REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Likwidacja NFI od 1 stycznia 2013

Parco
Biuro Rachunkowe PARCO S.C.
Monika Siwik
Specjalista ds. księgowości
Pieniądze. Fot. Fotolia
Pieniądze. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

NFI. Od 1 stycznia 2013 roku znikną Narodowe fundusze Inwestycyjne. Tego dnia zostanie uchylona ustawa o Narodowych Funduszach Inwestycyjnych.

1 stycznia 2013 roku przestaną obowiązywać przepisy ustawy o NFI. Fundusze inwestycyjne to forma zbiorowego lokowania kapitału wpłacanego przez przedsiębiorstwa, gminy, osoby prawne i fizyczne. Taki kapitał daje możliwość korzystnych inwestycji, przez co można osiągnąć wyższy zysk niż lokata bankowa. Narodowe Fundusze Inwestycyjne to fundusze typu zamkniętego.

REKLAMA

Narodowe Fundusze Inwestycyjne działają na podstawie ustawy o NFI (Dz. U. z 1993 Nr 44 poz. 202 i kodeksu handlowego. Zostały utworzone przez skarb państwa w ramach Programu powszechnej Prywatyzacji i działają w formie spółek akcyjnych. Ich majątek to akcje sprywatyzowanych przedsiębiorstw państwowych. W 1995 roku zostało utworzonych 15 Narodowych Funduszy Inwetycyjnych.

Lista Narodowych Funduszy Inwestycyjnych:

 1. Pierwszy Narodowy Fundusz Inwestycyjny
 2. Narodowy Fundusz Inwestycyjny Krezus
 3. Narodowy Fundusz Inwestycyjny Progress
 4. Narodowy Fundusz Inwestycyjny Victoria
 5. Narodowy Fundusz Inwestycyjny Magna Polonia
 6. BBI Capital Narodowy Fundusz Inwestycyjny
 7. Octava Narodowy Fundusz Inwestycyjny
 8. Narodowy Fundusz Inwestycyjny Midas
 9. BBI Zeneris Narodowy Fundusz Inwestycyjny
 10. BBI Development Narodowy Fundusz Inwestycyjny
 11. Narodowy Fundusz Inwestycyjny Fortuna
 12. Zachodni Fundusz Inwestycyjny NFI
 13. Jupiter Narodowy Fundusz Inwestycyjny
 14. Narodowy Fundusz Inwestycyjny Empik Media & Fashion

Celem Narodowych Funduszy Inwestycyjnych jest pomnażanie majątku, szczególnie poprzez zwiększanie wartości akcji spółek, w których fundusze są akcjonariuszami. NFI miały prawo sprzedawać posiadane przez siebie akcje lub udziały w przedsiębiorstwach państwowych. Zajmowały się także restrukturyzacją spółek,  racjonalizacją zatrudnienia i pozbywaniem się nieprodukcyjnego majątku.

Polecamy: Szersza grupa przedsiębiorców zostanie objęta statusem "małego podatnika"

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Każdy pełnoletni obywatel Polski był uprawniony do nabycia Powszechnego Świadectwa Udziałowego, które mógł następnie zbyć albo wymienić na akcje NFI. Powszechne Świadectwo Udziałowe jest papierem wartościowym na okaziciela, emitowanym przez Skarb Państwa w ramach Programu Powszechnej Prywatyzacji. PŚU uprawniało do zamiany na 15 akcji, po 1 akcji każdego z piętnastu NFI.

Narodowe Fundusze Inwestycyjne obecnie nie płacą podatku od dywidend oraz od zysków z transakcji sprzedaży akcji, które mają w posiadaniu. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę uchylającą ustawę o Narodowych Funduszach Inwestycyjnych i ich prywatyzacji. Nowa ustawa przewiduje likwidację ulg podatkowych dla NFI.

Narodowe Fundusze Inwestycyjne nadal będą działać, ale utracą prawo do nazwy "Narodowe Fundusze" oraz nie będą korzystać ze zwolnień podatkowych z zachowaniem rocznego vacatio legis. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2013 r.

Narodowe Fundusze Inwestycyjne działają na zasadach rynkowych, jako spółki prawa handlowego. Obecnie nie ma już potrzeby utrzymywania ich uprzywilejowanej pozycji. W związku z tym z ustaw o podatkach dochodowych zostaną usunięte zwolnienia podatkowe zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 42 updof oraz art. 17 ust. 1 pkt 20 updop (które zwalniają z podatku dochody uzyskane z tytułu sprzedaży akcji narodowych funduszy inwestycyjnych). Zwolnienia te będą jeszcze miały zastosowanie do końca 2013 r. o czym stanowi ustawa z 30 marca 2012 r. o uchyleniu ustawy o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2012 r. poz. 596).

Polecamy: NIP w trzy dni oraz usunięcie obowiązku informowania sanepidu i PIP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

REKLAMA

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA