REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Likwidacja NFI od 1 stycznia 2013

Parco
Biuro Rachunkowe PARCO S.C.
Monika Siwik
Specjalista ds. księgowości
Pieniądze. Fot. Fotolia
Pieniądze. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

NFI. Od 1 stycznia 2013 roku znikną Narodowe fundusze Inwestycyjne. Tego dnia zostanie uchylona ustawa o Narodowych Funduszach Inwestycyjnych.

1 stycznia 2013 roku przestaną obowiązywać przepisy ustawy o NFI. Fundusze inwestycyjne to forma zbiorowego lokowania kapitału wpłacanego przez przedsiębiorstwa, gminy, osoby prawne i fizyczne. Taki kapitał daje możliwość korzystnych inwestycji, przez co można osiągnąć wyższy zysk niż lokata bankowa. Narodowe Fundusze Inwestycyjne to fundusze typu zamkniętego.

REKLAMA

Narodowe Fundusze Inwestycyjne działają na podstawie ustawy o NFI (Dz. U. z 1993 Nr 44 poz. 202 i kodeksu handlowego. Zostały utworzone przez skarb państwa w ramach Programu powszechnej Prywatyzacji i działają w formie spółek akcyjnych. Ich majątek to akcje sprywatyzowanych przedsiębiorstw państwowych. W 1995 roku zostało utworzonych 15 Narodowych Funduszy Inwetycyjnych.

Lista Narodowych Funduszy Inwestycyjnych:

  1. Pierwszy Narodowy Fundusz Inwestycyjny
  2. Narodowy Fundusz Inwestycyjny Krezus
  3. Narodowy Fundusz Inwestycyjny Progress
  4. Narodowy Fundusz Inwestycyjny Victoria
  5. Narodowy Fundusz Inwestycyjny Magna Polonia
  6. BBI Capital Narodowy Fundusz Inwestycyjny
  7. Octava Narodowy Fundusz Inwestycyjny
  8. Narodowy Fundusz Inwestycyjny Midas
  9. BBI Zeneris Narodowy Fundusz Inwestycyjny
  10. BBI Development Narodowy Fundusz Inwestycyjny
  11. Narodowy Fundusz Inwestycyjny Fortuna
  12. Zachodni Fundusz Inwestycyjny NFI
  13. Jupiter Narodowy Fundusz Inwestycyjny
  14. Narodowy Fundusz Inwestycyjny Empik Media & Fashion

Celem Narodowych Funduszy Inwestycyjnych jest pomnażanie majątku, szczególnie poprzez zwiększanie wartości akcji spółek, w których fundusze są akcjonariuszami. NFI miały prawo sprzedawać posiadane przez siebie akcje lub udziały w przedsiębiorstwach państwowych. Zajmowały się także restrukturyzacją spółek,  racjonalizacją zatrudnienia i pozbywaniem się nieprodukcyjnego majątku.

Polecamy: Szersza grupa przedsiębiorców zostanie objęta statusem "małego podatnika"

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Każdy pełnoletni obywatel Polski był uprawniony do nabycia Powszechnego Świadectwa Udziałowego, które mógł następnie zbyć albo wymienić na akcje NFI. Powszechne Świadectwo Udziałowe jest papierem wartościowym na okaziciela, emitowanym przez Skarb Państwa w ramach Programu Powszechnej Prywatyzacji. PŚU uprawniało do zamiany na 15 akcji, po 1 akcji każdego z piętnastu NFI.

Narodowe Fundusze Inwestycyjne obecnie nie płacą podatku od dywidend oraz od zysków z transakcji sprzedaży akcji, które mają w posiadaniu. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę uchylającą ustawę o Narodowych Funduszach Inwestycyjnych i ich prywatyzacji. Nowa ustawa przewiduje likwidację ulg podatkowych dla NFI.

Narodowe Fundusze Inwestycyjne nadal będą działać, ale utracą prawo do nazwy "Narodowe Fundusze" oraz nie będą korzystać ze zwolnień podatkowych z zachowaniem rocznego vacatio legis. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2013 r.

Narodowe Fundusze Inwestycyjne działają na zasadach rynkowych, jako spółki prawa handlowego. Obecnie nie ma już potrzeby utrzymywania ich uprzywilejowanej pozycji. W związku z tym z ustaw o podatkach dochodowych zostaną usunięte zwolnienia podatkowe zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 42 updof oraz art. 17 ust. 1 pkt 20 updop (które zwalniają z podatku dochody uzyskane z tytułu sprzedaży akcji narodowych funduszy inwestycyjnych). Zwolnienia te będą jeszcze miały zastosowanie do końca 2013 r. o czym stanowi ustawa z 30 marca 2012 r. o uchyleniu ustawy o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2012 r. poz. 596).

Polecamy: NIP w trzy dni oraz usunięcie obowiązku informowania sanepidu i PIP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

Współpraca z agencją SEO - przewodnik

Jak wygląda współpraca z agencją SEO? Co obejmuje? Jak jest rozliczana? Oto przewodnik.

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie?

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne? Kto może ubiegać się o świadczenie interwencyjne? 

Prowadzisz e-commerce? Pozbądź się poniedziałkowego chaosu i poznaj Weekendowe Nadania!
Uniknij poniedziałkowego chaosu w magazynie! Weekendowe Nadania to innowacyjne rozwiązanie, które usprawni logistykę Twojego e-commerce. Dowiedz się, jak szybciej realizować zamówienia, zwiększyć satysfakcję klientów i zyskać przewagę nad konkurencją. Sprawdź, jak to działa!

REKLAMA

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Rolnicy wziąć ograniczają swoje inwestycje. Zmalał odsetek przedsiębiorców, którzy przewidują poprawę koniunktury w branży

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki [odczyt II]: firmy nieprzygotowane na redukcję śladu węglowego, choć odczuwane wsparcie ze strony państwa rośnie

W pierwszym półroczu 2024 r. dekarbonizacja i ochrona środowiska miały rosnące znaczenie w działalności przedsiębiorstw – to wniosek z drugiego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Drugi odczyt wskaźnika wskazuje wartość 61 pkt., gdzie 50 pkt. to wynik neutralny, powyżej 50 - pozytywny, a poniżej 50 - negatywny –  i w stosunku do pierwszego odczytu za rok 2023 nie uległ on zmianie. W drugiej odsłonie Indeksu wzięto pod uwagę odpowiedzi udzielone przez 111 polskich przedsiębiorstw. 

REKLAMA