REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

ZUS DRA 2012/2013

Monika Siwik
Specjalista ds. księgowości
Parco
Biuro Rachunkowe PARCO S.C.
ZUS DRA 2012/2013
ZUS DRA 2012/2013

REKLAMA

REKLAMA

ZUS DRA 2012/2013. Dowiedz się czym jest deklaracja rozliczeniowa ZUS DRA i kto powinien ją sporządzać. Poznaj terminy przekazywania deklaracji ZUS DRA.

ZUS DRA

W związku z tym, iż każdy płatnik składek zobligowany jest do obliczania, potrącania od przychodów pracowników i opłacania należnych składek za każdy miesiąc, musi również dokonać rozliczenia tych składek na odpowiednich formularzach rozliczeniowych. Za każdy miesiąc sporządza i przekazuje do ZUS komplet dokumentów rozliczeniowych, na co składa się dokument rozliczeniowy DRA oraz imienne raporty miesięczne (RCA, RZA, RSA). Należy pamiętać aby wszystkie danego miesiąca składające się na jeden komplet miały ten sam identyfikator (numer/miesiąc/rok np. 01 01.2012, korekta 02 01.2012).

REKLAMA

ZUS DRA - definicja

REKLAMA

Deklaracja rozliczeniowa ZUS DRA jest zbiorczym dokumentem, na którym wykazani są wszyscy ubezpieczeni oraz składki z wszystkich tytułów. Zawiera rozliczenie składek, a także wypłaconych w danym miesiącu świadczeń finansowanych z ubezpieczeń społecznych oraz z budżetu państwa. W deklaracji rozliczeniowej płatnik dokonuje również rozliczenia należnych składek na Fundusz Pracy i/lub Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Do deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA załącza się imienne raporty miesięczne za każdego ubezpieczonego. Płatnik, który rozlicza składki wyłącznie za siebie przekazuje do ZUS tylko deklarację rozliczeniową ZUS DRA bez imiennego raportu miesięcznego.

Od kwietnia 2003r. osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, opłacające składki wyłącznie za siebie lub osoby z nimi współpracujące, nie mają obowiązku składania deklaracje rozliczeniowej oraz imiennych raportów miesięcznych za kolejne miesiące, jeżeli nie nastąpiła zmiana w stosunku do poprzedniego miesiąca. Jeżeli zmiana dotyczyła wyłącznie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, to osoby opłacające składki od podstawy wymiaru 60% tego wynagrodzenia również zwolnione są z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych.

Polecamy: Składka zdrowotna 2012

Należy pamiętać, iż kopie złożonych do ZUS dokumentów rozliczeniowych płatnik składek zobowiązany jest przechowywać przez 10 lat od dnia przekazania ich do ZUS w formie elektronicznej lub formie papierowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Płatnik składek ma obowiązek sprawdzić prawidłowość danych przekazanych do ZUS w imiennych raportach miesięcznych dotyczących danego roku nie później niż 30 kwietnia roku następnego i w razie potrzeby zobowiązany jest złożyć imienny raport korygujący.

Płatnik składek rozliczający składki za więcej niż 5 ubezpieczonych jest zobowiązany przekazywać dokumenty rozliczeniowe elektronicznie poprzez program „Płatnik”. Płatnik rozliczający składki za nie więcej niż  ubezpieczonych może wybrać formę składania dokumentów rozliczeniowych, albo przekaz elektroniczny albo forma papierowa. Dokumenty rozliczeniowe w formie papierowej mogą być składane w terenowych jednostkach organizacyjnych ZUS lub przesyłane pocztą do właściwej ze względu na siedzibę płatnika składek terenowej jednostki organizacyjnej ZUS.

Polecamy: Składki ZUS przedsiębiorcy na etacie

Płatnicy składek są zobowiązani do przekazywania dokumentów rozliczeniowych nie później niż:

 • do 5 dnia następnego miesiąca – jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze
 • do 10 dnia następnego miesiąca – osoby fizyczne opłacające składki wyłącznie za siebie
 • do 15 dnia następnego miesiąca – pozostali płatnicy, płatnicy opłacający składki na ubezpieczenie zdrowotne, do których nie mają zastosowania przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Twórcy i artyści mają obowiązek przesyłania deklaracji rozliczeniowych oraz imiennych raportów miesięcznych oraz opłacać składki za okres wykonywania działalności twórczej lub artystycznej przed dniem wydania decyzji Komisji do Spraw Zaopatrzenia Emerytalnego Twórców, w terminie opłacania składek za miesiąc, w którym otrzymali decyzję.

Polecamy: RMUA 2012/2013: RMUA za 2012 rok dopiero w lutym 2013

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  REKLAMA