Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu działalność gospodarcza. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące działalność gospodarcza.
Zmiany w prawie upadłościowym od 24 marca 2020 r.
Aktualizacja: 25.03.2020
Niemożliwe lub trudne do spłacenia długi nie powinny spychać człowieka na margines społeczny i z dnia na dzień pozbawiać go wszystkiego. Dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało przełomowe rozwiązania, które pozwolą takim osobom bezpiecznie wyjść z zadłużenia i odbudować normalne życie, bez wiecznego strachu przed komornikiem. Nowe przepisy, zawarte w uchwalonej przez Sejm nowelizacji ustawy – Prawo upadłościowe weszły w życie 24 marca 2020 r. »
Sądowy zakaz prowadzenia działalności gospodarczej
Aktualizacja: 22.08.2016
Przepisy prawa upadłościowego umożliwiają pozbawienie prawa prowadzenia działalności gospodarczej w celu zapewnienia pewności i bezpieczeństwa obrotu. Czy sąd może zakaz prowadzenia wszelkiej działalności gospodarczej? »
Aktualizacja: 22.06.2015
Wywiad gospodarczy pozwala zminimalizować ryzyko poniesienia strat finansowych na etapie pozyskiwania nowych kontrahentów. Dotyczy to w szczególności przedsiębiorców sprzedających swoje towary lub usługi z odroczonym terminem płatności. W takiej sytuacji wywiad gospodarczy pozwoli sprawdzić czy kontrahent jest zadłużony, czy niewypłacalny. »
Kończą się prace nad nowym prawem restrukturyzacyjnym
Aktualizacja: 12.05.2015
Nowe prawo restrukturyzacyjne ma zapewnić przedsiębiorcom skorzystanie z procedur restrukturyzacyjnych, które pozwolą im opanować problemy z płynnością i uniknąć likwidacji. Ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2015 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących zasad udzielania pomocy publicznej części przedsiębiorców, które mają obowiązywać od 1 września 2015 r. »
Wniosek o ogłoszenie upadłości - wymogi szczególne dla wniosku składanego przez dłużnika
Aktualizacja: 04.01.2012
Jeżeli wniosek o ogłoszenie upadłości pochodzi od dłużnika, powinien spełniać wymagania odnoszące się do wniosku każdego z uprawnionych podmiotów. Ponadto powinien zawierać określenie, czy dłużnik żąda ogłoszenia upadłości obejmującej likwidację majątku, czy upadłości z możliwością zawarcia układu. »
Wniosek o ogłoszenie upadłości - wymogi szczególne dla wniosku składanego przez wierzyciela
Aktualizacja: 04.01.2012
Wniosek o ogłoszenie upadłości pochodzący od wierzyciela musi spełniać w zasadzie wszystkie wymogi przewidziane dla wniosku, wspólne dla wszystkich uprawnionych. »
Wniosek o ogłoszenie upadłości - wymogi formalne wspólne dla wszystkich podmiotów
Aktualizacja: 04.01.2012
Wniosek o ogłoszenie upadłości jest pismem procesowym, do którego, na podstawie art. 35 Prawa upadłościowego i naprawczego, stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. W związku z tym, wniosek powinien spełniać wymagania odnoszące się do wszystkich pism procesowych, określonych w art. 126 i następnych k.p.c. »
Wniosek wierzyciela o ogłoszenie upadłości - wzór
Aktualizacja: 02.01.2012
Poniżej publikujemy wzór wniosku wierzyciela o ogłoszenie upadłości. »
Wniosek dłużnika o ogłoszenie upadłości - wzór
Aktualizacja: 12.09.2014
Poniżej publikujemy wzór wniosku dłużnika o ogłoszenie upadłości. »
Działalność gospodarcza: jak zabezpieczyć wierzytelność?
Aktualizacja: 12.10.2011
Działalność gospodarcza wiąże się z określonym ryzykiem. Zanim podejmiemy decyzje gospodarcze powinniśmy wiedzieć na jakie ryzyka jesteśmy wystawieni i w jaki można przed nimi się zabezpieczyć. »
Jak umorzyć postępowanie upadłościowe?
Aktualizacja: 29.07.2011
Przedsiębiorca powinien liczyć się z możliwością zaistnienia sytuacji, w której zamiast zysków działalność będzie generowała straty. Wówczas jedną z możliwości jest wszczęcie postępowania upadłościowego. Może się jednak okazać, że nie jest to dobry ruch i postępowanie należy umorzyć. Kiedy jest to możliwe? »
Kiedy nie można prowadzić działalności gospodarczej?
Aktualizacja: 01.08.2011
Wykonywanie działalności gospodarczej jest, co do zasady, swobodne. Istnieją jednak pewne ograniczenia, których należy przestrzegać. Konsekwencją nieposzanowania tych zasad może być nawet zakaz wykonywania działalności gospodarczej orzeczony przez sąd. W jaki sposób może do tego dojść? »
Wtórne postępowanie upadłościowe - porada
Aktualizacja: 01.08.2011
Wtórne postępowanie upadłościowe może być wszczęte z urzędu lub na wniosek wierzyciela. Ekspert podpowiada na czym polega instytucja wtórnego postępowania upadłościowego. »
Uznawanie zagranicznych postępowań upadłościowych - część II
Aktualizacja: 01.08.2011
Postępowanie upadłościowe może być również prowadzone przez sąd lub organ zagraniczny, a to wówczas, gdy główny ośrodek działalności gospodarczej dłużnika znajduje się za granicą. Jednak aby takie zagraniczne postępowanie wywołało skutki w Polsce, konieczne jest uznanie zagranicznego postępowania upadłościowego. »
Uznawanie zagranicznych postępowań upadłościowych - porada
Aktualizacja: 01.08.2011
Postępowanie upadłościowe może być również prowadzone przez sąd lub organ zagraniczny, a to wówczas, gdy główny ośrodek działalności gospodarczej dłużnika znajduje się za granicą. Jednak aby takie zagraniczne postępowanie wywołało skutki w Polsce, konieczne jest uznanie zagranicznego postępowania upadłościowego. »
Polskie firmy wydają najmniej na cyfryzację