REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS DRA 2012/2013

Monika Siwik
Specjalista ds. księgowości
Parco
Biuro Rachunkowe PARCO S.C.
ZUS DRA 2012/2013
ZUS DRA 2012/2013

REKLAMA

REKLAMA

ZUS DRA 2012/2013. Dowiedz się czym jest deklaracja rozliczeniowa ZUS DRA i kto powinien ją sporządzać. Poznaj terminy przekazywania deklaracji ZUS DRA.

ZUS DRA

W związku z tym, iż każdy płatnik składek zobligowany jest do obliczania, potrącania od przychodów pracowników i opłacania należnych składek za każdy miesiąc, musi również dokonać rozliczenia tych składek na odpowiednich formularzach rozliczeniowych. Za każdy miesiąc sporządza i przekazuje do ZUS komplet dokumentów rozliczeniowych, na co składa się dokument rozliczeniowy DRA oraz imienne raporty miesięczne (RCA, RZA, RSA). Należy pamiętać aby wszystkie danego miesiąca składające się na jeden komplet miały ten sam identyfikator (numer/miesiąc/rok np. 01 01.2012, korekta 02 01.2012).

REKLAMA

ZUS DRA - definicja

REKLAMA

Deklaracja rozliczeniowa ZUS DRA jest zbiorczym dokumentem, na którym wykazani są wszyscy ubezpieczeni oraz składki z wszystkich tytułów. Zawiera rozliczenie składek, a także wypłaconych w danym miesiącu świadczeń finansowanych z ubezpieczeń społecznych oraz z budżetu państwa. W deklaracji rozliczeniowej płatnik dokonuje również rozliczenia należnych składek na Fundusz Pracy i/lub Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Do deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA załącza się imienne raporty miesięczne za każdego ubezpieczonego. Płatnik, który rozlicza składki wyłącznie za siebie przekazuje do ZUS tylko deklarację rozliczeniową ZUS DRA bez imiennego raportu miesięcznego.

Od kwietnia 2003r. osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, opłacające składki wyłącznie za siebie lub osoby z nimi współpracujące, nie mają obowiązku składania deklaracje rozliczeniowej oraz imiennych raportów miesięcznych za kolejne miesiące, jeżeli nie nastąpiła zmiana w stosunku do poprzedniego miesiąca. Jeżeli zmiana dotyczyła wyłącznie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, to osoby opłacające składki od podstawy wymiaru 60% tego wynagrodzenia również zwolnione są z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych.

Polecamy: Składka zdrowotna 2012

Należy pamiętać, iż kopie złożonych do ZUS dokumentów rozliczeniowych płatnik składek zobowiązany jest przechowywać przez 10 lat od dnia przekazania ich do ZUS w formie elektronicznej lub formie papierowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Płatnik składek ma obowiązek sprawdzić prawidłowość danych przekazanych do ZUS w imiennych raportach miesięcznych dotyczących danego roku nie później niż 30 kwietnia roku następnego i w razie potrzeby zobowiązany jest złożyć imienny raport korygujący.

Płatnik składek rozliczający składki za więcej niż 5 ubezpieczonych jest zobowiązany przekazywać dokumenty rozliczeniowe elektronicznie poprzez program „Płatnik”. Płatnik rozliczający składki za nie więcej niż  ubezpieczonych może wybrać formę składania dokumentów rozliczeniowych, albo przekaz elektroniczny albo forma papierowa. Dokumenty rozliczeniowe w formie papierowej mogą być składane w terenowych jednostkach organizacyjnych ZUS lub przesyłane pocztą do właściwej ze względu na siedzibę płatnika składek terenowej jednostki organizacyjnej ZUS.

Polecamy: Składki ZUS przedsiębiorcy na etacie

Płatnicy składek są zobowiązani do przekazywania dokumentów rozliczeniowych nie później niż:

  • do 5 dnia następnego miesiąca – jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze
  • do 10 dnia następnego miesiąca – osoby fizyczne opłacające składki wyłącznie za siebie
  • do 15 dnia następnego miesiąca – pozostali płatnicy, płatnicy opłacający składki na ubezpieczenie zdrowotne, do których nie mają zastosowania przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Twórcy i artyści mają obowiązek przesyłania deklaracji rozliczeniowych oraz imiennych raportów miesięcznych oraz opłacać składki za okres wykonywania działalności twórczej lub artystycznej przed dniem wydania decyzji Komisji do Spraw Zaopatrzenia Emerytalnego Twórców, w terminie opłacania składek za miesiąc, w którym otrzymali decyzję.

Polecamy: RMUA 2012/2013: RMUA za 2012 rok dopiero w lutym 2013

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA