Jak rozliczać import usług - wybrane problemy
REKLAMA
REKLAMA
Ustawodawca nazywa importem usług sytuację, gdy dochodzi do świadczenia usług, z tytułu których podatnikiem jest usługobiorca (art. 2 pkt 9 ustawy o VAT). Nabywca ma obowiązek rozliczyć import usług w Polsce, gdy (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT):
REKLAMA
- posiada siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju albo jest osobą prawną niebędącą podatnikiem, mającą siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju;
- usługę wykonał podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski, a gdy jest to usługa związana z nieruchomością, nie jest w Polsce zarejestrowany jako podatnik VAT.
Dodatkowo, aby wystąpił import usług, miejsce świadczenia nabywanej przez podatnika od podatnika zagranicznego usługi musi znajdować się na terytorium Polski. Tylko bowiem wówczas dochodzi do świadczenia podlegającej opodatkowaniu w Polsce usługi (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).
1. Jak wyznaczyć datę powstania obowiązku podatkowego w imporcie usług
Firma wynajęła naczepę od holenderskiego podatnika (najem długoterminowy świadczony dłużej niż 30 dni). Usługa została wykonana 24 maja 2017 r., co potwierdza faktura otrzymana od zagranicznego kontrahenta wystawiona 10 czerwca 2017 r. Częściowa zapłata za usługę nastąpiła 27 kwietnia 2017 r., pozostałą część zobowiązania firma uregulowała po otrzymaniu faktury. W którym momencie powstał obowiązek podatkowy w imporcie usługi najmu naczepy?
Zobacz serwis: Prawo dla firm
W sytuacji opisanej w pytaniu obowiązek podatkowy powstanie dwukrotnie:
- pierwszy raz - 27 kwietnia 2017 r., tj. w dniu przekazania części zapłaty, w odniesieniu do przekazanej kwoty,
- drugi raz - 24 maja 2017 r., tj. w dniu wykonania usługi, w odniesieniu do pozostałej kwoty zobowiązania.
Z art. 19a ust. 1 i 8 ustawy o VAT wynika, że obowiązek podatkowy powstaje w dniu wykonania usługi lub w dniu otrzymania zapłaty, gdy nastąpiła ona przed wykonaniem usługi.
REKLAMA
Z kolei treść art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b) ustawy o VAT wskazuje, że w przypadku świadczenia usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze obowiązek podatkowy powstaje w sposób szczególny, tj. z chwilą terminowego wystawienia faktury. Jednocześnie przepis ten stanowi, że nie stosuje się go w przypadku importu usług, dla którego miejsce świadczenia wyznacza art. 28b ustawy o VAT.
W przypadku opisanej usługi najmu miejsce jej świadczenia jest ustalane na podstawie art. 28b ustawy o VAT, wobec czego podlega ona opodatkowaniu w kraju nabywcy usługi. Oznacza to, że zastosowanie znajduje zasada ogólna określania momentu powstania obowiązku podatkowego (art. 19a ust. 1 i 8 ustawy o VAT). Przepis szczególny określony przez art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b) ustawy o VAT nie ma tu zastosowania. Obowiązek podatkowy powstanie w dwóch terminach: w dniu zapłaty zaliczki oraz w dniu wykonania usługi.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak rozliczać import usług - wybrane problemy
W artykule omówiono również jak rozliczyć zakup usługi gastronomicznej od zagranicznego podatnika, według jakiego kursu przeliczyć na złote fakturę stwierdzającą zakup zagranicznej usługi oraz w jakim terminie rozliczyć VAT z tytułu importu usługi, jeśli faktura od zagranicznego kontrahenta dotarła z opóźnieniem.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.