REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

6 sposobów na ochronę mieszkania przed włamaniem

Złodziej, włamanie
Złodziej, włamanie

REKLAMA

REKLAMA

Wyjeżdżasz na wakacje? Dowiedz się jak zabezpieczyć dom lub mieszkanie przed włamaniem. Poznaj 6 sposób na skuteczną ochronę przed włamaniem.

W okresie wakacyjnym wiele osób obawia się o swój majątek pozostawiony bez opieki podczas urlopowego wyjazdu. W ciągu roku stwierdzono w Polsce 129 tys. przypadków kradzieży z włamaniem – wynika z danych Komendy Głównej Policji za 2011 rok. Szczegółowe dane w rozbiciu geograficznym pochodzą z roku 2010. Wynika z nich, że najbardziej narażeni na utratę mienia pozostawionego w domu są mieszkańcy województw dolnośląskiego, zachodniopomorskiego i śląskiego, gdzie takie zdarzenia dotknęły ponad 500 osób na 100 tys. mieszkańców. Najmniej zagrożeni są natomiast mieszkańcy województw świętokrzyskiego i podkarpackiego, gdzie tego typu zdarzenia dotykają mniej niż 200 osób na 100 tys. mieszkańców.

REKLAMA

Warto podkreślić, że nie wszystkie ujęte w statystykach włamania dotyczyły mieszkań i domów. W 2010 roku największa grupa - 22,4 tys. zdarzeń to włamania do samochodów. W przypadku nieruchomości, wbrew obiegowej opinii, złodzieje częściej za swój cel obierają budynki wielorodzinne niż jednorodzinne. W tych drugich KGP odnotowała 11,2 tys. włamań. Dla porównania w przypadku mieszkań było to 12,9 tys. włamań. Najczęściej obiektem zainteresowania złodziei padają jednak komórki lokatorskie, piwnice i strychy - zanotowano tam 13,8 tys. włamań. Jak się przed taką niemiłą niespodzianką ustrzec? Home Broker przygotował listę sześciu porad, które pomogą ustrzec majątek przed złodziejami.

1. Sprzęt antywłamaniowy

Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście zainwestowanie w różne rozwiązania antywłamaniowe. Operację taką trzeba jednak zaplanować wcześniej. Trudno bowiem wyobrazić sobie, żeby ktoś rozpoczął poszukiwanie firmy montującej rolety antywłamaniowe na kilka dni przed urlopem i zdążył je zamontować przed wyjazdem. Ceny rolet antywłamaniowych wraz z montażem zaczynają się od około 400-500 zł w przeliczeniu na m kw. Zasadne może być też założenie drzwi antywłamaniowych. Paleta rozwiązań jest tu bardzo szeroka. Drzwi zewnętrzne mogą być oklejone tworzywem sztucznym lub egzotycznym drewnem. Na cenę wpływa też jakość zamków, wyciszenia i wypełnienia czy złożoność systemu ryglowania. Antywłamaniowe drzwi znanej firmy to rozwiązanie, na które wraz z montażem trzeba wydać przynajmniej około 2 – 3 tys. zł. W domach i mieszkaniach można też zainwestować we wzmocnione okna czy zamontować w posiadanych kraty. Szczególnie to drugie rozwiązanie jest popularne w mieszkaniach na parterach. Jest to rozwiązanie proste i nawet kilkukrotnie tańsze niż rolety antywłamaniowe, co rekompensuje niekoniecznie estetyczny wygląd. O montażu takich zabezpieczeń trzeba jednak pomyśleć z pewnym wyprzedzeniem, gdyż trzeba je wymierzyć i zamówić.

2. Osiedle zamknięte

W bardziej komfortowej sytuacji są osoby, które na bezpieczeństwo zwracały uwagę już przy wyborze nieruchomości. Spokojna okolica to jedno. Warto ponadto zwrócić uwagę na standard oferowany przez samo osiedle. Szczególnie na tych nowszych monitoring, ogrodzenie i ochrona to rozwiązania często spotykane. W przypadku budynków wielorodzinnych koszt z tym związany nie jest wygórowany, bo rozkłada się na wiele nieruchomości. Na sporym osiedlu miesięczny czynsz z tytułu ochrony może być wyższy o kilka - kilkanaście złotych. Choć nie gwarantuje to pełnego bezpieczeństwa, bez wątpienia obniża ryzyko kradzieży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: 20 najpopularniejszych lokalizacji wakacyjnych

3. Sąsiad

Nawet jednak wtedy nie jest złym pomysłem poproszenie o pomoc członków rodziny, przyjaciół lub sąsiadów. Jest to chyba najbardziej tradycyjny sposób na przeciwdziałanie kradzieżom. Nawet regularne wyciąganie listów ze skrzynki, zabieranie ulotek reklamowych i zapalanie światła co jakiś czas spowoduje, że złodzieje nie będą mieli pewności, czy mieszkanie zostało pozostawione bez opieki.

4. Ochrona

Mieszkając w jednorodzinnym domu czy w mieszkaniu usytuowanym na niestrzeżonym osiedlu, można zadbać o ochronę we własnym zakresie. Zatrudnienie firmy ochroniarskiej powinno gwarantować bezpieczeństwo 24 godziny na dobę i szybkie interwencje w przypadku wszczęcia alarmu. Podpisanie umowy z firmą ochroniarską to jedno, ale to od jakości instalacji zamontowanej w nieruchomości zależy czy i kiedy patrol interwencyjny dowie się, że ktoś majstruje przy drzwiach czy oknach domu. Wysokiej jakości instalacja antywłamaniowa w stumetrowym domu jednorodzinnym to wydatek rzędu 4 – 5 tys. zł. W jej skład wchodzić będzie nie tylko zestaw czujek wykrywających ruch czy otwarcie okien i drzwi, ale też czujniki, które zaalarmują ochronę gdy ktoś będzie próbował stłuc okna. - Sygnał o ewentualnym włamaniu dociera do stacji monitorowania alarmów, która podejmuje natychmiastową interwencję i na miejsce zdarzenia wysyłany jest patrol. Często już sama informacja o tym, ze obiekt jest chroniony odstrasza potencjalnych złodziei – mówi Łukasz Kuczyński, prezes Impel Monitoring.

5. Ubezpieczenie

Ochronę majątku mogą zapewnić nie tylko funkcjonariusze, ale też agenci… ubezpieczeniowi. Nawet bowiem najlepsze zabezpieczenia nie dają 100-proc. pewności, że nic z domu nie zniknie pod nieobecność domowników. Gdy tak się stanie zapobiegliwi właściciele mogą otrzymać odszkodowanie z ubezpieczalni. Ile to kosztuje? Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Home Broker jest to rozwiązanie relatywnie tanie. Przeciętnie niewiele ponad 200 złotych zapłaciłaby rodzina, która chciałaby wyjechać na trzytygodniowe wakacje ze spokojną głową. Takie propozycje przedstawili pracownicy infolinii i agenci siedmiu firm ubezpieczeniowych przebadanych przez Home Brokera. Wyliczenia dotyczą trzyosobowej rodziny mieszkającej na warszawskim Mokotowie w 50-metrowym mieszkaniu wartym 350 tys. zł położonym na parterze pięciopiętrowego budynku. Najniższą składkę (38 zł) zaproponowało PZU, bo tylko ten ubezpieczyciel jest w stanie objąć ochroną majątek rodziny na trzy tygodnie. W pozostałych ubezpieczalniach minimalny okres ochrony to 6 lub 12 miesięcy. Najdroższą ofertę (283 zł) przedstawił Liberty Direct. Ochrona od kradzieży łączona jest w tej firmie w pakiet. Oprócz ochrony przed skutkami kradzieży rodzina, korzystając z tej oferty, otrzymałaby dwunastomiesięczną ochronę wyposażenia (ruchomości i elementów stałych) na kwotę 40 tys. zł oraz ubezpieczenie OC na kwotę 20 tys. zł.

Polecamy: Spłać kredyt hipoteczny, zaoszczędź 10 000 zł

Przy wyborze ubezpieczyciela trzeba jednak zwracać uwagę nie tylko na koszty. Należy też dokładnie przeczytać umowę i ogólne warunki ubezpieczenia. Tego typu produkty nie są bowiem tak wystandaryzowane jak ubezpieczenia OC samochodów. Dopiero ze wspomnianych dokumentów właściciel mieszkania dowie się, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel wypłaci, a w jakich nie wypłaci odszkodowania w przypadku włamania do lokalu.

Przykładowe produkty ubezpieczeniowe chroniące przed kradzieżą

Nazwa firmy

Okres ubezp.

Koszt ubezp.

Zakres ubezpieczenia

Uwagi

Compensa

12 mc

271 zł

ubezpieczenie od ognia i innych zdarzeń losowych (ruchomości) 40 tys. zł od kradzieży 40 tys. zł

ubezpieczenie od kradzieży, trzeba wykupić w pakiecie z ochroną od zdarzeń losowych i ognia

Ergo Hestia

12 mc

246 zł

ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem 40 tys. zł

można kupić samo ubezpieczenie od kradzieży i włamania (Hestia 1)

Generali

6/12 mc

181/ 322 zł

ruchomości 40 tys. zł ubezpieczenie od pożaru i innych zdarzeń losowych 40 tys.

ubezpieczenie od kradzieży, trzeba wykupić w pakiecie z ochroną od pożaru i innych zdarzeń losowych.

InterRisk

12 mc

180 zł

stałe elementy 10 tys. zł ubezpieczenie OC w życiu prywatnym 10 tys. ubezpieczenie od kradzieży 40 tys.

ubezpieczenie od kradzieży, trzeba wykupić w pakiecie z ubezpieczeniem elementów stałych (min. 10 tys. zł) a także OC w życiu prywatnym (10 tys. zł).

Liberty Direct

12 mc

283 zł

Ubezpieczenia wyposażenia (ruchomości i elementy stałe) 40 tys. zł Ubezpieczenie OC 20 tys. zł

ubezpieczenie od kradzieży, trzeba wykupić w pakiecie z ubezpieczeniem elementów stałych i OC

Link 4

12 mc

216 zł

zdarzenia losowe + kradzież z włamaniem (min. 50 tys. zł):
nieruchomości 30 tys. zł
ruchomości 40 tys. zł
+ bezpłatny asisstance domowy

ubezpieczenie od kradzieży, trzeba wykupić w pakiecie z ubezpieczeniem elementów stałych

PZU

3 tyg.

38 zł

ubezpieczenie ruchomości od ryzyka kradzieży 40 tys. zł

Założenia: trzyosobowa rodzina mieszkająca w dwupokojowym mieszkaniu o powierzchni 51 m kw. na parterze pięciopiętrowego budynku z 90 roku wartego 350 tys. zł chce ubezpieczyć wyposażenie mieszkania od kradzieży podczas 3-tyg. wakacji. Kwota ubezpieczenia minimum 40 tys. zł.

6. Najważniejszy jest rozsądek

Na koniec pozostaje rada trywialna, ale jak pokazuje praktyka wcale nie nieuzasadniona. - Przed wyjazdem trzeba upewnić się, że wszystkie okna, drzwi i rolety zostały dokładnie zamknięte – przestrzega Łukasz Kuczyński, prezes zarządu Impel Monitoring Sp. z o.o. Tego typu niedopatrzenia kuszą złodziei będąc często bezpośrednią przyczyną kradzieży. Wbrew pozorom brak zamknięcia rolet antywłamaniowych czy załączenia alarmu przed wyjazdem nie zawsze stanie na drodze do otrzymania odszkodowania od ubezpieczyciela. Zgodnie z informacją uzyskaną z jednej z firm ubezpieczeniowych, spowodowałoby to tylko obniżenie wysokości odszkodowania współmiernie do obniżki składki, jaką ubezpieczający otrzymał zgłaszając agentowi konkretne zabezpieczenia. I tak na przykład posiadając drzwi antywłamaniowe z atestem można liczyć na 20% niższą składkę ubezpieczeniową, za alarm obniżka wynosi 5%, a za kompletny monitoring z ochroną i rozwiązaniami antywłamaniowymi maksymalnie 30%. Gdyby więc ktoś zapomniał włączyć zabezpieczenia nieruchomości przed wyjazdem otrzymałby maksymalnie o 30% niższe odszkodowanie. Ale uwaga! Oferty poszczególnych ubezpieczycieli mogą się różnić od tej powyżej przedstawionej.

Bartosz Turek, Magdalena Piórkowska

Home Broker

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  REKLAMA

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  REKLAMA

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  REKLAMA