REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bankowość i finanse, Surowce

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dane makroekonomiczne w centrum uwagi

Ochłodzenie nastrojów na giełdowych parkietach nie trwało długo. Wczoraj wieczorem na Wall Street znów do głosu doszli kupujący, co pozwoliło na zamknięcie się indeksów na plusach.

Sprawdź z jakim typem dłużnika masz do czynienia

Tak jak istnieje cała gama wierzycieli (cierpliwi, niecierpliwi, agresywni, etc.) tak i wśród dłużników można wyróżnić kilka typowych portretów psychologicznych. Eksperci firmy windykacyjnej KRUK S.A. stworzyli ciekawą typologię dłużników. Ze swojej bogatej praktyki wyłonili typy dłużników: współpracujących, depresyjnych, agresywnych, z poczuciem mocy oraz dłużnika tak-tak.

Windykator to nie komornik

Korespondencja, w której wbrew faktom daje się do zrozumienia dłużnikowi rozpoczęcie egzekucji komorniczej, czy nakłanianie do wyjawienia majątku — to niektóre praktyki firmy windykacyjnej, które zakwestionował ostatnio Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Złoto nigdy nie było tak drogie

Podczas wtorkowych notowań, na giełdzie w Nowym Jorku za uncję kruszcu płacono 1038 dol. Pojawiają się spekulacje, że dolar nie będzie używany do rozliczania cen ropy naftowej.

REKLAMA

Kredyt czy leasing?

Małe firmy w odróżnieniu od dużych przedsiębiorstw nie zawsze mają wolne środki aby sfinansować zaplanowaną inwestycję. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych form finansowania jest kredyt bankowy. Oprócz tego coraz więcej przedsiębiorców wybiera leasing.

Nastroje konsumenckie coraz lepsze

Wrzesień 2009 roku to szósty z kolei miesiąc poprawy nastrojów konsumenckich polskiego społeczeństwa – podaje Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Polskie firmy nie dają się kryzysowi

Choć obecnie większość firm pesymistycznie patrzy w przyszłość, to pojawiające się ożywienie na rynku może zwiastować powolne wychodzenie z kryzysu. Ten trend wzmacniają pozytywne nastroje dużych przedsiębiorstw odnotowane w Polsce – wynika z badań optymizmu biznesowego wśród przedstawicieli największych firm regionu Europy Środkowej przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte w ramach Deloitte Business Sentiment Index (DBSI).

Jak skutecznie przeprowadzić program optymalizacji kosztów?

W sytuacji spowolnienia gospodarczego wiele polskich firm zaczęło wprowadzać programy optymalizacji kosztów. Oszczędzają nawet te spółki, które na razie nie odczuły pogorszenia sytuacji finansowej. Czy istnieje zatem sposób na skuteczne cięcie kosztów?

REKLAMA

Kryzys zmieni branżę Venture Capital

W warunkach kryzysu większość inwestorów venture capital zachowuje optymizm i są zdania, że nadszedł wyjątkowy czas, by inwestować w obiecujące przedsiębiorstwa. Największe szanse na zdobycie kapitału będą miały spółki działające w sektorze czystych technologii.

Analiza otoczenia biznesowego firmy

Analiza otoczenia biznesowego marki czy firmy pomaga wybrać właściwy kierunek działań biznesowych. Dopiero po rozpoznaniu rynku i działań konkurencji można stworzyć udaną strategię marketingową.

Zarządzanie wartością firmy

Zarządzanie wartością firmy to zespół działań skierowanych na podwyższenie aktywów firmy i utworzenie programów restrukturyzacji, zwiększających efektywność zużycia zasobów, a także spełnienie oczekiwań klientów.

Zarządzanie w kryzysie – czas cięć

Na pytanie kiedy się skończy kryzys zaczęły docierać odpowiedzi mówiące o pewnych oznakach poprawy sytuacji gospodarczej. Jednak w najbliższym czasie większość firm będzie kontynuować zabezpieczenie środków i dalej szukać oszczędności. Racjonalizacja kosztów stała się standardową praktyką stosowaną przez wiele polskich firm – pokazują badania firmy Deloitte.

Zarządzanie – jak podnieść jakość przy małych kosztach?

Aby sprostać wymogom globalnej konkurencji przedsiębiorcy muszą coraz bardziej podnosić jakość swojej produkcji i stosować sprawdzone metody zarządzania. Na etapie stworzenia parametrów cech produktów szczególnie przydatna jest metoda zarządzania jakością nazywana metodą Taguchi.

Zarządzanie przez jakość – dostawa na czas

Jedną z technik stosowaną w zarządzaniu przez jakość, która dotyczy produkcji jest Just In Time (JIT) czyli dostawa na czas. Jej główną zaletą jest zredukowanie czasu realizacji planu produkcyjnego do minimum i redukcja kosztów magazynowania surowców.

Kto winduje ceny złota

Przebicie przez cenę złota poziomu okrągłego 1000 USD za uncję sprawiło, że temat inwestowania w metale szlachetne wrócił na łamy mediów. Branże, które odpowiadają za 80 proc. popytu na złoto kurczą się w dwucyfrowym tempie, a mimo to cena kruszcu rośnie. Kto za tym stoi?

Wyrażanie zobowiązań w walutach obcych

Od początku 2009 r. istnieje możliwość, aby przedsiębiorca działający na terenie polski umowy z innym polskim przedsiębiorcą rozliczał w walutach obcych. Możliwość taka wynika z nowelizacji art. 358 kodeksu cywilnego.

Cena złota przebiła 1000 dol. za uncję

Trochę w ciszy, poza głównymi tytułami gazet ceny szlachetnego metalu znalazły się najwyżej od ponad 6 miesięcy. Jeszcze trochę i padnie historyczny rekord.

Badanie marketingowe obniży ryzyko gospodarcze

Badania marketingowe są niezbędne dla skutecznego zarządzania firmą. Dzięki zebranej informacji dotyczącej rynku, konsumpcji, działaniach konkurencji czy polityki cenowej menedżerowie firmy podejmują kluczowe decyzje, od których zależy dalsza działalność spółki.

Pesymistyczne prognozy dla brokerów kredytowych

Kryzys gospodarczy odbija się na rynku pośrednictwa kredytowego. W 2008 roku spadek podpisanych umów na kredyty i pożyczki wyniósł 8,5 proc. Najbliższe lata także nie przyniosą branży większych zysków.

Leasing w kryzysie

W pierwszym półroczu tego roku spadek obrotów odnotowało większość firm leasingowych działających na polskim rynku. Najbardziej podatne na skutki kryzysu okazały się duże firmy, które zajmują czołową pozycję w branży.

Zmiana banderol na alkohole od 1 września 2009 r.

W chwili obecnej wielu przedsiębiorców, a w szczególności drobnych sprzedawców detalicznych, przeżywa katusze związane z wycofaniem z końcem czerwca b.r. „starych” banderol na papierosy i inne wyroby tytoniowe.

Restrukturyzacja finansowa firmy

Spółki, które nie są w stanie wywiązać się z zobowiązań kredytowych zmuszone są m.in. do restrukturyzacji finansowej firmy. Często jest to jedyny kierunek działania, który może uchronić spółkę od upadłości.

Białoruski sektor budowlany czeka na inwestorów

Choć Białoruś jest wciąż kojarzona z krajem, w którym prowadzenie biznesu wiąże się z dużym ryzykiem od przyszłego roku dostęp do sektora budowlanego zza wschodniej granicy będzie łatwiejszy.

Zabezpieczenie majątku upadłego w postępowaniu upadłościowym

Istotą instytucji zabezpieczenia majątku upadłego dłużnika w postępowaniu upadłościowym jest ochrona interesów wierzycieli w sytuacji, gdy zachodzi obawa, że integralność majątku dłużnika zostanie naruszona. Zabezpieczenie to dokonywane jest w interesie wszystkich wierzycieli podmiotu, którego dotyczy wniosek o upadłość.

Wstęp do zrozumienia funduszy unijnych czyli do czego służą i jakie cele realizują

Skąd pochodzą pieniądze znajdujące się w budżecie UE które trafiają m.in. do Polski i co to są państwa płatnicy netto. Jaki cel ma w tym UE aby „rozdawać” takie duże pieniądze. Co to jest EFS i EFRR oraz cross financing? W kolejnych moich artykułach pojawią się bardziej szczegółowe informacje i praktyczne porady przydatne przedsiębiorcom.

W poszukiwaniu inwestora

Przedsiębiorcy coraz częściej korzystają z pomocy inwestorów publicznych i prywatnych. W 2008 roku poziom inwestycji na rynku funduszy podwyższonego ryzyka był drugim, co do wielkości wynikiem w historii. Europejskie Stowarzyszenie Private Equity i Venture Capital Association (EVCA) podaje, że w ub.r. inwestycje w tym sektorze wyniosły 628 mln euro.

Korzyści z leasingu

Leasing umożliwia realizację inwestycji bez znaczących nakładów kapitałowych. Koszty użytkowania przedmiotu leasingu są bowiem pokrywane z bieżących przychodów firmy, uzyskanych dzięki jego użytkowaniu. Daje to firmie możliwość działania bez zaangażowania własnych środków pieniężnych.

Pomoc dla przedsiębiorców odczuwających skutki kryzysu

Jeżeli Twoja firma odczuwa skutki kryzysu, spadły jej obroty i zastanawiasz się nad zwolnieniami, sprawdź czy możesz skorzystać z pomocy państwa na zasadach określonych w ustawie o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców.

Idealny sprzedawca rozkręci handel

Obraz idealnego sprzedawcy zmienia się wraz z rozwojem rynku sprzedaży towarów i usług. Z tegorocznych badań ekspertów Polish National Sales Awards (PNSA) wynika, że dobrego handlowca zdradza m.in. towarzyskość, umiejętność wzbudzania zaufania i kontrolowania rozmowy.

Handel detaliczny w czasie recesji

Handel, który jeszcze do niedawna nakręcał wzrost polskiej gospodarki wchodzi w fazę stagnacji. Klienci wybierają tańsze produkty, szukają okazji, a sklepy w centrach handlowych nie dają sobie rady z podstawowymi opłatami.

Ubezpiecz się od kryzysu

Rośnie liczba przedsiębiorców i firm, profilaktycznie zabezpieczających się przed skutkami kryzysu i starających się minimalizować ryzyko działalności gospodarczej. Takie wnioski płyną z analiz firmy Euler Hermes, największego w Polsce ubezpieczyciela kredytu kupieckiego. W ciągu ostatnich 6 miesięcy firma odnotowała 30% wzrost przypisu składki w stosunku do pierwszego półrocza roku 2008.

Dofinansowanie elektronicznego biznesu B2B

Do 3 lipca można składać wnioski o dofinansowanie prowadzonej działalności gospodarczej w formie elektronicznego biznesu typu B2B z przeznaczeniem na realizację projektów o charakterze technicznym, informatycznym i organizacyjnym, które prowadzą do realizacji procesów biznesowych w formie elektronicznej.

Płatność oraz faktura w walucie innej niż polski złoty

Nasza Spółka planuje rozpocząć współpracę (sprzedaż towarów) na rzecz kontrahenta polskiego, przy czym kontrahent chce aby rozliczenia finansowe dokonywane były w walucie euro. W związku z tym prosimy o odpowiedź, czy dopuszczalnym jest aby pomiędzy dwoma polskimi podatnikami VAT rozliczenia finansowe z tytułu dokonywanej sprzedaży następowały w walucie obcej oraz czy istnieje możliwość wystawiania faktur VAT w tego rodzaju walucie (np. euro).

Raport NWAI, kwiecień 2009

Zdecydowana większość inwestorów uznała w kwietniu, iż kres największego kryzysu od czasu zakończenia II wojny światowej jest już bliski. Sądy te bazowały w głównej mierze na wskaźnikach nastrojów, które w ujęciu historycznym stosunkowo dobrze „przewidywały” zbliżające się ożywienie.

Pandemia na rynku surowców rolnych

Inwestorzy na całym świecie pilnie śledzą najnowsze doniesienia dotyczące rosnącej liczby zachorowań na świńską grypę. Daleko jest jeszcze do paniki, lecz świńska grypa prawdopodobnie odbije się bardzo negatywnie na notowaniach niektórych rynków w dłuższym okresie.

Złoto nowym hitem inwestycyjnym

Osoby, które mimo trudnej sytuacji na rynkach finansowych, wciąż posiadają nadwyżki kapitału, z pewnością stoją przed nie lada dylematem. Co zrobić z pieniędzmi? W tej sytuacji kuszące mogą wydać się perspektywy stojące przed rynkiem złota, które prezentuje się często jako klasę aktywów na ciężkie czasy. Zanim jednak ulegniemy marketingowym sloganom powinniśmy zrozumieć, jakie ryzyko wiąże się z inwestowaniem w złoto.

Kryzys sprzyja inwestowaniu w złoto

Trwający popyt na złoto cieszy firmy, które zajmują się jego wydobyciem, przetwarzaniem i sprzedażą. Rekordowe zainteresowanie złotem to świetny okres dla całego grona firm, które na tym zyskują. Są wśród nich również krajowe podmioty, jak Mennica Polska, która zajmuje się m.in. produkcją sztabek złota oraz biciem monet. W dobie obecnego kryzysu ma ona pełne ręce roboty, co w dobie spadających zamówień w innych branżach może tylko cieszyć.

Produkty strukturyzowane w 2009 roku

Oprocentowanie lokat bankowych spada, na giełdzie wciąż niestabilna sytuacja. Czy w tych warunkach na atrakcyjności zyskają produkty strukturyzowane? Nie gwarantują one wypłaty zysku, ale dają gwarancję zwrotu wpłaconego kapitału.

Jak rozliczyć dochody z najmu w działalności gospodarczej?

Przedsiębiorcy często wynajmują lub dzierżawią składniki swojego majątku. Warto wiedzieć jak prawidłowo opodatkować dochody z tego tytułu.

Fundusze surowcowe

Duże wzrosty cen miedzi i ropy naftowej sprawiły, że fundusze inwestujące na rynkach surowcowych zyskują coraz większą popularność. Nie ma jednak nic za darmo. Dużym zyskom towarzyszy zazwyczaj wysokie ryzyko.

Na czym zarabiam, czyli instrumenty bazowe

Wyrafinowane produkty finansowe rynku terminowego i lokat strukturyzowanych oparte są na określonym instrumencie bazowym, którym mogą być: akcje, obligacje, indeksy giełdowe, waluty lub surowce.

Zarabianie na indeksach

Najczęściej wybieraną strategią inwestycyjną lokat strukturyzowanych jest tworzenie lokat opartych na indeksach. Część lokaty mająca przysporzyć nam zysków przeznaczona jest na kupno opcji opartej na specjalistycznym indeksie. W skład indeksu wchodzić mogą różnego rodzaju produkty: akcje spółek, surowce, waluty lub całe fundusze.

Zarabianie na rynkach surowcowych

Istnieje wiele strategii inwestycyjnych lokat strukturyzowanych. Jedną z bardziej popularnych strategii jest inwestowanie na rynkach surowcowych.

Co to jest lokata strukturyzowana

Instytucje finansowe oferują coraz bardziej wyrafinowane sposoby inwestowania. Dają ochronę kapitału i jednocześnie kuszą perspektywą czerpania zysków z rynków giełdowych, surowcowych czy nieruchomości.

Jak lokować nadwyżki finansowe?

Czasem przedsiębiorcy mają nadmiar gotowki. Są też miesiące, że nie jest najlepiej z płynnością finansową i trzeba korzystać z kredytu. W jaki sposób najkorzystniej ulokować wolne środki finansowe firmy nie ryzykując posiadanych pieniędzy?

Jak napisać wniosek o wszczęcie egzekucji?

Dysponując tytułem wykonawczym (wyrok, lub nakaz zapłaty opatrzone klauzulą wykonalności), możemy sprawę skierować do komornika sądowego. Komornik przeprowadza postępowanie egzekucyjne z użyciem szczególnych środków prawnych, niedostępnych wierzycielowi.

Jak sprawdzić klienta?

Nie kupisz telefonu komórkowego, nie dostaniesz kredytu, a jeśli jesteś przedsiębiorcą, nie będzie chętnych do współpracy z tobą - to sankcje za zaleganie z opłatami i wpis do rejestru Biura Informacji Gospodarczej.

Jaki rachunek dla startujących przedsiębiorców?

Coraz lepsza jest oferta banków dla mikroprzedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą. Sprawdź szczegóły.

Jaki kredyt dla małego przedsiębiorcy?

Przedsiębiorcom, który rozpoczynają działalność gospodarczą, często brakuje gotówki. Czy takim klientom banki chętnie pożyczają pieniądze?

Ubezpieczmy korzystnie firmę

Działalność gospodarcza, a tym samym finanse firm - zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw - są narażone na różnego rodzaju ryzyka spowodowane czynnikami losowymi lub zewnętrznymi. Wpływ na to ma również coraz większa specjalizacja przedsiębiorstw oraz działanie na rynkach niszowych. Warto zatem pomyśleć o korzystnym pakiecie ubezpieczeń. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują wiele nowych produktów. Wśród nich znajdują się ubezpieczenia pakietowe, w tym również branżowe.

REKLAMA