REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Akcje, Przedsiębiorca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Umowa podatkowa z Czechami – zmiana zasad opodatkowania

W nowej umowie o podwójnym opodatkowaniu między Polską a Czechami wprowadzono zmiany zasad opodatkowania. Eksperci wyjaśniają na czym polegają zmiany.

Konsument patrzy co kupuje

Konsumenci zwracają większą uwagę na wydatki. Swoją kondycję finansową oceniają słabiej niż w ubiegłym roku - podał GUS.

Ważne orzeczenie: publiczne udostępnianie utworu w lokalu przedsiębiorcy

Odtwarzanie fonogramów w pokojach hotelowych jest publicznym udostępnianiem, a więc trzeba uiścić wynagrodzenie z tego tytułu. W gabinecie stomatologicznym do publicznego udostępniania nie dochodzi, więc dentysta płacić nie musi.

Tworzenie przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych

1 stycznia 2012 r. weszły w życie zmiany wprowadzone do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz do ustawy o opłacie skarbowej dotyczące tworzenia przedstawicielstw i uzyskiwania wpisu do rejestru przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych.

REKLAMA

Lokalizacja sklepu - przegląd opcji dostępnych na rynku

Lokalizacja sklepu ma kluczowe znaczenie dla powodzenia przedsięwzięcia. Gdzie warto otworzyć sklep? Wybierz najlepszą lokalizację dla działalności gospodarczej.

Gdzie warto prowadzić biznes? Poznaj tajemnice kupców

Jeżeli planujesz otworzyć sklep, pizzerię, zakład fryzjerski lub inny biznes, musisz podjąć strategiczną decyzję dotyczącą lokalizacji. Smykałka do handlu nie wystarczy, aby ustrzec się błędu. Warto poznać kilka podstawowych zasad, stosowanych m.in. przez sieci sklepów.

Kapitał docelowy w spółce akcyjnej

Jednym ze sposobów podwyższenia kapitału zakładowego spółki akcyjnej jest podwyższenie docelowe w ramach kapitału docelowego. Pozwala to na szybsze finansowanie spółki przy jednoczesnym obniżeniu kosztów pozyskania kapitału.

Mieszkanie u dewelopera i rynek mieszkaniowy w lutym 2012

We wszystkich obszarach, monitorowanych przez GUS, odnotowano poprawę na rynku mieszkaniowym. Mieszkania są budowane głównie dzięki deweloperom – w lutym 2012 oddali oni do użytkowania 108,7% więcej lokali niż rok temu. Uruchomili też dużo nowych inwestycji mieszkaniowych.

REKLAMA

Jaki kryzys? Rośnie sprzedaż detaliczna

Sprzedaż detaliczna w lutym br. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku wzrosła o 13,7 proc. - podał GUS.

Niskie raty kredytów we frankach

Osoby, które mają do spłacenia kredyty we frankach, powinny być zadowolone. Szwajcarski bank narodowy utrzymuje kurs franka na minimalnym poziomie, a to sprzyja kredytom we frankach. LIBOR również znajduje się na niskim poziomie, dzięki czemu rata kredytu we frankach jest najniższa od czerwca ur.

Ubiegły rok był dobry dla firm

W 2011 roku firmy miały lepsze wyniki finansowe niż rok wcześniej - podał GUS. Zyskały duże i średnie firmy, straciły małe.

Nowa umowa podatkowa z Czechami 2013 – zasady opodatkowania polskich firm

Nowa umowa podatkowa z Czechami. Dowiedz się jak zmieniły się zasady opodatkowania działalności gospodarczej prowadzonej przez polskie firmy w Czechach, w związku z nową umową o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Czechami.

Gaz łupkowy wysadzi import

Państwowy Instytut Geologiczny przedstawił dane, z których wynika, że Polska może mieć od 346 do 768 mld m3 gazu w łupkach. To znacznie mniej niż zakładała amerykańska Agencja ds. Energii.

Współczesne koncepcje zarządzania czasem w przedsiębiorstwie

Do sprawnego funkcjonowania firmy przyczynia się odpowiednie zarządzanie posiadanymi przez nią zasobami - jednym z nich jest czas. Czy znasz nowoczesne trendy zarządzania czasem pracy w przedsiębiorstwie?

Ochrona wzorów przemysłowych - vademecum

Przedsiębiorca, który chce uzyskać ochronę dla wzoru przemysłowego, może ubiegać się o prawo z rejestracji. Dowiedz się na czym polega ochrona wzorów przemysłowych.

Wpływ poziomu zapasów na wynik finansowy firmy

Zależności pomiędzy przychodem i kosztami a wynikiem finansowym firmy są dostrzegalne i rozumiane nieomal intuicyjnie. Przedsiębiorca dąży do tego by, o ile to możliwe, zwiększać obroty, jednocześnie dbać by kontrolować koszty ponoszone na prowadzenie działalności i ograniczać wydatki. W praktyce, zależności te nie są aż tak proste.

Jaka strategia inwestycyjna sprawdza się na rynku Catalyst?

Z rynkiem Catalyst wiąże się niewielka płynność finansowa. Zastanawiając się nad różnymi rynkami, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że na Catalyst niektóre papiery nie mają żadnych ofert po stronie sprzedaży. Przyjrzyjmy się rynkowi Catalyst pod względem rentowności papierów dłużnych przedsiębiorstw.

Dotacje na przedsięwzięcia proekologiczne

Dotacje na przedsięwzięcia proekologiczne. Jednym z celów polityki Unii Europejskiej w państwach członkowskich jest ochrona środowiska przyrodniczego. Dowiedz się jak zdobyć dotację na przedsięwzięcia proekologiczne.

Prokurent w spółkach kapitałowych

Prokurent to pełnomocnik spółki, który dokonuje w jej imieniu czynności związanych z prowadzonym przedsiębiorstwem. Kto może zostać prokurentem i jakie przysługują mu uprawnienia?

PAIZ pomoże firmie w inwestycjach

Firmy krajowe zainteresowane inwestycjami mogą szukać informacji w Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. PAIZ może wspierać przedsiębiorców również w zakresie pozyskiwania kapitału na inwestycje.

Co łączy giełdą z rynkiem walutowym?

Rynek walutowy i rynek giełdowy nie zawsze zachowują się podobnie. Chociaż indeks naszych dwudziestu największych spółek wypada lepiej od wskaźników frankfurckiego i nowojorskiego, to naszej giełdzie trochę jeszcze brakuje do innych parkietów z regionu.

Spadnie rating dla Polski?

W ubiegłym tygodniu agencja Moody's podniosła rating dla Polski. Jeżeli nie podwyższymy wieku emerytalnego, nasze notowania spadną - grzmią eksperci.

Firma musi być innowacyjna

Aż 64 proc. Polaków twierdzi, że firma, aby przynosiła zysk, powinna być innowacyjna. 59 proc. badanych nie wie jak zdobyć kapitał na finansowanie przedsiębiorstwa - wynika z badania GfK Polonia na zlecenie PKPP Lewiatan.

Jak wzrost inflacji wpłynie na gospodarkę?

W tym roku prawdopodobnie utrzyma się silna presja inflacyjna. Za rosnącą inflacją przemawiają najnowsze dane, świadczące o wzroście cen. Nie tylko prognozy banku centralnego, ale również sytuacja rynkowa wskazują na rosnącą inflację.

Specyficzny charakter spółki komandytowo-akcyjnej

Spółka komandytowo-akcyjna w swojej strukturze łączy cechy spółki osobowej i kapitałowej. Tworzenie spółki komandytowo-akcyjnej jest korzystne przede wszystkim z punktu widzenia prawa podatkowego.

Wyższe opłaty za wywóz śmieci dla właścicieli nieruchomości

W 2013 roku właściciele nieruchomości nie będą mogli wybierać firmy wywożącej odpady. Zrobi to za nich gmina. UOKiK alarmuje, że dojdzie do ograniczenia konkurencji, a w rezultacie wzrosną ceny.

Perspektywy chińskiej gospodarki w 2012 roku

W roku 2011 chińska gospodarka zanotowała dynamiczny rozwój. Wzrost PKB w 2011 r. wyniósł 9,2%, według wstępnych szacunków, co plasuje Państwo Środka na drugim miejscu wśród światowych potęg gospodarczych. Najbardziej chińskiej gospodarce służą przemysł, odpowiedzialny za 47% PKB i usługi, generujące 43% PKB.

Nieopłacanie składek ZUS - podwójna kara będzie zlikwidowana

Nieopłacanie składek ZUS. Podwójne karanie za brak płatności składek ZUS może zostać wkrótce zlikwidowane. Ministerstwo Pracy przedstawiło projekt zmian w ustawie o ubezpieczeniach społecznych i kodeksie karnym.

Wkłady niepieniężne w spółkach kapitałowych – CZĘŚĆ 2

Sposoby dokonywania wkładów niepieniężnych są różne w zależności od rodzaju spółki kapitałowej. Jaki jest zakres odpowiedzialności za wniesione aporty?

300 przepisów karnych do zmiany, aby ulżyć przedsiębiorcom

Resort sprawiedliwości zapowiedział zmianę ponad 300 przepisów karnych, które utrudniają obecnie prowadzenie działalności gospodarczej. Depenalizacja ma znieść zbędną, w ocenie pomysłodawców, odpowiedzialność karną blokującą rozwój firm.

Pomoc publiczna dla spółek motoryzacyjnych

Prawo do otrzymywania pomocy publicznej nadal dla spółek motoryzacyjnych z SSE. Od 2001 roku spółki motoryzacyjne ze specjalnych stref ekonomicznych otrzymały pomoc o wartości 922 mln zł.

Zatory płatnicze – bariera rozwoju małych firm

Aż 61 proc. mikro i małych przedsiębiorców boryka się z zatorami płatniczymi. Niewielkie firmy, które nie otrzymują zapłaty od swoich klientów, nie płacą kontrahentom.

Zmiana czasu 2012 – uważaj przedsiębiorco!

Zmiana czasu 2012. W nocy z soboty (24 marca) na niedzielę (25 marca) zmieniamy czas z zimowego na letni. Jakie skutki wywołuje zmiana czasu dla przedsiębiorcy?

Inflacja w lutym

Inflacja w styczniu wyniosła 4,3 proc. Ceny galopują, płace stoją w miejscu.

Na EURO 2012 wzrośnie zatrudnienie

Eksperci szacują, że w trakcie EURO 2012 zatrudnienie wzrośnie o 6 proc. Mistrzostwa przełożą się na spadek bezrobocia.

Wkłady niepieniężne w spółkach kapitałowych – CZĘŚĆ 1

Wkłady niepieniężne, czyli aporty wnoszone do spółki celem objęcia akcji bądź udziałów można określić jako prawa majątkowe inne niż wszelkie zasoby finansowe. Jakie są sposoby wnoszenia aportów i kryteria zdolności aportowej?

Dyrektywa zabawkowa 2013

Dyrektywa zabawkowa 2013. Od 20 lipca 2013 roku dyrektywa zabawkowa będzie obowiązywała w zmienionej formie. Do prawa krajowego nowe przepisy mają być wdrożone najpóźniej do 20 stycznia 2013 roku.

Patent europejski

Patent europejski umożliwi redukcję kosztów ubiegania się o ochronę patentową na terenie UE nawet o 80 proc. Patent europejski uprości również procedurę.

Concierge – pomysł na biznes

Concierge, czyli specjalista do zadań najróżniejszych. Jest ich niewielu, ale potrafią zdobyć wyprzedane bilety lub zabytkowe auto. Dowiedz się na czym polegają usługi concierge oraz co należy do zadań concierge.

Firma lepsza niż etat

Większość Polaków uważa, że własna firma ma większą szansę na rozwój niż przedsiębiorstwa państwowe - wynika z badań instytutu GfK Polonia na zlecenie PKPP Lewiatan.

Lokata i fundusz inwestycyjny – zgrana para

Na lokacie można zarobić nawet 15 proc. w skali roku, jeżeli przy jej zakładaniu zainwestuje się w fundusze. Jednak zarządzanie lokatami, połączonymi z produktami inwestycyjnymi, nie należy do najtańszych. Ponadto wysoko oprocentowanym lokatom może się nie udać pokryć strat funduszy, poniesionych na giełdzie.

Ubezpieczenie wypadkowe 2012

Ubezpieczenie wypadkowe 2012. Od 1 kwietnia wzrost składki wypadkowej na 2012 rok. Sprawdź jaką wysokość ma ubezpieczenia wypadkowe w 2012 roku.

Prawo poboru i subemisja akcji

Prawo poboru jest prawem o charakterze majątkowym, które przyznaje akcjonariuszom pierwszeństwo do objęcia akcji podczas nowej emisji współmiernie do ilości posiadanych już akcji. Uchwałą walnego zgromadzenia może zostać wyłączone. Czy akcjonariusz pozbawiony prawa poboru może nabyć nowe akcje?

Abolicja składek ZUS – ustawa umorzeniowa

Abolicja składek ZUS. Nadchodzi abolicja składkowa dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Do Sejmu trafił projekt ustawy umorzeniowej zakładającej abolicję składek ZUS dla przedsiębiorców, którzy mają zadłużenie wobec ZUS za lata 1999-2009.

Rośnie bezrobocie

W lutym stopa bezrobocia osiągnęła poziom 13,5 proc. W styczniu była niższa - 13,2 proc. - wynika z szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Raport odpadów - sprawozdanie z gospodarki odpadami do 15 marca

Raport odpadów, czyli sprawozdanie z gospodarki odpadami przedsiębiorcy muszą złożyć do 15 marca. Na kim spoczywa obowiązek złożenia sprawozdania z gospodarki odpadami ?

Komu opłaca się założyć IKZE, żeby oszczędzać?

Od dwóch miesięcy istnieje możliwość oszczędzania dzięki IKZE – Indywidualnym Kontom Zabezpieczenia Emerytalnego. Na razie oszczędzanie z IKZE umożliwiają tylko dwa banki – Kredyt Bank i Deutsche Bank. Dzięki takiemu oszczędzaniu odliczymy dokonane wpłaty od dochodu.

Będą kwoty kobiet w zarządach spółek

Komisja Europejska zastanawia się nad ustaleniem kwot kobiet w zarządach spółek. Zmiany miałaby zapobiegać dyskryminacji.

Czy sytuacja na giełdzie sprzyja rynkom?

Początek marca na warszawskim rynku finansowych upłynął w spokoju, a wskaźniki na GPW prawie wcale się nie zmieniały. Szeroki rynek, który można zmierzyć stopą zwrotu indeksu WIG, odnotował minimalny wzrost o 0,3%. Większe różnice uwidaczniają się podczas analizy kapitalizacji rynkowej.

Rynek finansowy po zmianach

Nowelizacja przepisów ma na celu dostosowanie prawa do standardów unijnych. Nowe przepisy mają sprawić, że transakcje na międzynarodowym rynku finansowym będą bezpieczniejsze.

REKLAMA