reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Leasing w kryzysie

Leasing w kryzysie

W pierwszym półroczu tego roku spadek obrotów odnotowało większość firm leasingowych działających na polskim rynku. Najbardziej podatne na skutki kryzysu okazały się duże firmy, które zajmują czołową pozycję w branży.

Polski rynek leasingowy wciąż boryka się ze skutkami globalnego kryzysu. Obniżenie dynamiki w tym sektorze towarzyszy większości firm działających na rynku wynajmu i leasingu.
Według danych Związku Polskiego Leasingu (ZPL) najbardziej odporne na kryzys gospodarczy są średnie i małe firmy leasingowe.

W pierwszej połowie tego roku spadek obrotu w leasingu ruchomości dla EFL, Pekao, BRE, Raiffeisen i BZ WBK, pięciu czołowych firm na rynku wyniósł 45,2 proc. Z kolei wartość sfinansowanych przedmiotów pozostałych firm leasingowych była mniejsza o 36,5 proc.

Leasing pojazdów ciężarowych

Związek Polskiego Leasingu podaje, że spowolnienie tego sektora rozpoczęło się już w drugiej połowie 2008 roku. Wówczas do wyhamowania całego rynku najbardziej przyczynił się sektor pojazdów ciężarowych osiągając spadek rzędu 40 proc.

Ta tendencja utrzymuje się także teraz. W pierwszym i drugim kwartale 2009 roku spadek wartości wyleasingowanych pojazdów ciężarowych wyniósł ponad 65 proc.

Zobacz: Zmieniając dostawcę energii firma może zaoszczędzić

Leasing nieruchomości

Wartość nieruchomości wyleasingowanych w pierwszej połowie 2009 roku wyniosła 1,355 mln złotych. Jest to spadek o 18 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2009 roku.
Jest to wynikiem zahamowania inwestycji małych i średnich przedsiębiorstw.

Leasing maszyn i IT

Nieco mniejsze spadki zostały odnotowane w sektorze maszyn i IT. ZPL zaznacza, że jest to skutkiem większego zainteresowania firm leasingowych transakcjami o wyższej wartości jednostkowej. Tu pojawił się wzrost wartości transakcji dla segmentu maszyn i IT, który wyniósł 21 proc. w porównaniu do wartości z 2008 roku.

Finansowanie inwestycji

Spadek produkcji leasingowej przyczynił się także do spadku udziału inwestycji sfinansowanych leasingiem.

Jednak w ciągu ostatnich 12 miesięcy łączna wartość portfela należności leasingowych ruchomości wzrosła o 8 proc. Z kolei wzrost wartości należności leasingowych w ciągu ostatniego 1,5 roku wyniósł 25 proc. W opinii ZPL leasing wciąż zajmuje kluczową pozycję w finansowaniu inwestycji gospodarczych.

Zobacz: Kwalitatywna ocena bieżącej płynności finansowej firmy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Leasing w kryzysie
Leasing w kryzysie

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Majczak-Górecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama