REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Restrukturyzacja coraz popularniejsza. Dane na 2024 rok i prognozy na 2025

Restrukturyzacja coraz popularniejsza. Dane na 2024 rok i prognozy na 2025
Restrukturyzacja coraz popularniejsza. Dane na 2024 rok i prognozy na 2025
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Z grudniowego raportu MGBI wynika, że w 2024 r. liczba postępowań restrukturyzacyjnych w Polsce osiągnęła rekordowe wyniki, co pokazuje, że przedsiębiorcy coraz częściej są świadomi, że jest alternatywa dla upadłości. Jakie są prognozy na 2025 rok?

Wzrost liczby restrukturyzacji

W pierwszej połowie 2024 roku obserwowano dynamiczny wzrost liczby wniosków o restrukturyzację w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku. W styczniu złożono ich o 51% więcej niż rok wcześniej (265 vs. 175), a w lipcu – o 50% więcej (300 vs. 200). W październiku liczba wniosków wzrosła o 26%, osiągając rekordowe 365. Dane z Krajowego Rejestru Zadłużonych pokazują, że w okresie styczeń-listopad 2024 r. zarejestrowano 3 078 wniosków, podczas gdy w całym 2023 r. było ich 2 784.

REKLAMA

Zapobiec upadłości

REKLAMA

Restrukturyzacja staje się kluczowym narzędziem w zapobieganiu upadłości firm, co pokazują dane z raportu MGBI. W 2024 roku liczba wniosków o ogłoszenie upadłości utrzymała się na stabilnym poziomie, a w niektórych miesiącach nawet spadała – komentuje Patryk Kruczek, adwokat i doradca restrukturyzacyjny z kancelarii Kruczek+Partnerzy. Przykładowo, w marcu 2024 roku liczba takich wniosków zmniejszyła się o 5% w porównaniu do tego samego miesiąca 2023 roku. W listopadzie liczba złożonych wniosków o upadłość była najniższa w skali roku – jedynie 122. Stabilizacja wynika z większej świadomości przedsiębiorców, którzy coraz częściej decydują się na działania naprawcze jeszcze przed pogorszeniem sytuacji finansowej – dodaje prawnik.

Restrukturyzacja pozwala przedsiębiorcom na uniknięcie likwidacji firmy i kontynuowanie działalności dzięki działaniom naprawczym, takim jak renegocjacja warunków spłat, redukcja kosztów czy zmiana modelu biznesowego. W niektórych przypadkach możliwe jest nawet częściowe umorzenie zobowiązań w ramach procedur sądowych. W 2024 roku wzrost liczby postępowań restrukturyzacyjnych znacząco wpłynął na stabilizację liczby upadłości, co podkreśla efektywność tego narzędzia.

Co przyniesie 2025 rok?

Prognozujemy, że dalszy wzrost liczby restrukturyzacji w 2025 roku na poziomie 20–25%. To efekt rosnącej świadomości przedsiębiorców oraz udoskonalania procedur restrukturyzacyjnych w Polsce – zauważa Patryk Kruczek z kancelarii Kruczek+Partnerzy. Restrukturyzacja, przeprowadzona odpowiednio wcześnie i we współpracy z doradcami, pozwala firmom odzyskać stabilność finansową i uniknąć upadłości – podsumowuje.

Rosnąca popularność restrukturyzacji wśród polskich przedsiębiorców pokazuje, że wiedza o możliwościach ratowania firm przed upadłością przynosi wymierne efekty. W 2024 roku najwięcej nowych postępowań otwarto w lipcu (426), a najniższy miesięczny wynik wyniósł 341 (czerwiec). Tak wysoka dynamika wskazuje, że restrukturyzacja przestała być postrzegana jako ostateczność, a stała się realnym narzędziem naprawczym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Webinar: Składka zdrowotna przedsiębiorców - jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?

Praktyczny webinar „Składka zdrowotna przedsiębiorców – jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?” poprowadzi Dariusz Suchorowski, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych, ekspert INFORAKADEMII. Podczas webinaru przedstawiona zostanie kwestia rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców po zmianach od stycznia 2025 oraz 2026 roku. Każdy z uczestników otrzyma imienny certyfikat i roczny nielimitowany dostęp do retransmisji webinaru wraz z materiałami dodatkowymi.

Restrukturyzacja coraz popularniejsza. Dane na 2024 rok i prognozy na 2025

Z grudniowego raportu MGBI wynika, że w 2024 r. liczba postępowań restrukturyzacyjnych w Polsce osiągnęła rekordowe wyniki, co pokazuje, że przedsiębiorcy coraz częściej są świadomi, że jest alternatywa dla upadłości. Jakie są prognozy na 2025 rok?

Kto dzisiaj wysyła tradycyjne kartki świąteczne?

Czy w czasach postępującej cyfryzacji przedsiębiorcy wysyłają jeszcze do kontrahentów tradycyjne kartki świąteczne? Czy elektroniczna forma składania życzeń stała się już tak bardzo powszechna, że mało kto pamięta jeszcze o "analogowych" listach?

Co trzecia firma nie organizuje wigilii ani innych spotkań integracyjnych dla pracowników

Nie tylko korporacje, ale także mikro, małe i średnie firmy przykładają wagę do inicjatyw integracyjnych dla swoich pracowników. Jednak nie wszystkie. W najmniejszych firmach jednak standardem jest brak zarówno firmowych wigilii, jak i spotkań integracyjnych z innej okazji.

REKLAMA

Restrukturyzacja a upadłość. Jakie możliwości ma przedsiębiorca w kryzysie [WYWIAD]

Czy wszystkie firmy mogą skorzystać z restrukturyzacji? Czym różni się ona od upadłości? Co w sytuacji, gdy się nie powiedzie? Odpowiedzi na pytania dla Infor.pl udziela Patryk Kruczek, adwokat i doradca restrukturyzacyjny w kancelarii Kruczek+Partnerzy.

Znów mocno rosną składki ZUS: kto ile zapłaci w 2025 roku

Jednym z kluczowych elementów tych kosztów są składki na ZUS. W 2025 roku przedsiębiorców czeka znacząca podwyżka, co wynika ze wzrostu prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Jaki ZUS dla nowych firm w 2025: ile składek płaci się na początku działalności gospodarczej. O ile wyższe składki ZUS dla firm działających już od dawna?

Polska Izba Branży Pogrzebowej: czas skończyć z szarą strefą w branży!

Polska Izba Branży Pogrzebowej: czas skończyć z szarą strefą w branży! Zdaniem prezesa Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Roberta Czyżaka, w branży funeralnej może pracować bez rejestracji nawet ponad 6000 osób.

Szczęśliwi ludzie robią biznes [WYWIAD]

Rozmowa z Martą Stańczak, prezeską Sodexo, ambasadorką i ekspertką ogólnopolskiej kampanii „Bliżej Siebie”, o zależności między radością z wykonywanej pracy a osiąganiem sukcesu.

REKLAMA

Uwaga, ważna zmiana. Od 2025 obowiązuje nowa Polska Klasyfikacja Działalności: PKD 2025

Od stycznia 2025 roku przedsiębiorców w Polsce czeka ważna zmiana. W życie wchodzi nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD 2025). Dostosowanie działalności firm do nowych kodów będzie kluczowe nie tylko dla zgodności z przepisami, ale także dla lepszego dopasowania biznesu do aktualnych realiów gospodarczych.

Firmę kurierską założyć jest łatwo, podobnie jak uzyskiwać duże obroty, najtrudniej jednak zapanować nad kosztami

Wzrost zapotrzebowania na usługi kurierskie przed Gwiazdką to jednocześnie szansa i wyzwanie. Z jednej strony, boom na zakupy online generuje ogromne przychody, z drugiej zaś, wymaga od firm szybkiego dostosowania się do zmieniających się trendów i potrzeb. Tegoroczne święta będą więc kolejnym sprawdzianem dla branży kurierskiej i e-commerce.

REKLAMA