Leasing w kryzysie
REKLAMA
REKLAMA
Polski rynek leasingowy wciąż boryka się ze skutkami globalnego kryzysu. Obniżenie dynamiki w tym sektorze towarzyszy większości firm działających na rynku wynajmu i leasingu.
Według danych Związku Polskiego Leasingu (ZPL) najbardziej odporne na kryzys gospodarczy są średnie i małe firmy leasingowe.
REKLAMA
W pierwszej połowie tego roku spadek obrotu w leasingu ruchomości dla EFL, Pekao, BRE, Raiffeisen i BZ WBK, pięciu czołowych firm na rynku wyniósł 45,2 proc. Z kolei wartość sfinansowanych przedmiotów pozostałych firm leasingowych była mniejsza o 36,5 proc.
Leasing pojazdów ciężarowych
Związek Polskiego Leasingu podaje, że spowolnienie tego sektora rozpoczęło się już w drugiej połowie 2008 roku. Wówczas do wyhamowania całego rynku najbardziej przyczynił się sektor pojazdów ciężarowych osiągając spadek rzędu 40 proc.
Ta tendencja utrzymuje się także teraz. W pierwszym i drugim kwartale 2009 roku spadek wartości wyleasingowanych pojazdów ciężarowych wyniósł ponad 65 proc.
Zobacz: Zmieniając dostawcę energii firma może zaoszczędzić
Leasing nieruchomości
Wartość nieruchomości wyleasingowanych w pierwszej połowie 2009 roku wyniosła 1,355 mln złotych. Jest to spadek o 18 proc. w porównaniu do tego samego okresu 2009 roku.
Jest to wynikiem zahamowania inwestycji małych i średnich przedsiębiorstw.
Leasing maszyn i IT
Nieco mniejsze spadki zostały odnotowane w sektorze maszyn i IT. ZPL zaznacza, że jest to skutkiem większego zainteresowania firm leasingowych transakcjami o wyższej wartości jednostkowej. Tu pojawił się wzrost wartości transakcji dla segmentu maszyn i IT, który wyniósł 21 proc. w porównaniu do wartości z 2008 roku.
Finansowanie inwestycji
Spadek produkcji leasingowej przyczynił się także do spadku udziału inwestycji sfinansowanych leasingiem.
Jednak w ciągu ostatnich 12 miesięcy łączna wartość portfela należności leasingowych ruchomości wzrosła o 8 proc. Z kolei wzrost wartości należności leasingowych w ciągu ostatniego 1,5 roku wyniósł 25 proc. W opinii ZPL leasing wciąż zajmuje kluczową pozycję w finansowaniu inwestycji gospodarczych.
Zobacz: Kwalitatywna ocena bieżącej płynności finansowej firmy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.