REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochłodzenie na linii Europa - Chiny uderzy w polskie firmy

REKLAMA

REKLAMA

Ochłodzenie stosunków gospodarczych między Unią Europejską a Chinami może zaszkodzić polskim przedsiębiorcom - alarmują Pracodawcy RP.

Pracodawcy RP zwracają uwagę na pogarszające się stosunki pomiędzy Unią Europejską a Chinami, co może rykoszetem uderzyć w polskie firmy. – Ostatnie napięcia na linii UE – Chiny mogą doprowadzić do zmniejszenia wolumenu chińskich inwestycji bezpośrednich w Polsce – komentuje Prezydent Pracodawców RP, Andrzej Malinowski. – Chińska strategia GoGlobal zakłada inwestowanie na całym świecie, toteż rynek europejski – choć ważny – może przestać być dla chińskiego rządu priorytetem – ostrzega Prezydent Pracodawców RP.

REKLAMA

REKLAMA

Najnowszym przykładem pogarszających się stosunków pomiędzy Unią Europejską a Chinami jest sprawa dotycząca metali ziem rzadkich, wykorzystywanych do produkcji zaawansowanych technologicznie produktów, takich jak telewizory LCD czy smartphone’y. Chiny kontrolują 97% ich wydobycia.

Pracodawcy RP przypominają, że w ramach umowy stowarzyszeniowej z Międzynarodową Organizacją Handlu (WTO) Chiny zobowiązały się do promowania wolnego handlu i swobodnego przepływu towarów. Od dłuższego jednak czasu można obserwować protekcjonizm chińskiego rządu, który zmniejsza kwoty eksportowe na surowce rzadkie oraz podnosi ich ceny, tłumacząc swoją politykę troską o stan środowiska naturalnego oraz koniecznością zaspokojenia w pierwszej kolejności potrzeb krajowego popytu.

Tymczasem z powodu niedoborów surowca europejskie firmy zaczynają liczyć straty. Unia Europejska zauważyła problem i pod koniec czerwca zwróciła się z prośbą do WTO o arbitraż w tej sprawie. Według unijnych decydentów chińska polityka jest podyktowana m.in. próbą spowolnienia rozwoju zagranicznych gospodarek.

Polecamy: Firma za granicą

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Eksperci Pracodawców RP podkreślają, że ten i inne spory na linii UE – Chiny mogą doprowadzić do wycofywania się chińskich przedsiębiorców z europejskiego rynku, przez co rykoszetem mogłaby ucierpieć polska gospodarka. – Byłoby to dla nas szczególnie niekorzystne, bowiem ewidentnie wzrasta zainteresowanie Chin rynkami Europy Środkowo-Wschodniej, czego wyrazem jest 20-krotny wzrost chińskich inwestycji w tym regionie na przestrzeni ostatnich pięciu lat – przypomina Prezydent Pracodawców RP, Andrzej Malinowski. Zainteresowanie to potwierdziła majowa wizyta Premiera ChRL Wena Jiabao w Polsce, podczas której doszło do podpisania umowy o otwarciu linii kredytowej dla Europy Środkowej w wysokości 10 mld dolarów. Zawiązany został również fundusz dysponujący 500 mln dolarów, mający na celu dostarczenie wsparcia chińskim firmom w inwestowaniu w tym regionie.

Zdaniem Prezydenta Malinowskiego, nasi rządzący powinni dołożyć wszelkich starań w celu szybkiego rozwiązania konfliktów na linii Unia Europejska – Chińska Republika Ludowa, zanim zakończą się one rozstrzygnięciami na poziomie zewnętrznego arbitrażu. Do poprawy wzajemnych relacji niewątpliwie przyczyniłoby się aktywniejsze zaangażowanie Polski w prace I Filaru UE – ChRL, w ramach którego prowadzony jest dialog wysokiego szczebla w dziedzinie gospodarki i handlu. Przykładem takich działań była organizacja z inicjatywy Polski w maju 2012 r. Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Podczas Kongresu zorganizowano Forum Współpracy Europa–Chiny, w którym uczestniczyli przedstawiciele polskiego i chińskiego rządu oraz delegaci z Unii Europejskiej. Poruszono m.in. kwestię postrzegania Chin jako partnera gospodarczego i handlowego zarówno całej Europy, jak i Polski.

– Wierzę, że polscy decydenci dostrzegają potencjał, jaki drzemie w polsko-chińskich relacjach gospodarczych, i skoncentrują wysiłki na rzecz zwiększenia aktywności polskich przedstawicieli w grupach roboczych UE odpowiedzialnych za stosunki gospodarcze z Państwem Środka – kończy Prezydent Malinowski.

Źródło: Pracodawcy RP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA