Rejestracja działalności bez informowania sanepidu i Państwowej Inspekcji Pracy
REKLAMA
REKLAMA
Zmiany w Kodeksie pracy
REKLAMA
Rząd przyjął przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt zmian w procedurze rejestracji działalności gospodarczej. Mowa o nowelizacji ustawy Kodeks pracy, ustawy o statystyce publicznej, ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej i ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.
REKLAMA
Obecnie, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, na pracodawcy rozpoczynającym działalność ciąży obowiązek zawiadomienia w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności właściwego okręgowego inspektora pracy i właściwego państwowego inspektora sanitarnego o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności. Zawiadomienie musi mieć formę pisemną. Obowiązek informowania Państwowej Inspekcji Sanitarnej i Państwowej Inspekcji Pracy obejmuje także przedsiębiorcę, który zmienił miejsce, rodzaj i zakres działalności. Dotyczy to zwłaszcza zmiany technologii lub profilu produkcji, jeżeli zmiana technologii może powodować zwiększenie zagrożenia dla zdrowia pracowników.
Polecamy: Trzecia ustawa deregulacyjna
Zarówno PIS i PIP mogą zobowiązać pracodawcę, którego działalność powoduje szczególne zagrożenia dla zdrowia lub życia pracowników do okresowej aktualizacji tych danych.
Jeżeli pracodawca nie poinformuje sanepidu albo PIP w ciągu 30 dni może zostać ukarany grzywną w wysokości od 1 000 zł do nawet 30 000 zł.
Projekt resortu sprawiedliwości zakłada udostępnienie właściwym organom danych, bez konieczności aktywności ze strony przedsiębiorcy, od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Głównego Urzędu Statystycznego. Zarówno PIS i PIP mają możliwość analizowania i przetwarzania uzyskanych tą drogą informacji w celu sprawnego wykonywania swoich zadań.
Polecamy: NIP w trzy dni oraz usunięcie obowiązku informowania sanepidu i PIP
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.