REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przedsiębiorczość kobiet w praktyce. Parytety i reprezentacja kobiet w biznesie, luka płacowa i jawność wynagrodzeń [Wywiad]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dominika Reich
Przedsiębiorczość kobiet w praktyce. Parytety i reprezentacja kobiet w biznesie, luka płacowa i jawność wynagrodzeń [Wywiad]
Źródło zewnętrzne

REKLAMA

REKLAMA

O problemach polskich przedsiębiorców, w tym kobiet prowadzących własną firmę, o parytetach i reprezentacji kobiet w biznesie, luce płacowej i nowych przepisach w tym zakresie – rozmawiamy z Dominiką Reich, przedsiębiorczynią, członkinią Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku oraz jedyną przedstawicielką województwa podlaskiego w Stowarzyszeniu Sommelierów Polskich.

Prowadzenie firmy w Polsce – warunki i wyzwania

Pracowała Pani w Szwajcarii i Niemczech, ale zdecydowała się Pani na powrót do Polski i prowadzenie swojej firmy w naszym kraju. Jakie kwestie prawne i podatkowe postrzega Pani pozytywnie jako kobieta samodzielnie prowadząca firmę? Czy Polska jest przyjaznym krajem dla prowadzenia własnego biznesu?

Dominika Reich: Prowadzenie własnego biznesu w Polsce nie należy, jak wiemy, do najłatwiejszych, przed czym z resztą lojalnie mnie ostrzegano po powrocie do kraju. Ale mimo wszystko postanowiłam spróbować własnych sił jako niezależna przedsiębiorczyni. W Polsce mamy stale zmieniające się i często niejasne przepisy, co znacznie utrudnia ich interpretację i często zmusza przedsiębiorców do zasięgania porad lub zlecania usług firmom zewnętrznym. Szczególnie w kwestiach podatkowych, w tak szybko zmieniającej się rzeczywistości lepiej polegać na profesjonalistach. Polityka Państwa w stosunku do przedsiębiorców oraz obecna sytuacja geopolityczna także wpływają bardzo negatywnie na kondycję polskich firm.

REKLAMA

Jakie największe wyzwania napotkała Pani przy zakładaniu i rozwijaniu własnego biznesu w Polsce?

Dominika Reich: Największym wyzwaniem była zdecydowanie pandemia, która zmusiła mnie do zrewidowania swoich planów i otworzenia czegoś, co nie zostanie całkowicie zamknięte ze względu na sytuację epidemiologiczną. Tak więc zrezygnowałam ze swojego marzenia o posiadaniu restauracji na rzecz delikatesów z żywnością, serami i winami. Jednak w rzeczywistości popandemicznej mamy w Polsce w różnych branżach problemy z łańcuchem dostaw. W kwestii produktów spożywczych segmentu premium są one bardzo widoczne, ponieważ Polska nie jest ich głównym rynkiem zbytu. Rozwój mojego biznesu prowadzonego w Białymstoku został znacznie ograniczony wybuchem wojny na Ukrainie, który na terenach wschodnich pociągnął i nadal pociąga za sobą wielkie straty w ogólnej gospodarce tych rejonów Polski, co odbija się na kondycji przedsiębiorstw oraz klientów indywidualnych.

Parytety, jawność wynagrodzeń, składki ZUS. Co trzeba zmienić w polskim prawie?

Czy przepisy o parytetach i jawności wynagrodzeń mogą wpłynąć na zwiększenie liczby kobiet zakładających własne firmy jako alternatywę dla korporacyjnej ścieżki kariery? Czy wręcz na odwrót – kobiety odpłyną na etat?

Dominika Reich: Wraz z nadchodzącym wdrożeniem tych obu dyrektyw kobiety dostaną narzędzie, które da im podstawę do pełnoprawnego upominania się o równe traktowanie na rynku pracy, a co za tym idzie, większe szanse na ścieżce awansu. Regulacje te w sposób naturalny przyczynią się do zwiększenia obecności kobiet na stanowiskach wysokiego i średniego szczebla w hierarchii korporacyjnej. Regulacje te będą argumentem ,,za” podejmowaniem pracy i pozostawania na etacie. Zwiastują one nie tylko wzrost zarobków i lepszą perspektywę awansu, ale także tak cenione przez kobiety bezpieczeństwo i stabilność finansową - czego prowadząc własną działalność świadomie się wyrzekamy. Niemniej jednak zwiększający się odsetek firm zakładanych przez kobiety odzwierciedla stałą potrzebę wzrostu ich przedsiębiorczości. W końcu to Polska jest po Grecji drugim krajem z najwyższym odsetkiem kobiet prowadzących własny biznes w Unii Europejskiej.

Jakie Pani zdaniem przepisy mogłyby zatem wpłynąć na decyzję kobiet o prowadzeniu własnego biznesu? Jakie zmiany powinny być wdrożone?

Dominika Reich: Przede wszystkim kwestia składek ZUS, tak wyczekiwana przez środowisko przedsiębiorców, będąca obecnie wielkim obciążeniem dla prowadzonych biznes bez względu na płeć. Wzrost składki nie pociągnął za sobą oczywiście nawet ułamkowego wzrostu jakości świadczeń. W większych firmach standardem jest już prywatne ubezpieczenie medyczne dla pracowników i ich rodzin, które jest nieocenionym benefitem. Oprócz ulgi dla samotnie wychowujących dzieci nie ma też żadnych dodatkowych korzyści podatkowych dla kobiet, w tym wypadku kobiety i mężczyźni są traktowani jednakowo, choć aż 23% kobiet w wieku produkcyjnym w Polsce nie pracuje, poświęcając się macierzyństwu. Mimo nowelizacji kodeksu pracy wymuszonej dyrektywą unijną, dającej możliwość wzięcia urlopu rodzicielskiego przez drugiego rodzica, to w dalszym ciągu aż 68% kobiet jest odpowiedzialnych za opiekę nad dziećmi. Te dane pokazują wyraźnie skalę wycofania się kobiet z życia zawodowego. W tym przypadku regulacje nie zadziałały i tutaj upatrywałabym się zmian w podejściu systemowym.

Jak ocenia Pani skuteczność odgórnych regulacji prawnych w porównaniu z oddolnymi inicjatywami branżowymi w zwiększaniu reprezentacji kobiet na stanowiskach kierowniczych?

Dominika Reich: Rozwiązania odgórne są narzucone przez UE i będą musiały być wdrożone, jednak wszyscy jesteśmy tego świadomi, iż działania dobrowolne przynoszą dużo lepsze efekty. Z radością obserwuję wdrażanie opracowanych z myślą o równości płci kodeksów dobrych praktyk w firmach oraz koncernach, które regulują wewnętrzną politykę równego traktowania i działania prokobiece. W dobie globalizacji rynku pracy to właśnie ci pracodawcy przekonują do siebie dobrze wykształcone i doświadczone kobiety dając im od początku zatrudnienia poczucie bezpieczeństwa.

Czy nowe przepisy zmniejszą lukę płacową?

Nowe przepisy o jawności wynagrodzeń mają wejść w życie do 2026 roku. Czy to narzędzie może faktycznie zmniejszyć lukę płacową, czy potrzebne są także inne rozwiązania?

Dominika Reich: Okazuje się też, że kobiety w UE zarabiają średnio 12 proc. mniej niż mężczyźni, ale przepisy o jawności płac mogą jeszcze bardziej obnażyć ten problem. Moim zdaniem zmiany będą widoczne, ponieważ kobiety dostają narzędzie, które da im podstawę do uzasadnionego upominania się o równe zarobki, a także, co za tym idzie, szansę na wyrównanie emerytur, które są wyższe w przypadku mężczyzn aż o 33%.
Dyrektywa reguluje tylko to, co w XXI wieku powinno być normą i należy już często do standardowych regulacji wewnętrznych światowych koncernów i dużych firm w polityce równego traktowania pracowników. Pamiętajmy także, iż luka płacowa jest obliczona i uśredniona dla całej Polski. Sądzę, iż jej rozbieżności będą odwrotnie proporcjonalne do wielkości miejscowości. Rolą urzędów i instytucji będzie odpowiednie kontrolowanie wdrożenia tych regulacji nie tylko w dużych miastach, ale przede wszystkim poza nimi.

W jaki sposób podlaskie organizacje kobiece przygotowują się do wspierania przedsiębiorczyń w dostosowaniu do nowych regulacji?

Dominika Reich: W szeregach wielu organizacji czy stowarzyszeń wspierających kobiety są kompetentne osoby takie jak prawniczki, księgowe, trenerki biznesu, a przede wszystkim doświadczone bizneswoman, które nieodpłatnie wspierają inne kobiety swoją wiedzą i doświadczeniem. Można się do nich zwrócić w kwestiach formalnych i organizacyjnych, a w razie potrzeby skierują do odpowiednich urzędów bądź instytucji. Powstają także programy aktywujące kobiecą przedsiębiorczość oraz liczne inicjatywy mentoringowe. Jest to przede wszystkim doradztwo, pomoc prawna i merytoryczna, ale także często okazanie kobiecej solidarności, wsparcia i dodanie otuchy. Ja osobiście także biorę udział w międzynarodowym programie z facylitacji, rozwoju i wspierania kobiecej przedsiębiorczości i służę swoim doświadczeniem w kwestiach biznesowych koleżankom, które dopiero zaczynają, bądź mają w planach stawiać swoje pierwsze kroki w biznesie.

Polecamy: Wynagrodzenia 2025. Rozliczanie płac w praktyce

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Polecamy: Kodeks pracy 2025. Praktyczny komentarz z przykładami

Jaka przyszłość czeka kobiety w biznesie?

Jak Pani zdaniem będzie wyglądać sytuacja kobiet w biznesie w Polsce za 5-10 lat, po pełnym wdrożeniu nowych przepisów?

Dominika Reich: Mam nadzieję, że tak zdecydowane regulacje zaowocują umocnieniem się pozycji kobiet na polskiej scenie biznesowej, szczególnie w segmencie spółek giełdowych i dużych przedsiębiorstw, których stricte dotyczą. Zmiany te będą musiały być skrupulatnie weryfikowane, a co najważniejsze szerzej komunikowane. Myślę, że te przymusowe de facto praktyki będą impulsem do zmian ogólnopolskich. Działając na rzecz kobiecej przedsiębiorczości w moim mieście widzę cały czas chęć do działania, potencjał oraz szereg ciekawych inicjatyw czekających na realizację. Chcę wierzyć, iż zmiany prawne będą katalizatorem aktywizacji samodzielnych kobiet w biznesie.

Które branże w Polsce są obecnie najbardziej otwarte na kobiety na stanowiskach kierowniczych, a które wciąż pozostają największym wyzwaniem?

Dominika Reich: Branżą z najwyższym odsetkiem kobiet na stanowiskach kierowniczych w Polsce jest zdecydowanie handel, następnie administracja publiczna i przemysł. Porównując liczbę zatrudnionych kobiet do liczby stanowisk kierowniczych na nie przypadających, to branża finansowa wypada najsłabiej. Miejmy zatem nadzieję, iż nowe regulacje dadzą szansę na równy rozwój karier, niezależnie od płci we wszystkich sektorach.

Dominika Reich

Źródło zewnętrzne

Dominika Reich – absolwentka prestiżowego certyfikatu Wine & Spirit Education Trust, sommelierka i degustatorka z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym zdobytym w Weingut Fünfschilling (Niemcy) oraz Schuler St. Jakobskellerei (Szwajcaria). Od 2021 roku prowadzi delikatesy The House of Cheese w Białymstoku. Pełni funkcję wiceprezesa Podlaskiego Stowarzyszenia Właścicielek Firm Klubu Kobiet Biznesu, jest członkinią Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku oraz jedyną przedstawicielką województwa podlaskiego w Stowarzyszeniu Sommelierów Polskich. Specjalizuje się w doradztwie dla gastronomii, komponowaniu kart win oraz szkoleniach personelu z zakresu serwowania win. Swoją wiedzę pogłębiała podczas licznych warsztatów i szkoleń w całej Europie, w tym we włoskiej destylarni Marzadro oraz francuskiej Fromagerie Antony.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co najmniej 2074 zł brutto za pracę w majówkę?

Związek Zawodowy „Związkowa Alternatywa” apeluje do rządu o wprowadzenie wyższego wynagrodzenia dla pracowników wykonujących swoje obowiązki w trakcie dni świątecznych w majówkę. W opublikowanym komunikacie związkowcy proponują, by za trzy dni pracy (1,3 i 4 maja) wypłacana była kwota nie niższa niż 2074 zł brutto.

Faktoring powraca do dynamicznych wzrostów. Obroty firm zrzeszonych w Polskim Związku Faktorów w I kwartale 2025 r. wyniosły 119,8 mld zł

Pierwszy kwartał 2025 r. przyniósł zdecydowany wzrost obrotów branży faktoringowej w Polsce. Firmy zrzeszone w Polskim Związku Faktorów nabyły w tym okresie wierzytelności o łącznej wartości 119,8 mld zł. To o 8,3 proc. więcej niż rok wcześniej, kiedy wynik ten sięgał 110,6 mld zł.

Czy polska infrastruktura energetyczna jest przygotowana na nagłe skoki zapotrzebowania lub sytuacje kryzysowe, jak ekstremalne warunki pogodowe czy awarie? [WYWIAD]

Czy w związku z blackoutem w Hiszpanii, mamy się czego obawiać? Czy polska infrastruktura energetyczna jest przygotowana na nagłe skoki zapotrzebowania lub sytuacje kryzysowe, jak ekstremalne warunki pogodowe czy awarie? Na te i inne pytania odpowiedział redakcji Infor.pl ekspert od technologii energetycznych (w tym OZE) z firmy Hynfra, partnera spółki Hydro Sanok Aleksander Naumann.

Spokój przed burzą? Polskie firmy jeszcze trzymają kurs, ale niepewność rośnie

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce wciąż utrzymują stabilne nastroje – wyniki najnowszego badania pokazują niewielkie zmiany w inwestycjach i sprzedaży. Jednak eksperci ostrzegają: wojna celna zapoczątkowana przez Donalda Trumpa może wkrótce zachwiać fundamentami tej kruchej równowagi. Czy nadchodzi czas turbulencji dla polskiego biznesu?

REKLAMA

Blackout w Polsce realnym zagrożeniem. „Codziennie rano będziemy sprawdzać, kiedy mamy prąd”

Czy w Polsce, podobnie jak dziś w Hiszpanii i Portugalii, może nastąpić blackout? W obliczu niedoborów mocy w systemie elektroenergetycznym, Polska stoi przed realnym zagrożeniem wielogodzinnych przerw w dostawach prądu. Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki i autor podcastu Elektryfikacja, ostrzega, że problemy mogą wystąpić przez nawet 2000 godzin w ciągu roku, co oznacza ryzyko ograniczeń dla firm i gospodarstw domowych.​

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych. Jak powinno wyglądać zatrudnienie w firmach z branży pogrzebowej? Co z nowelizacją Prawa Pogrzebowego?

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

REKLAMA

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

REKLAMA