REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochłodzenie na linii Europa - Chiny uderzy w polskie firmy

REKLAMA

REKLAMA

Ochłodzenie stosunków gospodarczych między Unią Europejską a Chinami może zaszkodzić polskim przedsiębiorcom - alarmują Pracodawcy RP.

Pracodawcy RP zwracają uwagę na pogarszające się stosunki pomiędzy Unią Europejską a Chinami, co może rykoszetem uderzyć w polskie firmy. – Ostatnie napięcia na linii UE – Chiny mogą doprowadzić do zmniejszenia wolumenu chińskich inwestycji bezpośrednich w Polsce – komentuje Prezydent Pracodawców RP, Andrzej Malinowski. – Chińska strategia GoGlobal zakłada inwestowanie na całym świecie, toteż rynek europejski – choć ważny – może przestać być dla chińskiego rządu priorytetem – ostrzega Prezydent Pracodawców RP.

REKLAMA

REKLAMA

Najnowszym przykładem pogarszających się stosunków pomiędzy Unią Europejską a Chinami jest sprawa dotycząca metali ziem rzadkich, wykorzystywanych do produkcji zaawansowanych technologicznie produktów, takich jak telewizory LCD czy smartphone’y. Chiny kontrolują 97% ich wydobycia.

Pracodawcy RP przypominają, że w ramach umowy stowarzyszeniowej z Międzynarodową Organizacją Handlu (WTO) Chiny zobowiązały się do promowania wolnego handlu i swobodnego przepływu towarów. Od dłuższego jednak czasu można obserwować protekcjonizm chińskiego rządu, który zmniejsza kwoty eksportowe na surowce rzadkie oraz podnosi ich ceny, tłumacząc swoją politykę troską o stan środowiska naturalnego oraz koniecznością zaspokojenia w pierwszej kolejności potrzeb krajowego popytu.

Tymczasem z powodu niedoborów surowca europejskie firmy zaczynają liczyć straty. Unia Europejska zauważyła problem i pod koniec czerwca zwróciła się z prośbą do WTO o arbitraż w tej sprawie. Według unijnych decydentów chińska polityka jest podyktowana m.in. próbą spowolnienia rozwoju zagranicznych gospodarek.

Polecamy: Firma za granicą

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Eksperci Pracodawców RP podkreślają, że ten i inne spory na linii UE – Chiny mogą doprowadzić do wycofywania się chińskich przedsiębiorców z europejskiego rynku, przez co rykoszetem mogłaby ucierpieć polska gospodarka. – Byłoby to dla nas szczególnie niekorzystne, bowiem ewidentnie wzrasta zainteresowanie Chin rynkami Europy Środkowo-Wschodniej, czego wyrazem jest 20-krotny wzrost chińskich inwestycji w tym regionie na przestrzeni ostatnich pięciu lat – przypomina Prezydent Pracodawców RP, Andrzej Malinowski. Zainteresowanie to potwierdziła majowa wizyta Premiera ChRL Wena Jiabao w Polsce, podczas której doszło do podpisania umowy o otwarciu linii kredytowej dla Europy Środkowej w wysokości 10 mld dolarów. Zawiązany został również fundusz dysponujący 500 mln dolarów, mający na celu dostarczenie wsparcia chińskim firmom w inwestowaniu w tym regionie.

Zdaniem Prezydenta Malinowskiego, nasi rządzący powinni dołożyć wszelkich starań w celu szybkiego rozwiązania konfliktów na linii Unia Europejska – Chińska Republika Ludowa, zanim zakończą się one rozstrzygnięciami na poziomie zewnętrznego arbitrażu. Do poprawy wzajemnych relacji niewątpliwie przyczyniłoby się aktywniejsze zaangażowanie Polski w prace I Filaru UE – ChRL, w ramach którego prowadzony jest dialog wysokiego szczebla w dziedzinie gospodarki i handlu. Przykładem takich działań była organizacja z inicjatywy Polski w maju 2012 r. Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Podczas Kongresu zorganizowano Forum Współpracy Europa–Chiny, w którym uczestniczyli przedstawiciele polskiego i chińskiego rządu oraz delegaci z Unii Europejskiej. Poruszono m.in. kwestię postrzegania Chin jako partnera gospodarczego i handlowego zarówno całej Europy, jak i Polski.

– Wierzę, że polscy decydenci dostrzegają potencjał, jaki drzemie w polsko-chińskich relacjach gospodarczych, i skoncentrują wysiłki na rzecz zwiększenia aktywności polskich przedstawicieli w grupach roboczych UE odpowiedzialnych za stosunki gospodarcze z Państwem Środka – kończy Prezydent Malinowski.

Źródło: Pracodawcy RP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

REKLAMA

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

REKLAMA

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA