REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wakacje bez ZUS dla przedsiębiorcy 2024 na miesiąc - a może Mały ZUS na stałe, proponują eksperci

Wakacje z ZUS dla przedsiębiorców ma wprowadzić nowy rząd. Eksperci proponują zliberalizowanie Małego ZUS jako alternatywę
Wakacje z ZUS dla przedsiębiorców ma wprowadzić nowy rząd. Eksperci proponują zliberalizowanie Małego ZUS jako alternatywę
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Obiecane przez Koalicję Obywatelską wakacje od ZUS dla przedsiębiorców nie zyskują jednoznacznie pozytywnej oceny. Jeśli miałoby to być tylko zwolnienie na miesiąc gdy przedsiębiorca chce skorzystać z urlopu, jak pracownicy czy zleceniobiorcy, to korzyść raczej niewielka. W ocenie większości zainteresowanych i ekspertów, by rzeczywiście pomóc przedsiębiorcom mającym kłopoty z płynnością potrzebne jest rozwiązanie idące dalej i bardziej wszechstronne.

Jedna z propozycji zakłada upowszechnienie Małego ZUS-u, tak by można było z niego korzystać bezterminowo i bez kryterium przychodowego.

REKLAMA

Wakacje od ZUS: jakie mają być

REKLAMA

Miesiąc wakacji od ZUS to niewiele – choć obecnie gdy po wykorzystaniu możliwości zwolnienia z ZUS, małego ZUS i małego ZUS plus przedsiębiorca musi płacić już prawie 2 tys. zł miesięcznie na rzecz ZUS, liczy się nawet jednorazowa ulga.

Jednak większość przedsiębiorców oczekiwałaby takiej możliwości idącej dalej – nie tylko na czas swojego ewentualnego urlopu, za który gdy odpoczywają nikt im nie płaci jak pracownikom więc niech ten czas będzie przynajmniej bez danin publicznych – ale na cały czas gdy mają kłopoty z płynnością finansową, bo np. brakuje zamówień na ich produkty albo duża część faktur pozostaje bez zapłaty.
Być może analogicznie jak możliwość zawieszania działalności gospodarczej na ten czas, ale bez formalizowania tego w rejestrze działalności gospodarczej CEIDG. Teraz wiele osób korzysta z zawieszenia wyłącznie po to, by nie płacić składek.

Wakacje od ZUS jako ulga na chwilę: czy to ma sens

Eksperci ostrożnie oceniają obietnicę wprowadzenia wakacji podatkowych dla przedsiębiorców.

  Chwilowe likwidowanie u przedsiębiorców problemu braku płynności finansowej poprzez to, że nie zapłacą raz w roku składek ZUS, nie jest rozsądnym rozwiązaniem. Wszystko dlatego, że przedsiębiorcy przez 11 miesięcy muszą dalej je płacić – uważa Piotr Juszczyk. ekspert inFakt.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Oddzielną sprawą, która pojawiła się w kampanii wyborczej a teraz jest o niej cicho to potrzeba powrotu – na starych albo innych, ale zasadach uproszczonych – do zryczałtowanej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Po zmianach w ramach Polskiego Ładu zasady są nie tylko uciążliwe pod względem fiskalnym, ale dołożyły zupełnie zbytecznej biurokratycznej pracy po stronie samych przedsiębiorców jak i ZUS, co ma też swój zupełnie jałowy koszt.

Dodatkowo ta zmiana zakłóciła działanie wcześniejszych instrumentów zapewniających osobom prowadzącym działalność gospodarczą w niewielkim zakresie pewną elastyczność, czyniąc np. nieopłacalnym korzystanie z podatku liniowego – to przecież absurd, że preferencję podatkową neutralizuje lub podważa – zmiana w sposobie naliczania innej daniny publicznej jaką jest składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Wracając zaś do samych tylko składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców, nie brakuje opinii, że zamiast wprowadzać nowe instrumenty można by skorygować już funkcjoinujące.

– W mojej ocenie tutaj mamy już też gotowe rozwiązanie, tylko należałoby je bardziej zliberalizować. Mowa o Małym ZUS plus – wskazuje ekspert inFakt.

Powszechny Mały ZUS zamiast miesiąca wakacji od ZUS?

Obecnie Mały ZUS plus działa w taki sposób, że przedsiębiorca, który osiąga przychody do 180 tys. zł, posiada koszty prowadzenia działalności na poziomie 160 tys. zł, co równa się dochodowi w wysokości 20 tys. zł., nie może sobie pozwolić na skorzystanie z tej ulgi, bo nie będzie go na nią stać. W 2024 roku wartość rocznego podstawowego ZUS będzie wynosiła blisko 24 tys. zł. 

Jak analizuje ekspert, w sytuacji dochodu rocznego rzędu 20 tys. zł, przedsiębiorca będzie musiał dodatkowo dołożyć w jakiś sposób 4 tys. zł do swojego dochodu, żeby zapłacić składki ZUS.

Natomiast w przypadku przedsiębiorcy osiągającego przychód w wysokości 80 tys. zł, mającego koszty na poziomie 20 tys. zł, dochód wynosi 60 tys. zł i taki przedsiębiorca może skorzystać z Małego ZUS plus. Wszystko dlatego, że warunkiem skorzystania z tej ulgi jest nieprzekroczenie granicy 120 tys. przychodu. 

– W mojej ocenie Mały ZUS plus powinien zostać wprowadzony na stałe i bez warunku przychodowego, a z dochodem, zamiast stosowania wakacji od składek ZUS – podkreśla Piotr Juszczyk. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Rzemieślnik
    2023-12-15 09:16:23
    Zamiast gadać kolejne miesiące i lata czas wprowadzić zmiany i zmniejszyć ten kolejny podatek!
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. Katowice 29 lutego 2024 r. [wydarzenie bezpłatne, liczba miejsc ograniczona]

LPW Grupa na czele z ekspertami z LPW Consulting zaprasza na kolejną edycję wydarzenia pt. KONFERENCJA O DOTACJACH - DOŚWIADCZENIA I PERSPEKTYWY. W tym roku to wydarzenie odbędzie się w czwartek 29 lutego 2024 r. w godz.: 10:00-14:00 w Parku Technologicznym Ekoenergia w Katowicach, ul. Żeliwna 38. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny po uprzednim zapisie online. Przy czym liczba miejsc jest ograniczona. Portal infor.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.

Czekolada w 2024 roku będzie droższa i nie tylko ona. Ceny kakao biją rekordy – może być nawet 7 tys. USD za tonę. Co to jest shrinkflacja?

Nie ma dobrych wiadomości dla miłośników czekolady i kakao. Rekordowo wysokie ceny kakao na światowych giełdach nadal będą rosły i mogą nawet przekroczyć wartość 7 tys. dolarów za tonę. Tak prognozują autorzy raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”. Problemy z podażą i przewidywane znaczne spadki zbiorów oznaczają trzeci rok z rzędu globalnego deficytu surowca. Kluczowy okres zbierania ziaren skończy się w marcu, a następny zacznie się dopiero we wrześniu. Natomiast już w styczniu br. słodycze i desery zdrożały najbardziej ze wszystkich analizowanych kategorii produktów. Eksperci zapowiadają, że podwyżki w następnej kolejności obejmą kosmetyki, leki i suplementy bazujące na kakao. I dodają, że skok cen odczują producenci art. spożywczych, zakłady przetwórcze, cukiernie i restauracje. W następnej kolejności straty te zostaną przerzucone na konsumentów. Taki scenariusz może się wydarzyć już przed Wielkanocą. A jeśli sytuacja dalej będzie się pogarszała, to może nasilić się również zjawisko shrinkflacji. 

Firmy widzą potencjał w sztucznej inteligencji, ale są pewne bariery

Firmy, które zainwestowały w sztuczną inteligencję i widzą jej potencjał, chętniej rozważają dalsze innowacje. Ale są tez pewne przeszkody, z którymi muszą się mierzyć. 

Ferie 2024. Wyjazdy nad morze coraz popularniejsze. Największą atrakcją morsowanie

Czy Polacy coraz chętniej będą spędzać ferie nad morzem? Eksperci zauważają, że to był najlepszy początek roku w turystyce od 2019 roku. Czy przedsiębiorcom opłaca się teraz zamykać na zimę? 

REKLAMA

Jak założyć e-Doręczenia? Wniosek przedsiębiorcy

Przedsiębiorcy mogą składać wnioski o utworzenie adresu do e-Doręczeń przez Biznes.gov. Po aktywacji adresu, firma korzysta ze skrzynki do e-Doręczeń w Koncie Przedsiębiorcy. Jak zrobić e-Doręczenia?

Kompetencje kobiet w branży IT. Większy udział kobiet jest istotny z powodu deficytu wykwalifikowanych kadr

W październiku 2024 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy mające na celu zbudowanie większej odporności biznesu na cyberataki. W związku z tym należy podjąć działania podnoszące kompetencje z dziedziny cyberbezpieczeństwa. Tymczasem inicjatywy podnoszące kompetencje cyfrowe kobiet podejmowane są w zaledwie 20,4% miejsc pracy.

Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

REKLAMA