Skrócenie terminu uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności ze 180 do 90 dni
REKLAMA
REKLAMA
Projekt trzeciej ustawy deregulacyjnej zawiera propozycję skrócenia terminu uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności ze 180 do 90 dni dla celów skorzystania z tzw. ulgi za złe długi w zakresie podatku VAT.
REKLAMA
Polecamy: Trzecia ustawa deregulacyjna
Obecny stan prawny przewiduje prawie półroczny okres oczekiwania na zwrot podatku
Obecny stan prawny upoważnia podatnika, który rozliczył podatek VAT od należności, której faktycznie nie otrzymał do dokonania odpowiedniej korekty dopiero po upływie prawie półrocznego okresu po terminie płatności. Powstaje pytanie o zasadność tak długiego okresu oczekiwania. Ponadto, badania wskazują, iż dla 16% firm sektora małych i średnich przedsiębiorstw zwłoka w regulowaniu należności wynosi 90 dni i więcej. Z racji tego, iż jest to dość znaczny odsetek należałoby nie nakładać obowiązku rozliczenia VAT w terminie 90-dniowym także na małych przedsiębiorców.
Polecamy: Szersza grupa przedsiębiorców zostanie objęta statusem "małego podatnika"
90 dni wystarczy na uprawdopodobnienie, iż wierzytelność nie zostanie uregulowana
Istotą podatku od towarów i usług jest jego neutralność dla przedsiębiorcy, zatem ciężaru tego podatku nie powinien ponosić ten kto jest formalnie podatnikiem. Stąd propozycja wprowadzenia krótszego, 90-dniowego terminu na uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności. Jest to termin wystarczający dla ustalenia, że wierzytelność nie zostanie uregulowana, a podatnik miałby możliwość otrzymania zwrotu wpłaconego podatku po niespełna 2 miesiącach od upływu terminu płatności.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.