REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wśród miliarderów najwięcej stracił Warren Buffett

Łukasz Wróbel
analityk rynków finansowych
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

O ponad 300 mld USD stopniały portfele 400 najzamożniejszych Amerykanów w ciągu minionych 12 miesięcy. Czołowa dziesiątka straciła 39 mld USD (ok. 14 proc.) - wynika z najnowszego zestawienia magazynu Forbes.

Pierwsze miejsce na liście amerykańskich miliarderów po raz szesnasty zajął Bill Gates, który stracił 7 mld USD - głównie na skutek przeceny akcji Microsoftu na nowojorskiej giełdzie. Portfel znanego inwestora, plasującego się na drugiej pozycji Warrena Buffeta odchudził się jeszcze bardziej, bo o 10 mld USD, także za sprawą wyprzedaży akcji spółki ubezpieczeniowej Bershire Hathaway.

REKLAMA

REKLAMA

Łącznie majątek wszystkich miliarderów w ciągu ostatnich 12 miesięcy zmniejszył się o 300 mld USD z 1,57 bln USD do 1,27 bln USD. Oprócz spadków wycen papierów wartościowych, które przecież przez ostatnie pół roku znacząco zostały zrekompensowane, głównymi przyczynami topnienia fortun były oszustwa (Madoff), przecena nieruchomości oraz rozwody.

Dla przeciętnych inwestorów zasobność portfeli miliarderów jest wyłącznie ciekawostką medialną, w przeciwieństwie do zachowania głównych indeksów i kursów walut, które przesądzają o rozmiarze oszczędności oraz przyszłych emerytur. W tym kontekście na nadmiar dobrych wiadomości nie narzekamy - w środę na Wall Street dominowały spadki, podobnie jak w czwartek na azjatyckich parkietach. Upublicznione w czwartek rano dane o sprzedaży detalicznej w Niemczech mocno rozczarowały ekonomistów (spadek o 2,6 proc. r/r, oczekiwano -0,8 proc.), którzy w dużej części nie wyciągnęli wniosków z ostatnich kilkunastu miesięcy i nadal kształtują prognozy ekstrapolując na przyszłość dane z ostatnich kilku okresów.

Ci inwestorzy, którzy nasłuchali się ostatnio całkiem sporo o końcu recesji z pewnością zwrócą uwagę po południu na publikację stopy bezrobocia w strefie euro (spodziewany jest wzrost do 9,6 proc.) oraz na dane z amerykańskiego rynku nieruchomości i odczyt indeksu ISM w sektorze wytwórczym. Na wszystkich najbardziej rozwiniętych gospodarczo rynkach mamy obecnie do czynienia z deflacją - zarówno firmy, jak i gospodarstwa starają się spłacać a nie zaciągać kredyty, podczas gdy banki centralne i rządy robią wszystko by przywrócić porządek sprzed zapaści.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA