REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szersza grupa przedsiębiorców zostanie objęta statusem "małego podatnika"

Katarzyna Hus
Trzecia ustawa deregulacyjna
Trzecia ustawa deregulacyjna

REKLAMA

REKLAMA

Trzecia ustawa deregulacyjna. Ministerstwo Gospodarki kontynuuje prace nad trzecią ustawą deregulacyjną. Jedną z proponowanych zmian jest objęcie większej grupy przedsiębiorców statusem "małego podatnika" oraz uproszczoną ewidencją księgową.

Trzecia ustawa deregulacyjna to kolejny etap prac legislacyjnych mających uprościć prowadzenie działalności gospodarczej oraz zmienić niejasne przepisy hamujące rozwój przedsiębiorczości. Jedną z istotnych propozycji jest objęcie statusem tzw. "małego podatnika" oraz uproszczoną ewidencją księgową większej grupy przedsiębiorców.

REKLAMA

Szersza grupa przedsiębiorców zostanie objęta statusem "małego podatnika"

Proponowana zmiana dotyczy podwyższenia progu maksymalnej wartości przychodów z 1,2 mln euro do 2 mln euro, która pozwala klasyfikować przedsiębiorców jako tzw. "małych podatników" a tym samym uprawnia do  korzystania z uproszczonych rozwiązań podatkowych i księgowych. Dzięki takiej zmianie większa liczba przedsiębiorców uzyska status "małego podatnika".

Zmiana statusu "małego podatnika" oraz przepisów rachunkowych

Obecne przepisy w zakresie podatków dochodowych, podatku od towarów i usług oraz rachunkowości w celu klasyfikacji "małego podatnika" oraz podmiotów uprawnionych do prowadzenia uproszczonej ewidencji księgowej odwołują się do maksymalnego progu sprzedaży (przychodów) jakim jest 1,2 mln euro.

Polecamy: Trzecia ustawa deregulacyjna

REKLAMA

Zaklasyfikowanie przedsiębiorcy jako "małego podatnika" wiąże się z licznymi korzyściami, uprawnia bowiem do skorzystania z uproszczonych rozwiązań podatkowych i rachunkowych. Są to m. in.: możliwość jednorazowej amortyzacji środków trwałych, kasowa metoda rozliczania VAT czy prowadzenie uproszczonej księgowości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednocześnie w przepisach unijnych, jak również w innych przepisach prawa krajowego (np. w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej), dla określenia statusu "mikroprzedsiębiorcy" przyjmuje się próg 2 mln euro. Zasadne jest więc, aby wszyscy "mikroprzedsiębiorcy" mogli korzystać z uproszczonych rozwiązań podatkowych i rachunkowych.

Ujednolicenie przepisów sprzyja rozwojowi przedsiębiorczości

Podniesienie progu sprzedaży (przychodów) w przepisach podatkowych i rachunkowych do progu określonego dla "mikroprzedsiębiorcy" sprzyja ujednoliceniu i większej przejrzystości przepisów w tym zakresie. Jednocześnie objęcie uproszczeniami podatkowymi i rachunkowymi większej grupy małych przedsiębiorców jest korzystne dla rozwoju przedsiębiorczości i umożliwia redukcję obciążeń administracyjnych ponoszonych przez przedsiębiorców.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA