Komisja pyta obywateli, w jakiej UE chcą żyć
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Według najnowszych danych do tej pory ponad 5,5 tys. obywateli wzięło udział w jednej z największych w historii UE konsultacji online na temat praw obywatelskich oraz przyszłości Europy. Dnia 9 maja, w Dzień Europy, Komisja Europejska wezwała wszystkich obywateli Unii Europejskiej, by pomogli jej zdefiniować agendę polityczną na najbliższe lata, tym samym kształtując przyszłość Europy. Do dnia 9 września wszyscy Europejczycy mogą podzielić się swoją opinią w kwestiach takich jak: „W jaki sposób według Państwa powinna rozwijać się Unia Europejska w najbliższej przyszłości?”, czy „W jakiej Unii Europejskiej chcieliby Państwo żyć w roku 2020?”.
REKLAMA
„Trwający kryzys zapoczątkował potrzebną debatę publiczną na temat kierunku, w jakim zmierza Europa. By umocnić unię gospodarczą i walutową oraz odbudować zaufanie i pewność, należy dać obywatelom i przedsiębiorstwom pogląd na to, jak Europa będzie wyglądała w 2020 roku. Cieszę się, że w tym kontekście propozycje dotyczące stworzenia „unii politycznej”, „federacji europejskiej” czy nawet „stanów zjednoczonych Europy” znów są przedmiotem debaty” – powiedziała wiceprzewodnicząca Komisji Viviane Reding, komisarz UE ds. sprawiedliwości, praw podstawowych i obywatelstwa.
REKLAMA
W konsultacji „Twoje prawa, twoja przyszłość” Komisja również pyta Europejczyków o praktyczne problemy, z jakimi borykają się na co dzień, niezależnie od tego, czy dotyczą one podróżowania po Europie i przekraczania granic, głosowania i brania udziału w wyborach czy dokonywania zakupów online. Otrzymane informacje zwrotne zostaną bezpośrednio uwzględnione w programie politycznym Komisji na najbliższe lata i staną się podstawą sprawozdania na temat obywatelstwa UE na rok 2013, które zostanie zaprezentowane dnia 9 maja 2013 roku, podczas kolejnego Dnia Europy.
„Szczególnie budujący jest fakt, iż większość odpowiedzi nadsyłanych jest przez młodych Europejczyków. Jestem głęboko przekonana, że aby pokonać kryzys, potrzebujemy silniejszej, a nie słabszej Europy. By tak się stało, potrzebujemy aktywnego udziału obywateli. Centralnym elementem wspólnej Europy są przecież prawa, troski i przyszłość jej obywateli. Dlatego właśnie to obywatele powinni przejąć ster w naszej wędrówce ku silniejszej i naprawdę zjednoczonej Europie”- dodała komisarz UE.
W ciągu zaledwie trzech miesięcy od rozpoczęcia konsultacji, tj. od 9 maja, wzięło w niej udział ponad 5 tys. osób, wypełniając formularz online. Wśród nich byli obywatele ze wszystkich państw członkowskich – najliczniejszą grupę stanowią Francuzi (11,3 % respondentów), tuż za nimi plasują się Włosi (10,5%) . Do tej pory 5,6 % respondentów, którzy wzięli udział w konsultacji to Polacy.
Krótki kwestionariusz można wypełnić online. Zajmuje to jedynie dziesięć minut.
Sprawozdanie na temat obywatelstwa UE w 2013r. - kwestionariusz
Dzięki obywatelstwu UE, które nie zastępuje obywatelstwa krajowego, lecz je uzupełnia, wszystkim obywatelom 27 państw członkowskich UE przysługują dodatkowe prawa. Obejmują one prawo do głosowania i kandydowania w wyborach na szczeblu lokalnym i europejskim w państwie zamieszkania w obrębie UE, prawo do ochrony konsularnej za granicą na takich samych warunkach, na jakich przysługuje ono obywatelom danego kraju, oraz prawo petycji do Parlamentu Europejskiego, skargi do Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich i prawo do udziału w europejskiej inicjatywie obywatelskiej. Dodatkowo każdy mieszkaniec Europy korzysta z praw podstawowych określonych w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej w każdej sytuacji, w której prawo UE jest stosowane przez instytucje UE lub wdrażane przez władze krajowe.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.