| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Kryzys uderzy w polskie firmy w drugim półroczu

Kryzys uderzy w polskie firmy w drugim półroczu

Przedsiębiorcy coraz bardziej obawiają się przyszłości. Pogarsza się sytuacja na rynku - wynika z danych opublikowanych przez GUS.

- W drugim półroczu 2012 roku możemy się spodziewać silnego spowolnienia gospodarczego. Nastroje w firmach systematycznie się pogarszają. Dotyczy to przetwórstwa przemysłowego, budownictwa i handlu - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan, komentując lipcowe badania koniunktury GUS.

- Firmy przemysłowe mówią o ograniczeniu portfela zamówień, dlatego ostrożnie wypowiadają się o planach produkcyjnych na najbliższe miesiące. Niepokoją zapowiedzi ograniczania zatrudnienia oraz kłopoty wielu przedsiębiorstw ze spłatą należności.

Jednak w przetwórstwie przemysłowym mamy do czynienia ze znacznym zróżnicowaniem. Nieźle sobie radzą firmy farmaceutyczne, chemiczne, czy produkujące wyroby z gumy i tworzyw sztucznych. Bardzo źle dzieje się w przemyśle odzieżowym, słabo w samochodowym. Firmy sygnalizują osłabienie popytu, tak na rynku krajowym, jak i zewnętrznym. Złe nastroje korespondują z kiepskimi danymi dotyczącymi produkcji przemysłowej w czerwcu br.

Polecamy: Nowe uprawnienia inspektorów pracy

To, co pozytywne to tendencja, w dużej mierze związana ze słabym złotym (chociaż ostatnio wzmacniającym się) do ograniczania importu i szukania substytutów dla sprowadzanych z zagranicy produktów na rynku krajowym - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Źródło: PKPP Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Sokołowska – Strug

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »