reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Oszczędzanie > Taryfa energii z gwarancją ceny nie zawsze oznacza, że wydatki będą mniejsze

Taryfa energii z gwarancją ceny nie zawsze oznacza, że wydatki będą mniejsze

Regularny wzrost kosztu energii skutkuje większą popularnością ofert gwarantujących niezmienność cen. Wybór takiej taryfy powinien oznaczać niższe rachunki w stosunku do wydatków osób, które takiej taryfy nie wybrały. Czy na pewno tak jest?

Atrakcyjność ofert z gwarancją ceny wynika przede wszystkim z faktu, że spodziewany się regularnego wzrostu cen energii. Cena, jaką zapłacimy za prąd w okresie objętym gwarancją, nie ulegnie zmianie, nawet jeśli inni zapłacą więcej. Oczywiście, zmian nie odczujemy, nawet jeśli inni zapłacą mniej… Zakup energii z gwarancją ma więc sens, jeśli spodziewamy się podwyżek.

Sztywny czas umowy

Musimy także pamiętać o tym, że wybór oferty z gwarancją ceny wiąże się zwykle z koniecznością podpisania umowy terminowej. Jej rozwiązanie przed zakończeniem okresu umownego będzie się wiązało z koniecznością zapłaty kary umownej. Tak więc szybka i bezbolesna zmiana taryfy, kiedy tylko pojawi się tańsza oferta, nie będzie niestety możliwa. Z reguły dostępny jest tylko jeden wariant czasowy okresu umownego, którego długość nie przekracza dwóch lat. Zdarza się jednak, że do wyboru mamy dwa warianty czasowe. Zwłaszcza wybierając dłuższy okres gwarancji, musimy liczyć się z tym, że w roku zakupu zapłacimy nieco wyższą stawkę, a ewentualne oszczędności odczujemy dopiero po wejściu w życie odświeżonej wersji cennika (z wyższymi stawkami).

Polecamy: Porównaj koszty energii! Zmień dostawcę!

Gwarancja ceny gwarancją opłacalności?

Postanowiliśmy sprawdzić, czy i ile zaoszczędzili odbiorcy indywidualni i firmy, które w grudniu 2011 roku wybrały ofertę z gwarancją. Rezultaty porównania przedstawia poniższa tabela.

Porównanie cen 1 kWh energii w ofertach jednostrefowych z gwarancją ceny dostępnych w grudniu 2011 roku z cenami dostępnymi obecnie w analogicznej ofercie wiodących dostawców (ceny bez VAT).
Dostawca Rodzaj oferty Oferta XII 2011 Oferta V 2012 Oszczędność przy zużyciu 3000 kWh*
Nazwa oferty Cena zł/kWh Nazwa oferty Cena zł/kWh
Vatenfall/Tauron Sprzedaż GZE Dom (własny OSD) Online Standard 0,2790 zł Produkt Internetowy, wariant Ekonomiczny 0,2758 zł -9,60 zł
Enea Dom (poza OSD) DOM Cała Doba G11d 0,2689 zł DOM Cała Doba G11d 0,2969 zł 84,00 zł
Vatenfall/Tauron Sprzedaż GZE Firma (własny OSD) Produkt Jasny 0,3040 zł Energia Bez Opłat 0,3389 zł 104,70 zł
Enea Firma (własny OSD) Stała Cena - Cała Doba 0,2993 zł Stała Cena - Cała Doba 0,3332 zł 101,70 zł
PGE Firma (własny OSD) Jesienna Oferta dla Firmy - wariant do 20 MWh zużycia 0,2898 zł Wiosenna Oferta dla Firmy 0,3380 zł 144,60 zł
* Przy założeniu, że w okresie zużycia korzystamy z taryfy z 2011 roku zamiast oferty z gwarancją z maja 2012.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Jakubowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama