizację rosyjskiej gospodarki i zapewni wiele szans na rynku zarówno dla przedsiębiorstw rosyjskich, jak i europejskich. Ufam, że Rosja będzie przestrzegać międzynarodowych przepisów i norm handlowych, tak jak się do tego zobowiązała.

Przystąpienie do WTO będzie miało pozytywny wpływ na warunki wymiany handlowej i inwestycji między Rosją a Unią Europejską.

Zdaniem Komisji Europejskiej obniżenie stawek celnych w Rosji oznaczają dla unijnych eksporterów oszczędności ok. 2,5 mld euro rocznie. Komisja ocenia, że niższe cła w Rosji spowodują wzrost unijnego eksportu do tego kraju o 3,9 mld euro rocznie. Cła importowe dla towarów spadną średnio z 10% do 7,8%. W niektórych ważnych sektorach, jak np. w motoryzacyjnym, cło spadnie znacznie: z 30 do 25% teraz i do 15% po 7 latach od akcesji do WTO.

Z uwagi na położenie geograficzne Rosji i znaczenie jej rynku pod względem wielkości i rozwoju, jest ona bardzo ważnym partnerem handlowym dla UE. W wyniku przystąpienia do WTO Rosja między innymi obniży cła przywozowe, ograniczy cła wywozowe, zapewni lepszy dostęp do rynku usługodawcom z UE i usprawni zasady i procedury w wielu dziedzinach wpływających na dwustronne stosunki gospodarcze.

Szczególnie istotne będą przepisy dotyczące procedur celnych, działań w dziedzinie zdrowia i użycia środków sanitarnych, norm technicznych oraz ochrony własności intelektualnej.

Rosja będzie podlegała przepisom WTO we wszystkich tych dziedzinach, w tym mechanizmom kontroli i egzekwowania. UE wraz ze swoimi międzynarodowymi partnerami utrzymuje bieżący kontakt z Rosją, aby zapewnić przestrzeganie przez nią zobowiązań w ramach WTO.

W ostatnim czasie wprowadzono lub proponowano wprowadzenie aktów prawnych, które wydają się być sprzeczne ze zobowiązaniami Rosji i mogłyby przeszkodzić innym członkom WTO w osiągnięciu wszystkich korzyści oczekiwanych w związku z przystąpieniem Rosji do WTO. UE jest szczególnie zaniepokojona propozycją nowego prawa dotyczącego opłaty recyklingowej za samochody, które może być dyskryminujące w stosunku do pojazdów przywożonych, i ma nadzieję, że ten akt prawny nie zostanie przyjęty.

Kiedy prezenty firmy dla pracowników są zwolnione z PIT

PIT-2 i inne oświadczenia, które zmniejszają zaliczki na PIT

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »