reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Jak wybrać rachunek bankowy dla firmy?

Jak wybrać rachunek bankowy dla firmy?

Wybór rachunku bankowego dla firmy jest problemem, przed którym staje większość osób decydujących się na założenie działalności gospodarczej. Jakie konto wybrać? Czym się kierować? Dowiesz się czytając poniższy artykuł.

Internetowy czy stacjonarny

Zapewne często słyszałeś pytania oraz zróżnicowane odpowiedzi i opinie dotyczące banków internetowych oraz stacjonarnych. Obecnie wybór pomiędzy nimi stopniowo ulega zatarciu z uwagi na działania podejmowane przez jedne i drugie. Po pierwsze, banki stacjonarne kładą obecnie znaczny nacisk na świadczenie usług z zakresu bankowości elektronicznej, które w dużej mierze oszczędzają czas przedsiębiorcy. Po drugie banki internetowe otwierają punkty stacjonarne w poszczególnych miastach.

Cena

Banki, tak samo jak i mali i średni przedsiębiorcy, chcą zarobić. W przypadku wyboru rachunku bankowego ich zysk będzie pochodził ze środków z kieszeni wchodzącego na rynek przedsiębiorcy. Cena powinna więc stanowić podstawowe kryterium, które powinno wpłynąć na podejmowaną decyzję.

Cena usług w zakresie prowadzonego rachunku bankowego dla firm jest podawana często w sposób dosyć mało czytelny. Zadając sobie pytanie: „Ile mam zapłacić za prowadzenie rachunku?” musisz mieć świadomość, że pytasz jedynie o element składowy ogólnych kosztów jakie musisz ponieść.

Pamiętaj o tym, że cennik usług w tym zakresie obejmuje także:
- koszty związane z otwarciem rachunku;
- koszty jego prowadzenia;
- opłaty za przelewy;
-opłaty za przelewy do ZUS i US;
- opłaty za każdą kartę wydaną do rachunku,
- opłaty za sporządzanie wyciągów z konta;
oraz wiele innych, które co do zasady, wyszczególniane są w tabelach opłat i prowizji stanowiących załączniki do umowy podpisywanej z wybranym bankiem.

Sprawdzając oferty cenowe powinieneś wziąć pod uwagę także to, że niektóre banki często wiele z powyższych usług świadczą jako darmowe w standardzie.

Bezpieczeństwo

Kolejnym kryterium, które powinieneś uwzględnić przed dokonaniem wyboru jest kwestia oferowanych przez bank zabezpieczeń środków zgromadzonych na rachunkach. Obecnie podatnymi na awarie i kradzieże są w znacznym stopniu banki o niskim stopniu zabezpieczeń przed cyberprzestępcami. Ze szczególną uwagą powinieneś przyjrzeć się zasadom rządzącym postępowaniami reklamacyjnymi.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Finansowanie działalności

Decydując się na wybór określonego rachunku bankowego przedsiębiorca powinien uwzględnić również stanowisku banku w przedmiocie możliwości szybkiego udzielenia kredytu oraz uzyskania gwarancji bankowej. W nagłych i nieoczekiwanych sytuacjach pozwoli to na zachowanie przez przedsiębiorstwo płynności finansowej.

Polecamy: serwis Zakładam firmę

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama