REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozdzielność majątkowa a upadłość i restrukturyzacja

dokumenty, małżeństwo, rozdzielność majątkowa, upadłość
dokumenty, małżeństwo, rozdzielność majątkowa, upadłość
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenie upadłości prowadzi do powstania między małżonkami ustroju rozdzielności majątkowej, a majątek wspólny wchodzi w skład masy upadłości. Drugi z małżonków, który nie został objęty postanowieniem o ogłoszeniu upadłości, ma prawo domagać się spłaty równowartości swojej części tego majątku. Otwarcie restrukturyzacji nie powoduje tak daleko idących skutków.

Konieczność przeprowadzenia postępowania restrukturyzacyjnego czy ogłoszenia upadłości w poważny sposób wpływa na sytuację dłużnika. I nie tylko jego. W przypadku, gdy objęty tego rodzaju procedurami pozostaje w związku małżeńskim należy uwzględnić położenie jego współmałżonka oraz majątku wspólnego. W jaki sposób otwarcie restrukturyzacji bądź ogłoszenie upadłości oddziałuje na sytuację majątkową małżonków?

REKLAMA

Na czym polega rozdzielność majątkowa?

REKLAMA

Na mocy art. 31 § 1 ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 2809) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Powstanie wspólności ustawowej między małżonkami następuje automatycznie, z chwilą zawarcia małżeństwa.

Natomiast prawem małżonków pozostaje zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej, na mocy której rozszerzoną oni zakres wspólności ustawowej, ograniczoną ją, albo wprowadzą między sobą rozdzielność majątkową. Ostatnie z tych rozwiązań, potocznie nazywane „intercyzą”, oznacza, że każdy z małżonków jest wyłącznym właściciel zarówno majątku, jaki nabył przed zawarciem małżeństwa, jak i w jego trakcie (art. 51).

Postępowanie restrukturyzacyjne a rozdzielność majątkowa

REKLAMA

Zgodnie z art. 74 ustawy z dnia 15 maja 2015 roku – Prawo restrukturyzacyjne (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 1428) ustanowienie rozdzielności majątkowej po dniu otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego z datą wcześniejszą niż dzień otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego jest niedopuszczalne. Jednak otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego nie wpływa w żaden sposób na stosunki majątkowe małżeńskie. Jeżeli przed rozpoczęciem restrukturyzacji małżonkowie pozostawali w ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej, to rozwiązanie to trwa nadal. Podobnie nadal obowiązuje „intercyza” lub innego rodzaju majątkowa umowa małżeńska.

Nie ma także przeszkód prawnych, aby po otwarciu procedury restrukturyzacyjnej małżonkowie zdecydowali się na rozdzielność majątkową. Jednak nigdy nie może ona obejmować okresu sprzed rozpoczęcia restrukturyzacji. Dlatego tak istotne jest ustalenie, kiedy – a więc w jakim dokładnie dniu – rozpoczyna się postępowanie restrukturyzacyjne. Miarodajny pozostaje tutaj dzień wydania przez sąd postanowienia o otwarciu postępowania. Jedynie w przypadku postępowania o zatwierdzenie układu uznaje się, że dzień otwarcia postępowania należy liczyć od dnia układowego (art. 189 ust. 2).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skutki ogłoszenia upadłości dla majątku małżonków

W inny sposób na majątek małżeński wpływa ogłoszenie upadłości. Na mocy art. 124 ust. 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 roku – Prawo upadłościowe (t.j. Dz.U. z 2024 r., poz. 794) z dniem ogłoszenia upadłości jednego z małżonków powstaje między małżonkami rozdzielność majątkowa. Jeżeli małżonkowie pozostawali w ustroju wspólności majątkowej, majątek wspólny małżonków wchodzi do masy upadłości, a jego podział jest niedopuszczalny. To daleko idące skutki dla położenia finansowego małżonków.

W praktyce oznacza to, że dla wszystkich małżonków, którzy nie zdecydowali się na modyfikację ustroju majątkowego, jaki powstał między nimi z mocy prawa wraz z zawarciem małżeństwa, ogłoszenie upadłości nawet jednego z nich prowadzi do tego, że zdecydowana większość należących do nich składników majątkowych wejdzie do masy upadłości i posłuży do zaspokojenia wierzycieli. Jednocześnie ustawodawca chroni uprawnienia tego z małżonków, którego upadłość nie została ogłoszona.

Uprawnienia drugiego z małżonków

Na mocy przepisów Prawa upadłościowego małżonek upadłego może dochodzić w postępowaniu upadłościowym należności z tytułu udziału w majątku wspólnym, zgłaszając tę wierzytelność syndykowi za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe (art. 124 ust. 2). Jest to jedyny sposób na to, aby współmałżonek upadłego dłużnika odzyskał część majątku, jaka została zgromadzona w czasie trwania ustawowej, małżeńskiej wspólności majątkowej. W rzeczywistości chodzi tutaj nie o odzyskanie poszczególnych przedmiotów objętych wspólnością majątkową przed ogłoszeniem upadłości, ale o spłatę równowartości połowy majątku wspólnego. Wierzytelność zgłaszana przez współmałżonka upadłego ma charakter pieniężny.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rozdzielność majątkowa a upadłość i restrukturyzacja

Ogłoszenie upadłości prowadzi do powstania między małżonkami ustroju rozdzielności majątkowej, a majątek wspólny wchodzi w skład masy upadłości. Drugi z małżonków, który nie został objęty postanowieniem o ogłoszeniu upadłości, ma prawo domagać się spłaty równowartości swojej części tego majątku. Otwarcie restrukturyzacji nie powoduje tak daleko idących skutków.

Wygrywamy dzięki pracownikom [WYWIAD]

Rozmowa z Beatą Rosłan, dyrektorką HR w Jacobs Douwe Egberts, o tym, jak skuteczna polityka personalna wspiera budowanie pozycji lidera w branży.

Zespół marketingu w organizacji czy outsourcing usług – które rozwiązanie jest lepsze?

Lepiej inwestować w wewnętrzny zespół marketingowy czy może bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest outsourcing usług marketingowych? Marketing odgrywa kluczową rolę w sukcesie każdej organizacji. W dobie cyfryzacji i rosnącej konkurencji firmy muszą stale dbać o swoją obecność na rynku, budować markę oraz skutecznie docierać do klientów.

Rekompensata dla rolnika za brak zapłaty za sprzedane produkty rolne. Wnioski tylko do 31 marca 2025 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że od 1 lutego do 31 marca 2025 r. producent rolny lub grupa może złożyć do oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wniosek o przyznanie rekompensaty z tytułu nieotrzymania zapłaty za sprzedane produkty rolne od podmiotu prowadzącego skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych, który stał się niewypłacalny w 2023 lub 2024 r. - w rozumieniu ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa (FOR).

REKLAMA

Zintegrowane raportowanie ESG zaczyna już być standardem. Czy w Polsce też?

96% czołowych firm na świecie raportuje zrównoważony rozwój, a 82% włącza dane ESG do raportów rocznych. W Polsce 89% dużych firm publikuje takie raporty, ale tylko 22% działa zgodnie ze standardami ESRS, co stanowi wyzwanie dla konkurencyjności na rynku UE.

Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

REKLAMA

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

REKLAMA