| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Ochłodzenie na linii Europa - Chiny uderzy w polskie firmy

Ochłodzenie na linii Europa - Chiny uderzy w polskie firmy

Ochłodzenie stosunków gospodarczych między Unią Europejską a Chinami może zaszkodzić polskim przedsiębiorcom - alarmują Pracodawcy RP.

Pracodawcy RP zwracają uwagę na pogarszające się stosunki pomiędzy Unią Europejską a Chinami, co może rykoszetem uderzyć w polskie firmy. – Ostatnie napięcia na linii UE – Chiny mogą doprowadzić do zmniejszenia wolumenu chińskich inwestycji bezpośrednich w Polsce – komentuje Prezydent Pracodawców RP, Andrzej Malinowski. – Chińska strategia GoGlobal zakłada inwestowanie na całym świecie, toteż rynek europejski – choć ważny – może przestać być dla chińskiego rządu priorytetem – ostrzega Prezydent Pracodawców RP.

Najnowszym przykładem pogarszających się stosunków pomiędzy Unią Europejską a Chinami jest sprawa dotycząca metali ziem rzadkich, wykorzystywanych do produkcji zaawansowanych technologicznie produktów, takich jak telewizory LCD czy smartphone’y. Chiny kontrolują 97% ich wydobycia.

Pracodawcy RP przypominają, że w ramach umowy stowarzyszeniowej z Międzynarodową Organizacją Handlu (WTO) Chiny zobowiązały się do promowania wolnego handlu i swobodnego przepływu towarów. Od dłuższego jednak czasu można obserwować protekcjonizm chińskiego rządu, który zmniejsza kwoty eksportowe na surowce rzadkie oraz podnosi ich ceny, tłumacząc swoją politykę troską o stan środowiska naturalnego oraz koniecznością zaspokojenia w pierwszej kolejności potrzeb krajowego popytu.

Tymczasem z powodu niedoborów surowca europejskie firmy zaczynają liczyć straty. Unia Europejska zauważyła problem i pod koniec czerwca zwróciła się z prośbą do WTO o arbitraż w tej sprawie. Według unijnych decydentów chińska polityka jest podyktowana m.in. próbą spowolnienia rozwoju zagranicznych gospodarek.

Polecamy: Firma za granicą

Eksperci Pracodawców RP podkreślają, że ten i inne spory na linii UE – Chiny mogą doprowadzić do wycofywania się chińskich przedsiębiorców z europejskiego rynku, przez co rykoszetem mogłaby ucierpieć polska gospodarka. – Byłoby to dla nas szczególnie niekorzystne, bowiem ewidentnie wzrasta zainteresowanie Chin rynkami Europy Środkowo-Wschodniej, czego wyrazem jest 20-krotny wzrost chińskich inwestycji w tym regionie na przestrzeni ostatnich pięciu lat – przypomina Prezydent Pracodawców RP, Andrzej Malinowski. Zainteresowanie to potwierdziła majowa wizyta Premiera ChRL Wena Jiabao w Polsce, podczas której doszło do podpisania umowy o otwarciu linii kredytowej dla Europy Środkowej w wysokości 10 mld dolarów. Zawiązany został również fundusz dysponujący 500 mln dolarów, mający na celu dostarczenie wsparcia chińskim firmom w inwestowaniu w tym regionie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »