| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Aktualności > Złoto nigdy nie było tak drogie

Złoto nigdy nie było tak drogie

Podczas wtorkowych notowań, na giełdzie w Nowym Jorku za uncję kruszcu płacono 1038 dol. Pojawiają się spekulacje, że dolar nie będzie używany do rozliczania cen ropy naftowej.

To, czego nie udało się dokonać inwestorom w połowie września, udało się dziś. Kontrakty terminowe w Nowym Jorku na złoto osiągnęły cenę 1038 dol. za uncję. To rekord wszech czasów, poprzedni ustanowiony został w marcu ubiegłego roku na poziomie 1027 dolarów.

Jeszcze tydzień wcześniej wydawało się, że rynek złota uspokoił się, po tym jak amerykański dolar zyskiwał na wartości. Nowy tydzień przyniósł jednak zmianę krótkoterminowego trendu i amerykańska waluta znów zaczęła się osłabiać.

Co więcej gazeta The Independent spekuluje dziś, że państwa arabskie potajemnie negocjują z Chinami, Rosją i Francją aby odejść od kwotowania ropy w dolarach na rzecz koszyka walut euro, juana, yena i złota. Podobno takie rozmowy z ministrami finansów tych krajów już się odbyły.

Nawet jeśli nie jest to do końca prawdą to kolejny pstryczek w nos Amerykanów. Ostatnimi czasy trwa wojna psychologiczna pomiędzy zwolennikami taniego i drogiego (i co za tym idzie ważnego) dolara.

Nie można także zapominać, że rosnąca cena złota odzwierciedla także – bardziej długoterminowo – obawy inwestorów o narastającą w przyszłości inflację spowodowaną rekordowo niskimi stopami procentowymi na świecie. Co prawda dziś pierwszy kraj z grupy G20 – Australia – podniosła koszt pieniądza, jednak nie wydaje się, aby Europa czy USA szybko poszły w tym kierunku.

Kurs euro względem dolara zyskiwał dziś trzeci dzień z rzędu, do poziomu 1,4732 dolarów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o.

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o. – spółka zależna Kancelarii Prawnej Skarbiec R. Nogacki Sp.K. specjalizuje się w rozwiązaniach z zakresu szeroko rozumianego wywiadu i kontrwywiadu biznesowego skierowanych głównie do średnich i dużych firm.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »