REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bankowość internetowa, Prawa konsumenta

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak wybrać odpowiedni dla siebie ROR?

Na rynku pojawia się wiele reklam i ofert rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych. Czy są one jednak dopasowane do indywidualnych potrzeb klientów? Ekspert podpowiada, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego konta.

W którym banku najbardziej opłaca się założyć konto mikrofirmie?

Banki coraz bardziej zdecydowanie konkurują między sobą o klientów biznesowych. W starciu z kontami internetowymi, których założenie do niedawna było najbardziej opłacalne dla firm, coraz częściej wygrywają zwykłe rachunki z dostępem do internetu dla mikrofirm. W tej chwili małe przedsiębiorstwa mogą założyć konto na najkorzystniejszych warunkach w: ING Banku Śląskim, Volkswagen Banku Polskim, ex aequo Banku Pocztowym oraz w HSBC Banku Polskim.

Czy opłaca się korzystać ze zlecenia stałego i polecenia zapłaty?

Zlecenia stałe lub polecenia zapłaty to znakomite rozwiązanie dla osób, które nie chcą co miesiąc zastanawiać się, do kiedy należy uiścić opłaty za mieszkanie. Wykorzystują to niektóre banki, naliczając za nie wysokie opłaty. Przykładowo w Banku Pocztowym każda płatność w ramach polecenia zapłaty kosztuje 4 zł. Przy trzech poleceniach zapłaty opłata roczna wyniesie w sumie 144 zł. Tylko 9 banków oferuje bezpłatne korzystanie z tej usługi.

Jakie są zalety karty przedpłaconej?

Zwyczaj dawania pieniędzy w kopercie ewoluował. Święty Mikołaj nie lubi się mylić, zgodnie z tradycją chce dawać wymarzone prezenty. Aby ułatwić mu życie, stworzono kartę przedpłaconą z jego wizerunkiem. Dzięki niej każdy może sam kupić sobie upatrzony prezent.

REKLAMA

Sprawdź promocje w kontach bankowych

Darmowe prowadzenie rachunku czy też bezpłatny przelew już dawno przestały być formułą, która przyciągała klientów do nowego banku – i co za tym idzie do otwarcia w nim rachunku. Sprawdźmy jak dzisiaj banki kuszą klientów swoimi ofertami rachunków?

Jakie są podstawowe prawa konsumenta w Czechach

Od 7 dni do nawet roku – tyle czasu może mieć czeski konsument na odstąpienie od umowy. Planujesz otworzyć biznes w Czechach? Zobacz jakie prawa będą mieli Twoi klienci.

Umowa o kredyt konsumencki - krok po kroku

Zanim zdecydujemy się na zakup na raty lub kredyt konsumencki, powinniśmy być świadomi szeregu uprawnień, które ustawodawca przyznaje konsumentowi oraz kredytodawcy. O jakich uprawnieniach mowa?

Dlaczego warto założyć konto internetowe

Czy wiesz, że konto internetowe jest tańsze w kosztach jego prowadzenia i użytkowania od konta klasycznego nawet o kilkaset złotych rocznie? Jeżeli wysoko cenisz swój czas, to ta oszczędność może być jeszcze większa.

REKLAMA

Jak zmienić postanowienia umowne?

Jestem przedsiębiorcą i mam podpisane umowy z kilkudziesięcioma klientami. Jestem zmuszony do zmiany regulaminu świadczenia usług i nie wiem w jaki sposób ich o tym poinformować. Czy muszę dać im czas do zaakceptowania tych zmian? Jak długi i co się dzieje, jeśli nie dadzą mi żadnej odpowiedzi?

Na czym polega obowiązek informacyjny przedsiębiorcy

Konsument jest niewątpliwie stroną chronioną w obrocie jednostronnie profesjonalnym. Ze względu na to jednym z podstawowych obowiązków przedsiębiorcy wobec klientów jest tzw. obowiązek informacyjny.

Czym są niedozwolone klauzule umowne

W momencie podpisywania umowy między konsumentem, a przedsiębiorcą zwykle to ten drugi jest na silniejszej pozycji. Wiele firm stosuje tzw. wzory umów, obowiązujące wszystkich kontrahentów i nie podlegające negocjacjom. Jednak czy przedsiębiorcy mają pełną wolność przy układaniu postanowień umownych?

Jak wygląda naruszenie zbiorowych interesów konsumentów

Prawo zabrania przedsiębiorcom stosowania praktyk, która naruszają zbiorowe interesy konsumentów. Czym zatem są te praktyki? Jak definiować „zbiorowy interes konsumenta”?

Czym jest Rejestr Klauzul Niedozwolonych?

Podpisujesz umowę kredytową, w której zawarte są zapisy Ciebie krzywdzące? Bank nie daje Ci możliwości ich zmiany? Z odsieczą pospieszy Ci UOKiK!

Co powinien wiedzieć pozwany w postępowaniu grupowym?

Na mocy nowej ustawy z 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym możliwe jest wytoczenie przez grupę co najmniej 10 osób pozwu w sprawach dotyczących roszczeń o ochronę konsumentów z tytułu odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny oraz z tytułu czynów niedozwolonych. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że pozwany w takiej walce ma mniejsze szanse niż w zwykłym postępowaniu. Jednak takie założenie nie wydaje się słuszne, ustawa przewiduje bowiem szereg instrumentów prawnych, które mogą pomóc pozwanemu skutecznie się bronić. O jakich instrumentach mowa?

Kiedy można dochodzić roszczeń w postępowaniu grupowym?

Od lipca bieżącego roku obowiązuje ustawa z 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Ustawa określa nową procedurę dla roszczeń dochodzonych pozwem zbiorowym a także warunki, jakie muszą być spełnione aby można było skutecznie wystąpić z takim roszczeniem. Kiedy przedsiębiorca ma podstawy by obawiać się pozwu zbiorowego – o tym koniecznie trzeba wiedzieć jeżeli klientami firmy są konsumenci.

Kredyty konsumpcyjne chętnie reklamowane

Zmowa milczenia banków dotycząca pożyczek gotówkowych została w końcu przełamana przez początek roku szkolnego. Oznacza to, że banki zaczynają coraz głośniej zachęcać klientów do zadłużania się na drobne kwoty.

Najtańsze konta internetowe na wakacje

Nie raz i nie dwa polecaliśmy naszym czytelnikom konta internetowe jako najlepszą alternatywę dla droższych rodzajów rachunków osobistych. A jak przedstawiają się możliwości kont online w przypadku wyjazdów, zarówno krajowych, jak i zagranicznych?

Czym jest użytkowanie?

Użytkowanie obok zastawu, służebności, hipoteki i spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu jest ograniczonym prawem rzeczowym. To właśnie użytkownikowi przysługuje najszerszy zakres uprawnień w stosunku do cudzej rzeczy. W jaki sposób można ustanowić użytkowanie?

O ile rachunki internetowe są tańsze od tradycyjnych

Lubisz oszczędzać? Nie chcesz przepłacać za towary i usługi? Szukasz możliwości, gdzie sam zadbasz o swoje sprawy? Rachunek prowadzony poprzez bankowość elektroniczną to coś w sam raz dla Ciebie. Porównaliśmy załatwianie spraw poprzez oddział w banku i system bankowości elektronicznej – z tego artykułu dowiesz się ile możesz zaoszczędzić!

Jak wybrać rachunek bankowy dla firmy?

Wybór rachunku bankowego dla firmy jest problemem, przed którym staje większość osób decydujących się na założenie działalności gospodarczej. Jakie konto wybrać? Czym się kierować? Dowiesz się czytając poniższy artykuł.

Konto internetowe oprocentowane jak lokata

Strategie wzrostu, komunikowane co rusz przez banki działające w Polsce, opierają się na trwałej budowie relacji z klientami. Stosunkowo najtrwalsza relacja pomiędzy instytucją finansową, a klientem budowana jest w oparciu o dwa produkty – konto osobiste oraz kredyt hipoteczny.

Transakcje za pomocą rachunku bankowego

W polskim systemie prawnym nie ma przepisów, które wprowadzałyby generalny obowiązek posiadania przez przedsiębiorcę rachunku bankowego. W wielu aktach prawnych znajdują się jednak przepisy, które obligują przedsiębiorców do korzystania z rachunku bankowego w ściśle określonych sytuacjach.

Jak nie stracić na koncie internetowym

W ofertach bankowych znajdują się internetowe rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe. W jaki sposób z nich korzystać, aby okazały się tańsze od klasycznych rachunków?

Małe i średnie firmy mogą za darmo stworzyć stronę www i zarejestrować domenę

Już ponad 10 000 firm dołączyło w pierwszych miesiącach do Internetowej Rewolucji, rozpoczynając swoją przygodę z Internetem dzięki inicjatywie Google, PKPP Lewiatan i home.pl, objętej patronatem Ministerstwa Gospodarki.

Uproszczone przenoszenie kont nie powoduje exodusu

Po rekomendacji Związku Banków Polskich dzięki której ułatwione ma być przenoszenie kont między bankami nie widać zwiększonego przepływu klientów. Posiadacze kont w co dziesiątym banku zastanawiają się nad zmianą rachunku.

Jakie są skutki zastosowania niedozwolonych klauzul umownych?

Umowy zawierane z konsumentem- mimo faktycznej silniejszej pozycji przedsiębiorcy, obarczone są pewnym ryzykiem. Klauzule, które w przypadku równorzędnych kontrahentów podlegałyby negocjacjom (i prawdopodobnie w ich wyniku by się nie ostały)- z uwagi na nieekwiwalentość świadczeń czy wyzysk- w przypadku konsumentów podlegają kontroli sądowej i UOKiK. Sąd może klauzule uchylić- a w skrajnych przypadkach orzec nieważność całej umowy.

Jak wybrać konto dla małej firmy

Każdy z przedsiębiorców ma różne potrzeby i przy wyborze firmowego konta powinien się kierować właśnie nimi. Nie ma rachunku idealnego.

Usprawnienie obsługi klienta w e-commerce

Właściwe obsłużenie klienta, zapewnienie sprawnego call center i szybkiej reakcji na zgłaszane problemy jest kluczem do zatrzymania klienta- bez nich, sfrustrowany, może zwrócić się do naszej konkurencji. Jak zapewnić odpowiedni poziom tych usług?

Konto Internetowe dbNET - pod lupą TotalMoney.pl

Deutsche Bank PBC w ramach swoich produktów i usług dedykowanych dla klientów indywidualnych oferuje od niedawna nowy rachunek dbNET, do którego otworzyć można również dbNET Konto Oszczędnościowe. Najważniejszymi cechami oferty jest niemal zupełny brak opłat związanych z prowadzeniem tych rachunków oraz wysokie oprocentowanie Konta Oszczędnościowego.

eKonto mBanku – pod lupą

Rachunek osobisty eKonto w mBanku jest jednym z pierwszych stworzonych w Polsce kont internetowych. Dziś, po kilku latach, na rynku wzmacnia się konkurencyjna oferta rachunków prowadzonych przez Internet. Jak wobec nich wypada propozycja mBanku?

Konta internetowe – czy naprawdę darmowe?

Od dłuższego czasu w mediach pojawiają się informacje dotyczące kont internetowych. Ich oferta na rynku w ostatnim czasie znacznie się powiększyła. Często określa się je również jako darmowe. Czy słusznie? Sprawdziliśmy.

Sprawdź ile płacisz za konto bankowe

Warto policzyć, ile płacimy miesięcznie za konto bankowe. Rachunek bankowy obsługiwany przez Internet może być nawet sześć razy tańszy.

Jak znaleźć prawdziwe kredyty zero procent?

Sieci handlowe bardzo często kuszą klientów kredytami zero procent. Zakupy na raty opłacają się tylko przy promocyjnych ofertach nie obciążonych ubezpieczeniem.

Banki promują lokaty internetowe

Coraz więcej banków proponuje szybkie założenie lokaty przez internet bez wychodzenia z domu. Lokatę internetową, bez konieczności posiadania rachunku ma w swojej ofercie już pięć instytucji.

Ile naprawdę kosztują konta internetowe

Konta internetowe często są reklamowane jako bezpłatne. W praktyce nie jest jednak tak różowo. Nawet jeśli bezpłatne jest prowadzenie konta lub przelewy, to zapłacić trzeba za kartę lub wypłaty z obcych bankomatów. Z analizy Expandera wynika, że tylko w Euro Banku uzyskane odsetki z nawiązką pokrywają ponoszone opłaty.

Przeniesienie konta do innego banku jest łatwiejsze

Od 1 listopada tego roku konsumenci w Unii Europejskiej będą mogli łatwiej przenieść rachunek bieżący do innego banku w swoim państwie członkowskim – informuje serwis prasowy Komisji Europejskiej.

Uważaj na nietypowe opłaty w bankach

W Lukas Banku 20 zł złotych można zapłacić za ponowne otwarcie takiego samego konta, a 75 zł za jego zmianę. W BOŚ przez 9 miesięcy trzeba korzystać z konta, gdyż wcześniejsza rezygnacja kosztuje 50 zł. W Alior Banku można zapłacić 5 zł za dokonanie płatności kartą w sklepie. Zdarza się nawet, że banki naliczają prowizje od prowizji – wynika z raportu Expandera – Niezależnego Doradcy Finansowego.

Transgraniczne przelewy bankowe w strefie euro

Od 2 listopada banki umożliwią klientom wykonywanie regularnych płatności z wykorzystaniem systemu polecenia zapłaty SEPA. Oznacza to, iż po raz pierwszy konsumenci i przedsiębiorstwa będą mogli realizować polecenia zapłaty pomiędzy różnymi państwami w strefie euro – podaje serwis prasowy Komisji Europejskiej.

Nastroje konsumenckie coraz lepsze

Wrzesień 2009 roku to szósty z kolei miesiąc poprawy nastrojów konsumenckich polskiego społeczeństwa – podaje Główny Urząd Statystyczny (GUS).

E-marketing jako forma promocji

W walce o klienta firmy korzystają z każdej możliwej formy promocji towarów i usług. Wraz z rozwojem technologii internetowych przedsiębiorcy opanowali sieć jako sposób dotarcia do szerszej grupy nabywców.

Zakupy w Internecie: pamiętaj o bezpieczeństwie

Wskutek kryzysu coraz ważniejszym kryterium wyboru przy zakupach stała się cena, w wyniku czego konsumenci chętniej korzystają z handlu w Internecie. Nie należy przy tym jednak zapominać o bezpieczeństwie takich transakcji

Konto dla studenta

Banki promują specjalne konta dla młodzieży akademickiej. Student, wybierając konto bankowe powinien jednak przejrzeć całą ofertę banku, często wybór zwykłego konta może okazać się tańszym rozwiązaniem.

Internet generuje sprzedaż firm pośrednictwa kredytowego

Rok temu ponad 3 mln umów na kredyty i pożyczki zostały zawarte przy udziale przedsiębiorstw pośrednictwa kredytowego. W procesie pozyskania klientów dla większości firm najbardziej pomocny był Internet.

Bank zapłaci klientom za korzystanie z konta

Teoretycznie większość kont internetowych jest prowadzona bezpłatnie. Jeśli jednak uwzględnimy opłaty za kartę, przelewy, wypłaty z bankomatu, to okazuje się, że tak całkiem bezpłatne jest tylko dbNet oferowane przez Deutsche Bank. Klient Alior Banku może nawet zyskać o 4,6 zł więcej odsetek niż zapłaci za konto, ale pod warunkiem, że skorzysta z lokaty nocnej. Najdroższe konto internetowe oferuje natomiast Bank Millennium. Roczny koszt korzystania z niego to 256,50 zł.

Przedsiębiorcy słabo znają przepisy chroniące konkurencję

Zdecydowana większość (85%) przedsiębiorców bardzo słabo zna prawo ochrony konkurencji. Jednak w porównaniu do 2006 roku wzrosła ich wiedza o antykonkurencyjności konkretnych działań. To wyniki najnowszego badania przeprowadzonego w maju 2009 r. na zlecenie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Rosną opłaty w bankach

Koszty związane z prowadzeniem rachunku bankowego wzrosły w skali roku nawet o kilkaset złotych – wynika z analizy Open Finance. Jakie opłaty, i w których bankach skoczyły najbardziej?

UOKiK pozywa Nykredit i Lukas Bank

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów skierował do sądu kolejne pozwy przeciwko bankom dotyczące uznania kolejnych klauzul za niedozwolone. Zakwestionowano m.in. obowiązek zapłaty dodatkowej prowizji wtedy, kiedy bank wypowiada umowę oraz dowolne pobieranie opłat za monity i wezwania do zapłaty. Jeden z banków już wycofał się ze stosowania kwestionowanych postanowień.

Karta kredytowa – podstępna pułapka czy źródło wielu korzyści

Karta kredytowa stała się w ostatnich miesiącach jednym z najczęściej opisywanych produktów bankowych. Głównym powodem zainteresowania kartami kredytowymi nie była bynajmniej rewolucja w ofercie kart, a rosnące zadłużenie Polaków korzystających z „kredytówek”. Jak wynika z danych NBP, na koniec lutego b.r. zadłużenie na kartach kredytowych wynosiło aż 12,8 mld zł.

Zmiany w kredytach

Dłuższy termin na odstąpienie od umowy oraz zwiększenie kwoty udzielanego kredytu – to niektóre zmiany wprowadzane przez nową dyrektywę w sprawie umów o kredyt konsumencki. Przepisy wejdą w życie najpóźniej w czerwcu 2010 roku.

Prawo upadłościowe i naprawcze

Jestem początkującym przedsiębiorcą i dopiero stawiam swoje pierwsze kroki w branży przemysłowej. Jednak start mam trudny ze względu na wszechogarniający nas kryzys gospodarczy. W związku z powyższym chciałbym dowiedzieć się paru podstawowych informacji na temat postępowania upadłościowego i naprawczego.

REKLAMA