reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Skrócenie terminu uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności ze 180 do 90 dni

Skrócenie terminu uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności ze 180 do 90 dni

Ministerstwo Gospodarki pracuje nad projektem kolejnej ustawy deregulacyjnej. Proponowane są uproszczenia mające zredukować bariery hamujące rozwój przedsiębiorczości oraz nadmierne obciążenia administracyjne. Jedną z planowanych zmian jest skrócenie terminu uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności ze 180 do 90 dni.

Projekt trzeciej ustawy deregulacyjnej zawiera propozycję skrócenia terminu uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności ze 180 do 90 dni dla celów skorzystania z tzw. ulgi za złe długi w zakresie podatku VAT.

Polecamy: Trzecia ustawa deregulacyjna

Obecny stan prawny przewiduje prawie półroczny okres oczekiwania na zwrot podatku

Obecny stan prawny upoważnia podatnika, który rozliczył podatek VAT od należności, której faktycznie nie otrzymał do dokonania odpowiedniej korekty dopiero po upływie prawie półrocznego okresu po terminie płatności. Powstaje pytanie o zasadność tak długiego okresu oczekiwania. Ponadto, badania wskazują, iż dla 16% firm sektora małych i średnich przedsiębiorstw zwłoka w regulowaniu należności wynosi 90 dni i więcej. Z racji tego, iż jest to dość znaczny odsetek należałoby nie nakładać obowiązku rozliczenia VAT w terminie 90-dniowym także na małych przedsiębiorców.

Polecamy: Szersza grupa przedsiębiorców zostanie objęta statusem "małego podatnika"

90 dni wystarczy na uprawdopodobnienie, iż wierzytelność nie zostanie uregulowana

Istotą podatku od towarów i usług jest jego neutralność dla przedsiębiorcy, zatem ciężaru tego podatku nie powinien ponosić ten kto jest formalnie podatnikiem. Stąd propozycja wprowadzenia krótszego, 90-dniowego terminu na uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności. Jest to termin wystarczający dla ustalenia, że wierzytelność nie zostanie uregulowana, a podatnik miałby możliwość otrzymania zwrotu wpłaconego podatku po niespełna 2 miesiącach od upływu terminu płatności.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Jakubowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama