Wydłużenie terminu na rozliczenie VAT w imporcie
REKLAMA
REKLAMA
Propozycja rozliczania podatku od towarów importowych na zasadach ogólnych
Obecny stan prawny przewiduje restrykcyjny 10-dniowy termin płatności podatku od towarów importowych liczony od dnia powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowej. Ustawa deregulacyjna proponuje odejście od terminu 10 dni na rzecz rozliczania tego podatku na zasadach ogólnych, a więc wraz ze składaniem deklaracji podatkowej VAT.
REKLAMA
W Polsce regulacje dotyczące VAT w imporcie są najmniej korzystne
Termin 10 dni liczony od dnia powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych jest jednym z bardziej restrykcyjnych regulacji w tym zakresie w Europie. W Niemczech i Holandii obowiązuje termin 45-dniowy. W Czechach, na Słowacji i Węgrzech wprowadzono rozwiązanie zastępujące zapłatę podatku VAT formułą ujęcia podatku w deklaracji rozliczeniowej, analogicznie do stosowanej w Polsce metody rozliczania podatku VAT od importu usług czy wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
Polecamy: Szersza grupa przedsiębiorców zostanie objęta statusem "małego podatnika"
Zmiany będą sprzyjać konkurencyjności
Wprowadzenie postulowanej zmiany poprawi konkurencyjność polskiej gospodarki, gdyż zwiększy ilość odpraw dokonywanych w Polsce oraz przyciągnie dodatkowe ilości ładunków przechodzących przez polskie porty.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.