reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Oszczędzanie > Ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2012 roku

Ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w 2012 roku

Pod koniec roku dochodzi do weryfikacji cen energii elektrycznej. Co należy wiedzieć o cenach energii elektrycznej, które obowiązują od 2012 roku? Przyjrzyjmy się cenom energii elektrycznej w poszczególnych miastach.

Wielu z nas liczyło się z podwyżkami cen energii elektrycznej, ale kto w głębi serca nie miał nadziei na to, że będą one niewielkie? Na szczęście ceny energii nie skoczyły w górę tak drastycznie, jak można się było spodziewać. Nie wszyscy też jednakowo odczujemy wzrost cen energii.

Nowe cenniki sprzedaży i dystrybucji energii

Z punktu widzenia cen sprzedaży energii, przełom roku nie jest żadnym szczególnym momentem. Większość sprzedawców dokonuje zmian w cennikach kilka razy w roku. Zwykle jednak początek nowego roku jest także okazją do wprowadzenia nowej taryfy – z początkiem 2012 r. nowe cenniki opublikowali wszyscy najwięksi sprzedawcy prądu.

Inaczej rzecz się ma w przypadku cen dystrybucji energii. Tutaj wolny rynek nie istnieje – jesteśmy niejako przypisani do dystrybutora ze względu na teren zamieszkania – nowe taryfy dystrybucji są więc, w trosce o interes konsumentów, zatwierdzane przez Urząd Regulacji Energetyki. Tradycyjnie już nowe cenniki zaczęły obowiązywać wraz z nadejściem nowego roku. Z końcem 2011 zastanawialiśmy się też, jak zmienią się ceny i jakie zmiany zaakceptuje URE.

Porównaj dostawców prądu – sprawdź kto ma lepszą cenę!

Obecnie znamy już wszystkie odpowiedzi. W poniższym artykule sprawdzisz, jak zmieniły się ceny sprzedaży i dystrybucji energii w największych miastach Polski, zarówno dla taryf jednostrefowych, jak i dwustrefowych. W prezentowanym porównaniu przyjęto zużycie na poziomie 3000 kWh rocznie, przy 50% zużycia w godzinach szczytu dla taryfy G12 (patrz tabele).

Podwyżki energii w poszczególnych miastach

W ubiegłym roku energię w taryfie G11 najtaniej sprzedawał RWE, działający na terenie Warszawy, wyprzedzając rywali o kilkanaście-kilkadziesiąt złotych. Po wejściu w życie nowych taryf Warszawiacy nie mają powodów do zadowolenia. Ceny sprzedaży energii w taryfie jednostrefowej wzrosły o 7,74%, co oznacza w praktyce wzrost wartości rachunków o 75,27 zł rocznie, nie licząc wzrostu kosztów dystrybucji. Podobną podwyżkę odczują osoby, korzystające z taryfy dwustrefowej – tutaj wzrost kosztów wyniesie 75,29 zł rocznie.

Nie wszystkich jednak dotkną podwyżki cen sprzedaży. Zdecydowanie najwięcej powodów do zadowolenia mają mieszkańcy Górnego Śląska. Tutaj stawki opłat pozostały bez zmian. Taryfa Podstawowa obowiązuje niezmiennie od 1 lutego 2010 roku dla wszystkich mieszkańców, którzy dotąd nie wybrali oferty z gwarancją ceny.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Cena energii elektrycznej może poprawić się dzięki zmianie sprzedawcy prądu. Fot. Fotolia
Cena energii elektrycznej może poprawić się dzięki zmianie sprzedawcy prądu. Fot. Fotolia

Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama