| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Pesymistyczne prognozy dla brokerów kredytowych

Pesymistyczne prognozy dla brokerów kredytowych

Kryzys gospodarczy odbija się na rynku pośrednictwa kredytowego. W 2008 roku spadek podpisanych umów na kredyty i pożyczki wyniósł 8,5 proc. Najbliższe lata także nie przyniosą branży większych zysków.

Koniunktura gospodarcza, która panowała na rynku przed rozpoczęciem kryzysu sprzyjała działalności pośredników kredytowych i finansowych. Firmy działające w tej branży generowały wysokie marże i zyski. Z kolei sprzedaż kredytów konsumpcyjnych i mieszkaniowych stała się jednym z najbardziej rozwojowych obszarów w tym sektorze.

Firmy pośrednictwa kredytowego liczą straty

Rok temu przy pomocy brokerów kredytowych zostało podpisano ponad 3 mln umów na kredyty i pożyczki. Jest 8,5 proc. spadek w skali roku. Eksperci zaznaczają, że w najbliższych latach trzeba się spodziewać jeszcze mniejszej sprzedaży kredytów gotówkowych i ratalnych. A przede wszystkim spadek dotknie sprzedaży kredytów mieszkaniowych.

Zobacz: Jakie są korzyści z Partnerstwa Publiczno-Prywatnego

Sprzedaż kredytów będzie mniejsza

Z badań, które przedstawia Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR) wynika, że w latach 2009-2010 zahamowanie sprzedaży kredytów mieszkaniowych wyniesie około 40-50 proc. Segment kredytów konsumpcyjnych także nie odnotuje dynamiki wzrostu.

Błażej Lepczyński, ekonomista związany z IBnGR na swoim blogu podkreśla, że kryzys gospodarczy odmieni branżę. Na rynku pośrednictwa kredytowego zostaną te firmy, które będą potrafiły odnaleźć się w warunkach dużej awersji do ryzyka ze strony banków i zrównoważyć spadek zysków na sprzedaży kredytów.

Zobacz: Utrzymaj produkcję w toku

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »