REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Działalność gospodarcza, NIP

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Limit rozliczeń gotówkowych między przedsiębiorcami 2012

Dowiedz się jaki jest aktualny limit rozliczeń gotówkowych między przedsiębiorcami.

Współczynnik Pearsona – miara współzależności cz. II.

Firmy często mają w swojej ofercie produkty, które mogą być względem siebie komplementarne bądź substytucyjne. Wzrost zapotrzebowania na jeden z wyrobów będzie skutkował wzrostem sprzedaży innego wyrobu - zależność komplementarna. Albo odwrotnie, wzrost zapotrzebowania na dany wyrób sprawi, że sprzedaż innych wyrobów zacznie maleć - zależność substytucyjna.

Nowe terminy zapłaty w transakcjach handlowych

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Organy publiczne będą miały 30 dni na zapłatę. Wskazanie w umowie dłuższego terminu będzie skutkowało odsetkami dla wierzyciela.

Likwidacja NFI od 1 stycznia 2013

NFI. Od 1 stycznia 2013 roku znikną Narodowe fundusze Inwestycyjne. Tego dnia zostanie uchylona ustawa o Narodowych Funduszach Inwestycyjnych.

REKLAMA

Biznesowy dress code w upały

W lipcowe, czy sierpniowe upały nie wszyscy mogą liczyć na powiew nadmorskiej bryzy, gdyż z powodu obowiązków zawodowych utknęli w biurach. Dyskomfort związany z formalnym strojem i tak daje się im we znaki. Jak stosownie ubierać się do pracy podczas upałów?

Jak napisać umowę spółki cywilnej?

Spółka cywilna to nadal jeden z najbardziej rozpowszechnionych sposobów prowadzenia działalności gospodarczej. Czy jednak ta forma działalności jest rzeczywiście tak atrakcyjna dla wspólników jak może się wydawać ? W tym kontekście, jako istotne jawi się zwłaszcza uzyskanie odpowiedzi na pytanie, jak należycie i w sposób urzeczywistniający interesy wszystkich umawiających się przedsiębiorców, zawrzeć umowę „spółki cywilnej” ?

Szersza grupa przedsiębiorców zostanie objęta statusem "małego podatnika"

Trzecia ustawa deregulacyjna. Ministerstwo Gospodarki kontynuuje prace nad trzecią ustawą deregulacyjną. Jedną z proponowanych zmian jest objęcie większej grupy przedsiębiorców statusem "małego podatnika" oraz uproszczoną ewidencją księgową.

Będzie unijny system obrotu pieniądzem elektronicznym?

Od kilku lat w Unii trwają przymiarki do wprowadzenia systemu obrotu pieniądzem elektronicznym. System ten ma objąć obok przelewów i wypłat w skali międzynarodowej sektor kredytowy, debetowy oraz płatności mobilne oraz internetowe.

REKLAMA

Rynek produktów elektronicznych

Spadek sprzedaży produktów elektronicznych w Europie ma znaczący wpływ na rynek usług mobilnych w całej Unii. Innowacje technologiczne dla sektora telefonii mobilnej są efektem wysokich inwestycji i znacznych nakładów firm.

Ochłodzenie na linii Europa - Chiny uderzy w polskie firmy

Ochłodzenie stosunków gospodarczych między Unią Europejską a Chinami może zaszkodzić polskim przedsiębiorcom - alarmują Pracodawcy RP.

Spółka cywilna w prawie niemieckim

Regulacje prawne spółki cywilnej w prawie niemieckim i polskim są podobne, ale nie identyczne. Podobnie jak Polsce spółka cywilna uregulowana jest w niemieckim Kodeksie cywilnym (§ 705-740 BGB) i określana jest często jako BGB-Gesellschaft.

ZUS zamyka Elektroniczny Urząd Podawczy (EUP)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o zamknięciu Elektronicznego Urzędu Podawczego. EPU będzie funkcjonował jedynie do 1 sierpnia.

Można pobrać bezpłatny odpis z KRS przez internet

Resort sprawiedliwości umożliwił darmowe pobranie odpisów z KRS przez internet. Informacje można pobierać w formie plików PDF.

Motywacja poprzez płacę w kontekście teorii motywacji

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek nad tym, dlaczego wynagrodzenie jest wciąż jednym z podstawowych motywatorów przyczyniających się do podejmowania przez pracowników aktywności zawodowej i trudu związanego z wykonywaniem powierzonych im obowiązków? Warto sięgnąć do teorii motywacji w celu zgłębienia tematu.

Dyrektywa tytoniowa

Komisja Europejska pracuje nad dyrektywą tytoniową. Nowe regulacje to zaostrzenie wymogów dotyczących produkcji i sprzedaży papierosów.

Konto dla firmy – jakie wybrać?

W jakim banku założyć rachunek bankowy dla firmy? Poznaj słabe i mocne strony oferty banków.

Ranking kredytów samochodowych - czerwiec 2012

Znajdź najtańszy kredyt samochodowy. Prezentujemy raport dostępnych na rynku kredytów na zakup auta.

Zmiany w VAT

Zmiana ustawy o VAT. Resort finansów przygotował nowelizację ustawy o VAT. Zmieni się m.in. moment powstania obowiązku podatkowego. Modyfikacji ulegną też zasady określania podstawy opodatkowania.

Limity dla ubezpieczenia chorobowego na III kwartał 2012

Limity dla ubezpieczenia chorobowego na III kwartał 2012.

Problemy pracodawcy: trudności w znalezieniu wartościowego pracownika

Mimo że bezrobocie w naszym kraju wciąż rośnie, to i tak zatrważająco wiele firm napotyka na wiele trudności w znalezieniu wartościowego pracownika na konkretne stanowisko pracy. Czy zastanawialiście się kiedykolwiek nad tym, co może być przyczyną tego stanu rzeczy?

Kredyty odnawialne dla firm - ranking

Kredyty odnawialne. Poznaj ranking kredytów odnawialny dla firm i dowiedz się, który bank posiada najlepszą ofertę.

Audytor efektywności energetycznej będzie bez studiów

Rada Ministrów zatwierdziła projekt zmian do ustawy o efektywności energetycznej. Nowelizacja ma ułatwiać dostęp do zawodu audytora efektywności energetycznej.

Nowelizacja PZP: zmiany dla podwykonawców

Trwają prace nad nowelizacją Prawa zamówień publicznych. Planowane zmiany dotyczą przede wszystkim podwykonawstwa.

Polacy kupują, ale towary słabej jakości

Polacy nie rezygnują z konsumpcji pomimo zaciskania pasa, ale decydują się na towary tańsze i niższej jakości - wynika z danych przedstawionych przez GUS.

Współczynnik Pearsona – miara współzależności cz. I.

Współczynnik Pearsona. Ekspert wyjaśnia kiedy i w jaki sposób prowadzący firmę może skorzystać ze współczynnika Pearsona.

Wzrosła produkcja przemysłowa

Produkcja sprzedana przemysłu wzrosła w maju o 4,6 proc. w stosunku do ubiegłego roku - wynika z wstępnych danych GUS. To o 4,5 proc. więcej niż w kwietniu br.

Rejestracja działalności bez informowania sanepidu i Państwowej Inspekcji Pracy

Przedsiębiorca nie będzie musiał informować Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz Państwowej Inspekcji Pracy o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności – wynika z projektu zmian przygotowanego przez resort sprawiedliwości.

NIP w trzy dni oraz usunięcie obowiązku informowania sanepidu i PIP

Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w Kodeksie pracy przygotowany przez resort sprawiedliwości. Przedsiębiorcy szybciej uzyskają NIP oraz nie będą musieli informować sanepidu oraz Państwowej Inspekcji Pracy.

Przedsiębiorcy mniej zapłacą za pozew w postępowaniu upominawczym

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt założeń zmian w kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Nowe przepisy mogą ułatwić funkcjonowanie małym firmom.

Trzecia ustawa deregulacyjna

Trzecia ustawa deregulacyjna. Trwają prace nad przygotowaniem kolejnej ustawy deregulacyjnej. Ministerstwo Gospodarki przygotowało założenia zmian, które mają zmniejszyć obciążenia administracyjne i podatkowe przedsiębiorców.

Inwestycje zagraniczne: Współpraca z Chinami

Polska Agencja Inwestycji Zagranicznych ocenia Chiny jako jednego z liderów inwestycji zagranicznych (trzecie miejsce). Ekspansja Chin budzi zainteresowanie w Polsce i Unii Europejskiej.

Firmy boją się kredytów

Przedsiębiorcy niechętnie korzystają z kredytów. Firmy wolą finansować działalność z własnych środków.

Ustawa deregulacyjna w 2012 r.? Będą kolejne uproszczenia dla przedsiębiorców

Ministerstwo Gospodarki przygotowało projekt założeń do trzeciej ustawy deregulacyjnej. Tym razem zmiany mają dotyczyć głównie prawa podatkowego.

PO Innowacyjna Gospodarka - co można zyskać?

Zwiększenie innowacyjności przedsiębiorstw, rozwój polskiej gospodarki i umocnienie roli nauki w rozwoju gospodarczym to jedne z najważniejszych celów, które można osiągnąć poprzez wsparcie z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Nie bój się założenia firmy. Otwieramy działalność w 7 krokach

Masz pomysł na własny biznes, ale boisz się formalności związanych z założeniem własnej firmy? Pokazujemy jak założyć firmę w 7 krokach bez wychodzenia z domu.

Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę 2013

Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie w 2013 roku do 1600 złotych. Dla przedsiębiorców oznacza to dodatkowe koszty związane z zatrudnieniem. Różnica między nową a stara stawką wyniesie 120,74 zł.

Nowe wymogi sanitarne dla salonów kosmetycznych i zakładów fryzjerskich

Salony kosmetyczne, zakłady fryzjerskie i salony tatuażu będą musiały zainstalować urządzenia do sterylizacji narzędzi kosmetycznych oraz przeszkolić pracowników z ich obsługi. Na dostosowanie się do nowych przepisów przedsiębiorcy będą mieli czas do 31 grudnia 2013 roku.

CEIDG 2012/2013: Będzie łatwiej o zaświadczenie z CEIDG

Ministerstwo Gospodarki rozpoczęło prace nad wprowadzeniem zmian w funkcjonowaniu CEIDG. Nowe przepisy mają skonkretyzować zasady wydawania zaświadczeń z ewidencji.

ZUS DRA 2012/2013

ZUS DRA 2012/2013. Dowiedz się czym jest deklaracja rozliczeniowa ZUS DRA i kto powinien ją sporządzać. Poznaj terminy przekazywania deklaracji ZUS DRA.

Obowiązki przedsiębiorcy prowadzącego działalność sezonową

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą przez część roku, ma identyczne obowiązki wobec fiskusa jak przedsiębiorca działający przez cały rok.

CEIDG 2012/2013: będzie wykreślenie wpisu zmarłego przedsiębiorcy bez decyzji ministra

Wpis zmarłego przedsiębiorcy będzie wykreślony z CEIDG bez decyzji wydanej przez ministra gospodarki. Resort gospodarki przygotowuje zmiany do zasad funkcjonowania CEIDG.

Wrze na rynku wyrobów budowlanych

Niemal 30 proc. przebadanych wyrobów budowlanych nie spełnia norm. Zmian wymaga ustawa o wyrobach budowlanych - alarmują eksperci.

CEIDG 2012/2013: będą zmiany przy zawieszaniu działalności

Ministerstwo Gospodarki rozpoczęło prace nad nowelizacją ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Nowe przepisy mają uprościć funkcjonowanie CEIDG. Ułatwienia mają objąć m.in. procedurę zawieszania działalności.

Podwykonawca będzie chroniony

Podwykonawcy robót budowlanych nie będą już czekać w nieskończoność na płatności od generalnych wykonawców. Rząd przygotował projekt regulacji zabezpieczającej interesy małych i średnich firm.

Kiedy można udzielić zamówienie publiczne w trybie z wolnej ręki?

Zamówienie z wolnej ręki. Kiedy przedsiębiorca może przeprowadzić zamówienie w trybie z wolnej ręki? Ekspert wyjaśnia jakie przesłanki muszą zostać spełnione, aby udzielić zamówienia z wolnej ręki.

Wzrost PKB o 3,5%

Produkt Krajowy Brutto wzrósł w I kwartale 2012 roku o 3,5 proc. - poinformował GUS.

Monitor Sądowy i Gospodarczy - opłaty 2013

Monitor Sadowy i Gospodarczy – opłaty 2013. Dowiedz się jakie stawki opłat obowiązują za publikację ogłoszenia lub obwieszczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

UOKiK skontrolował wypożyczalnie samochodów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skontrolował 20 wypożyczalni samochodów rozsianych po całej Polsce. Wyniki? Siedem postępowań i 128 klauzul niedozwolonych.

W lepsze czasy wierzy tylko 60 proc. firm

Prawie 40 proc. właścicieli firm spodziewa się poprawy sytuacji. Wzrosła też skłonność przedsiębiorców do inwestowania – wynika z badań MŚP przeprowadzonych przez Keralla Research.

Patent jednolity zaszkodzi przedsiębiorcy?

Jednolity patent europejski może zaszkodzić małym przedsiębiorcom z Polski - alarmują eksperci. To obniżenie kosztów dla MŚP - odpowiada resort gospodarki.

REKLAMA