Szersza grupa przedsiębiorców zostanie objęta statusem "małego podatnika"
REKLAMA
REKLAMA
Trzecia ustawa deregulacyjna to kolejny etap prac legislacyjnych mających uprościć prowadzenie działalności gospodarczej oraz zmienić niejasne przepisy hamujące rozwój przedsiębiorczości. Jedną z istotnych propozycji jest objęcie statusem tzw. "małego podatnika" oraz uproszczoną ewidencją księgową większej grupy przedsiębiorców.
REKLAMA
Szersza grupa przedsiębiorców zostanie objęta statusem "małego podatnika"
Proponowana zmiana dotyczy podwyższenia progu maksymalnej wartości przychodów z 1,2 mln euro do 2 mln euro, która pozwala klasyfikować przedsiębiorców jako tzw. "małych podatników" a tym samym uprawnia do korzystania z uproszczonych rozwiązań podatkowych i księgowych. Dzięki takiej zmianie większa liczba przedsiębiorców uzyska status "małego podatnika".
Zmiana statusu "małego podatnika" oraz przepisów rachunkowych
Obecne przepisy w zakresie podatków dochodowych, podatku od towarów i usług oraz rachunkowości w celu klasyfikacji "małego podatnika" oraz podmiotów uprawnionych do prowadzenia uproszczonej ewidencji księgowej odwołują się do maksymalnego progu sprzedaży (przychodów) jakim jest 1,2 mln euro.
Polecamy: Trzecia ustawa deregulacyjna
REKLAMA
Zaklasyfikowanie przedsiębiorcy jako "małego podatnika" wiąże się z licznymi korzyściami, uprawnia bowiem do skorzystania z uproszczonych rozwiązań podatkowych i rachunkowych. Są to m. in.: możliwość jednorazowej amortyzacji środków trwałych, kasowa metoda rozliczania VAT czy prowadzenie uproszczonej księgowości.
Jednocześnie w przepisach unijnych, jak również w innych przepisach prawa krajowego (np. w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej), dla określenia statusu "mikroprzedsiębiorcy" przyjmuje się próg 2 mln euro. Zasadne jest więc, aby wszyscy "mikroprzedsiębiorcy" mogli korzystać z uproszczonych rozwiązań podatkowych i rachunkowych.
Ujednolicenie przepisów sprzyja rozwojowi przedsiębiorczości
Podniesienie progu sprzedaży (przychodów) w przepisach podatkowych i rachunkowych do progu określonego dla "mikroprzedsiębiorcy" sprzyja ujednoliceniu i większej przejrzystości przepisów w tym zakresie. Jednocześnie objęcie uproszczeniami podatkowymi i rachunkowymi większej grupy małych przedsiębiorców jest korzystne dla rozwoju przedsiębiorczości i umożliwia redukcję obciążeń administracyjnych ponoszonych przez przedsiębiorców.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.