REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Restrukturyzacja a upadłość. Jakie możliwości ma przedsiębiorca w kryzysie [WYWIAD]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Restrukturyzacja a upadłość. Jakie możliwości ma przedsiębiorca [WYWIAD]
Restrukturyzacja a upadłość. Jakie możliwości ma przedsiębiorca [WYWIAD]
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy wszystkie firmy mogą skorzystać z restrukturyzacji? Czym różni się ona od upadłości? Co w sytuacji, gdy się nie powiedzie? Odpowiedzi na pytania dla Infor.pl udziela Patryk Kruczek, adwokat i doradca restrukturyzacyjny w kancelarii Kruczek+Partnerzy.

Czym różni się restrukturyzacja od upadłości?

Patryk Kruczek: Restrukturyzacja to proces, w którym przedsiębiorstwo, które znalazło się w trudnej sytuacji finansowej, podejmuje działania mające na celu poprawę swojej kondycji, restrukturalizację długu, zmianę modelu biznesowego czy operacyjnego, w celu odzyskania rentowności i uniknięcia upadłości. W ramach restrukturyzacji firma ma możliwość negocjacji warunków spłat z wierzycielami, a proces ten odbywa się pod nadzorem sądowym.

REKLAMA

Upadłość, z kolei, oznacza całkowite zakończenie działalności firmy, której długi przekraczają jej aktywa. W przypadku upadłości sąd wyznacza syndyka, który zajmuje się likwidacją majątku firmy i zaspokojeniem roszczeń wierzycieli. W efekcie, upadłość prowadzi do zakończenia działalności firmy, chyba że sąd zdecyduje o tzw. upadłości z możliwością zawarcia układu.

W październiku odnotowano rekordową liczbę restrukturyzacji przy jednoczesnym spadku wniosków o upadłość. Czy to oznacza, że przedsiębiorcy są coraz bardziej świadomi możliwości?

Tak, to z pewnością wskazuje na rosnącą świadomość przedsiębiorców na temat alternatyw dla upadłości. Wzrost liczby restrukturyzacji może być wynikiem tego, że coraz więcej firm dostrzega możliwość uratowania swojej działalności poprzez restrukturyzację, zamiast podejmować drastyczne kroki jak upadłość. Przedsiębiorcy zdają sobie sprawę, że mają opcję negocjacji z wierzycielami, restrukturalizacji długu, a nawet zmiany modelu biznesowego, co pozwala im uniknąć zamknięcia firmy i upadłości.

Czy każda firma może skorzystać z restrukturyzacji?

Większość firm, które znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, może skorzystać z procedury restrukturyzacyjnej. Warunkiem jest, by przedsiębiorstwo miało potencjał do odzyskania płynności finansowej i rentowności. Oczywiście, firma musi spełniać określone kryteria, m.in. mieć trudności finansowe, ale nie może być jeszcze w pełni niewypłacalna, czyli nie może już być w stanie upadłości. Ważne jest również, by przedsiębiorstwo podejmowało działania na rzecz poprawy swojej sytuacji finansowej i było gotowe do współpracy z wierzycielami.

Niektóre branże mają teraz trudniejszy moment niż inne. Czy ma to znaczenie w przypadku wyboru: restrukturyzacja czy upadłość?

Tak, sytuacja branży ma znaczenie. Firmy z branż, które przeżywają chwilowe trudności lub mają szansę na odbudowę (np. przemysł turystyczny, gastronomia, transport), mogą mieć większe szanse na skuteczną restrukturyzację. W takich przypadkach, z pomocą specjalistów i odpowiednich działań, możliwe jest przeorganizowanie działalności i odzyskanie rentowności. Z kolei w branżach, które borykają się z długoterminowym kryzysem lub fundamentalnymi problemami (np. przemysł węgla), restrukturyzacja może być mniej skuteczna, a firmy mogą zmierzać ku upadłości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na co powinny zwrócić uwagę firmy zastanawiające się nad restrukturyzacją, jakie powinny być pierwsze kroki?

Firmy, które rozważają restrukturyzację, powinny przede wszystkim ocenić swoją sytuację finansową i długoterminowy potencjał. Pierwszym krokiem powinno być skonsultowanie się z doradcą restrukturyzacyjnym, który pomoże ocenić, czy restrukturyzacja jest najlepszą opcją. Należy także zebrać pełną dokumentację finansową, zwrócić uwagę na strukturę zadłużenia, przeanalizować płynność finansową i przeorganizować działalność, jeśli to konieczne. Ważne jest, aby działać z wyprzedzeniem, zanim trudności finansowe staną się zbyt poważne.

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez przedsiębiorstwa podczas restrukturyzacji?

Do najczęstszych błędów należą opóźnienia w podjęciu działań – przedsiębiorcy często zaczynają działać, gdy sytuacja jest już krytyczna, co może utrudnić skuteczną restrukturyzację. Brak odpowiedniego planu restrukturyzacji – nieprzemyślane działania, które nie obejmują pełnej analizy finansowej, mogą doprowadzić do nieefektywnych decyzji. Brak współpracy z wierzycielami – ignorowanie potrzeb i oczekiwań wierzycieli może prowadzić do ich braku zaufania i niechęci do współpracy. Niedostateczna komunikacja z pracownikami i innymi interesariuszami – brak przejrzystości w działaniu może zniechęcić kluczowe osoby do współpracy.

Jak długo zazwyczaj trwa proces restrukturyzacji?

Czas trwania procesu restrukturyzacji zależy od stopnia skomplikowania sytuacji finansowej firmy, ale średnio trwa od kilku miesięcy do roku. W przypadku mniej skomplikowanych restrukturyzacji, proces może zakończyć się szybciej, natomiast w bardziej złożonych przypadkach może potrwać dłużej. Czas trwania zależy również od tego, jak szybko uda się uzyskać porozumienie z wierzycielami i jakie zmiany trzeba wprowadzić w firmie.

Co w przypadku, gdy restrukturyzacja się nie powiedzie?

Jeśli restrukturyzacja się nie powiedzie, firma może przejść do upadłości, która jest ostatecznym rozwiązaniem. W sytuacji upadłości sąd podejmuje decyzję o likwidacji majątku firmy, a syndyk zajmuje się jego sprzedażą w celu zaspokojenia wierzycieli. Jednakże, nawet po nieudanej restrukturyzacji, firma może jeszcze starać się o upadłość z możliwością zawarcia układu, co daje jej szansę na częściowe zaspokojenie wierzycieli i może umożliwić dalszą działalność pod pewnymi warunkami.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała Kinga Olszacka.

Patryk Kruczek

Patryk Kruczek

Shutterstock

Kruczek+Patrnerzy Kancelaria Prawna - działająca w sektorze restrukturyzacji i rozwoju przedsiębiorstw.

Polecamy: Komplet podatki 2025

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

REKLAMA

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

REKLAMA