REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dane makroekonomiczne w centrum uwagi

Marek Rogalski
Marek Rogalski
Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

REKLAMA

REKLAMA

Ochłodzenie nastrojów na giełdowych parkietach nie trwało długo. Wczoraj wieczorem na Wall Street znów do głosu doszli kupujący, co pozwoliło na zamknięcie się indeksów na plusach.

REKLAMA

Dzisiaj w nocy euro zdołało ustanowić nowe maksimum w relacji do dolara – na poziomie 1,5060. Podobne zachowanie można było obserwować też na parze USD/CHF, gdzie być może już wkrótce będziemy świadkami testowania tzw. parytetu. Na razie roczne minimum to 1,0032. Nowego szczytu nie potwierdziły jednak surowce (ropa, złoto), a także powiązane z nimi waluty (AUD, CAD). W efekcie w kolejnych godzinach EUR/USD powrócił w okolice 1,50. O godz. 10:11 euro było warte 1,5011 USD.
Wsparciem dla europejskiej waluty stały się dzisiaj rano dane makro. Wstępne szacunki PMI Composite w październiku dla Francji pokazały jego wzrost do 58,4 pkt. z 54,8 pkt., a dla Niemiec z 52,4 pkt. do 52,6 pkt. Dla całej strefy euro wskaźnik ten wyniósł 53 pkt. wobec 51,1 pkt. we wrześniu. O godz. 10:00 swoje dane opublikował też niemiecki instytut Ifo. I tak wskaźnik nastrojów w biznesie wyniósł w październiku 91,9 pkt. wobec 91,3 pkt. we wrześniu. Było to jednak poniżej prognozy na poziomie 92 pkt.

REKLAMA

Poza opublikowanymi już danymi ze strefy euro dzisiaj uwaga inwestorów skupi się też na szacunkach dotyczących PKB za III kwartał dla Wielkiej Brytanii (godz. 10:30), a także wystąpieniu szefa FED o godz. 14:30 i danych z rynku nieruchomości w USA o godz. 16:00. Swoje wyniki opublikują dzisiaj też Microsoft i Honeywell.
A co w kraju? Lepsze nastroje na giełdach doprowadziły do umocnienia złotego. W efekcie dzisiaj rano (godz. 10:11) za euro płacono 4,1770 zł, dolar był wart 2,7800 zł, a frank 2,7620 zł. Opublikowane o godz. 10:00 dane Głównego Urzędu Statystycznego raczej nie będą dzisiaj wsparciem dla naszej waluty. Sprzedaż detaliczna we wrześniu wyniosła jedynie 2,5 proc. r/r, podczas gdy oczekiwano 4,0 proc. r/r wobec 5,2 proc. r/r w sierpniu. Nieco lepsza była sytuacja na rynku pracy – stopa bezrobocia wzrosła do 10,9 proc. z 10,8 proc. w sierpniu – prognozowano 11 proc. Kluczowe dla złotego będą dzisiaj nastroje na światowych rynkach.

Wskaźniki makro

EUR/PLN: Rozczarowujące dane makro z Polski mogą zaszkodzić w najbliższych godzinach złotemu. Można więc założyć, iż poziom 4,15 zł raczej nie będzie dzisiaj testowany, a rynek spróbuje powrócić w rejon 4,20, który był testowany wczoraj.

USD/PLN: Dzięki spadającemu EUR/USD (z nocnego szczytu) możliwa jest dzisiaj powtórka wzrostu powyżej 2,80. Silne wsparcie to rejon 2,76.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

EUR/USD: To, że nowy szczyt nie został potwierdzony na wielu parach walutowych związanych z dolarem nie jest najlepszym sygnałem. Tym samym dzisiaj możemy być świadkami kolejnej próby korekty w okolice 1,4960 i dalej 1,49.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA