2024: PIT kasowy ma ułatwić rozliczanie podatku dochodowego – a co z ulgą na złe długi
REKLAMA
REKLAMA
- PIT kasowy: mniejsze obciążenie podatkiem, ale i dodatkowe obowiązki
- PIT kasowy: obowiązek weryfikacji faktury
- PIT kasowy: co z ulgą na złe długi
Czy PIT kasowy to rozwiązanie wyłącznie korzystne dla podatnika rozliczającego dochody z działalności gospodarczej, czy raczej PIT kasowy ma też wady? Co o tym sądzą eksperci?
REKLAMA
PIT kasowy: mniejsze obciążenie podatkiem, ale i dodatkowe obowiązki
Eksperci oceniając nowe rozwiązanie sięgają po doświadczenia z metodą kasową w podatku, która od jakiegoś czasu stosowana jest też w podatku od towarów i usług – VAT.
Jedną z obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej było wprowadzenie tzw. kasowego PIT. Teraz zamiar ten potwierdził w swoim exposé premier Donald Tusk. Wdrożenie tego rozwiązania przyniosłoby zmiany dla przedsiębiorców, którzy płaciliby podatek dochodowy dopiero po otrzymaniu środków z tytułu faktury wystawionej za sprzedany towar, wykonaną usługę itp., a nie w momencie jej wystawienia.
Eksperci zwracają uwagę, że wprowadzenie kasowego PIT przyniosłoby przedsiębiorcom dodatkowy obowiązek weryfikacji faktury, a konkretniej dnia, w którym została ona zapłacona.
PIT kasowy: obowiązek weryfikacji faktury
REKLAMA
Przyjmując np., że usługa została wykonana 31 grudnia, to według aktualnie obowiązujących zasad, zostałaby ona ujęta dla podatku dochodowego również pod tą datą. Natomiast w przypadku kasowego PIT trzeba będzie sprawdzić, kiedy opłacono tę fakturę lub kiedy otrzymano płatność. Jest to dodatkowy obowiązek weryfikacyjny, ponieważ często w fakturach wskazuje się 14-dniowy termin płatności.
– Z pewnością dodatkowa weryfikacja przysporzyłaby wielu problemów. Odzwierciedleniem tego jest metoda kasowa w podatku VAT, który stosuje bardzo mało przedsiębiorców, pomimo faktu, że mogą z niego skorzystać podatnicy, którzy osiągają przychód rzędu 2 milionów euro rocznie. Biorąc pod uwagę kryterium przychodu, zdecydowana większość podatników w Polsce mogłaby skorzystać z kasowego VAT, ale nie robi tego, bo jest to po prostu często utrudnienie – tłumaczy Piotr Juszczyk, Główny doradca Podatkowy w firmie inFakt.
PIT kasowy: co z ulgą na złe długi
REKLAMA
Warto przypomnieć, że od 1 stycznia 2020 r. częściowym rozwiązaniem problemu z koniecznością zapłaty podatku za nieopłacone faktury jest tak zwana ulga na złe długi – po 90 dnia niepłacenia podatnik może dokonać korekty przychodu o niezapłąconą kwotę. Ale z wieloma wyjątkami w uldze za złe długi.
Zdaniem eksperta, chcąc zadbać o przedsiębiorców i ich płynność finansową, powinno się znieść warunki do skorzystania z ulgi na złe długi. Ulga ta pozwala na obniżenie podstawy opodatkowania o te faktury, które nie zostały zapłacone lub uregulowane. W konsekwencji mogłoby to spowodować, że przedsiębiorcy rzeczywiście odnosiliby korzyść z jej stosowania. Jednak obecnie ulga na złe długi jest obarczona różnymi warunkami, dlatego powinny one zostać usunięte z ustawy o PIT i ustawy o podatku VAT. W zamian powinien pozostać tylko jeden warunek skorzystania z ulgi – sytuacja, w której drugi przedsiębiorca nie zapłacił za daną fakturę, chociaż powinien.
– Oprócz zniesienia warunków dotyczących ulgi na złe długi, powinien zostać skrócony termin możliwości skorzystania z niej. Obecnie wynosi on 90 dni od terminu płatności. Warto rozważyć skrócenie tego czasu do 30 czy nawet 15 dni, albo wprowadzenie systemu, w którym, jeśli np. 20. dnia miesiąca nie mamy należności za fakturę, to tej faktury nie musimy uwzględniać w podatku dochodowym. Stosując taki system, przedsiębiorca mógłby liczyć podatek dochodowy na zasadach uproszczonych, ale jeśli jakieś faktury nie ma uregulowanej, to nie będzie musiał jej wykazywać – wskazuje Piotr Juszczyk.
Rozważając wprowadzenie takiego systemu, warto uwzględnić fakultatywny charakter jego stosowania, tzn. niewykazywanie płatności w danym rozliczeniu podatkowym byłoby możliwością dla przedsiębiorców, a nie obowiązkiem.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.