REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Transakcje za pomocą rachunku bankowego

Kiedy transakcje za pomocą rachunku bankowego są konieczne?
Kiedy transakcje za pomocą rachunku bankowego są konieczne?

REKLAMA

REKLAMA

W polskim systemie prawnym nie ma przepisów, które wprowadzałyby generalny obowiązek posiadania przez przedsiębiorcę rachunku bankowego. W wielu aktach prawnych znajdują się jednak przepisy, które obligują przedsiębiorców do korzystania z rachunku bankowego w ściśle określonych sytuacjach.

Najważniejsze z tych ustaw to:

REKLAMA

1. Ustawa z dnia 27 lipca 2002 roku - Prawo dewizowe

REKLAMA

Zgodnie z art. 25 rezydenci i nierezydenci są obowiązani do dokonywania przekazów pieniężnych za granicę oraz rozliczeń w kraju związanych z obrotem dewizowym za pośrednictwem uprawnionych banków, jeżeli kwota rozliczenia lub przekazu przekracza 15 000 euro. Obowiązek dokonywania rozliczeń za pośrednictwem uprawnionych banków, nie dotyczy przypadków, w których stroną rozliczenia jest uprawniony bank. Wartość transakcji jest przeliczana na podstawie średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień poprzedzający dokonanie czynności.

Banki dokonują między sobą licznych transakcji związanych z obrotem dewizowym. Udzielając kredytów w walucie obcej, muszą dokonać zakupu tej waluty od innych banków bądź instytucji finansowych. Sytuacja, w której polski oddział banku zagranicznego dokonuje przelewu dewiz na rachunek innego banku w Polsce nie jest objęta dyspozycją omawianego przepisu. Banki będące stronami tych transakcji, nie są zmuszone do otwierania rachunków bankowych w innych bankach.

2. Ustawa z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej:

REKLAMA

Przepis art. 22 stanowi, iż dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym wypadku, gdy:
1) stroną transakcji jest inny przedsiębiorca,
2) jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z nich płatności, przekracza równowartość 15 000 euro przeliczanych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.

15 maja 2010 roku przedsiębiorca X zakupił od przedsiębiorcy Y samochód ciężarowy o wartości 60 305 zł. Po dokonaniu przeliczenia wartości transakcji wg średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP z dnia 30 kwietnia 2010 roku (3,902 zł) - wartość transakcji wyniosła 15 454,90 euro, a więc firmy muszą dokonać płatności za pośrednictwem rachunku bankowego. Gdyby przedsiębiorca X zdecydował się na dokonanie transakcji 15 lutego 2010 roku nie musiałby jej realizować poprzez rachunek bankowy, gdyż po odpowiednim przeliczeniu wartość samochodu wyniosłaby 14 849 euro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: W jaki sposób należy przekazać dane osobowe?

Aby powstał obowiązek dokonania transakcji za pośrednictwem rachunku bankowego, oba warunki przewidziane w ustawie muszą być spełnione łącznie.

Dla powstania obowiązku dokonania transakcji za pośrednictwem rachunku bankowego nie ma znaczenia fakt, iż strony zdecydują się na zastąpienie jednorazowej płatności kilkoma częściowymi płatnościami. Decydujące znaczenie ma bowiem całkowita wartość dokonanej transakcji.

3. Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa:

Na podstawie art. 61 zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów następuje w formie polecenia przelewu.

Obowiązek zapłaty realizowany poprzez polecenie przelewu nie dotyczy podatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, podatków pobranych przez inkasentów i płatników oraz sytuacji, gdy zapłata podatku następuje znakami akcyzy lub papierami wartościowymi.

Ustawodawca pozostawił jednak prawo wyboru dogodniejszej dla przedsiębiorcy formy dokonywania rozliczeń z Urzędem Skarbowym tzw. mikroprzedsiębiorcom. Mogą oni realizować płatności poprzez rachunek bankowy bądź w formie gotówkowej w kasie właściwego Urzędu Skarbowego.

Firma X zatrudniająca w ostatnich 2 latach 4 pracowników i mająca przychody ze sprzedaży netto sięgające kwoty 1 800 000 euro może dokonać zapłaty podatków, także w formie gotówkowej w kasie właściwego urzędu skarbowego. W sytuacji, gdyby firma zatrudniała w ciągu ostatnich dwóch lat 15 pracowników byłaby obowiązana do zapłaty podatków w formie bezgotówkowej.

Art. 87 § 1 ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje, iż zwrot nadwyżki podatku VAT jest przekazywany na rachunek bankowy przedsiębiorcy.

Polecamy serwis Zakładam firmę

4. ustawa z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych:

Art. 47 § 4 stwierdza, iż co do zasady składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych są uiszczane w formie bezgotówkowej, w postaci wpłat na wyodrębnione rachunki bankowe.

Mikroprzedsiębiorcy, będący płatnikami składek ma możliwość ich opłacania przekazem pocztowym.

Podsumowując, należy pamiętać, iż określenie rachunek bankowy w odniesieniu do przedsiębiorcy należy rozumieć także jako rachunek prowadzony w spółdzielczej kasie oszczędnościowo – kredytowej.

Wiktor Poniewierka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA