| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Składki ZUS > Nieopłacanie składek ZUS - podwójna kara będzie zlikwidowana

Nieopłacanie składek ZUS - podwójna kara będzie zlikwidowana

Nieopłacanie składek ZUS. Podwójne karanie za brak płatności składek ZUS może zostać wkrótce zlikwidowane. Ministerstwo Pracy przedstawiło projekt zmian w ustawie o ubezpieczeniach społecznych i kodeksie karnym.

Nieopłacanie składek ZUS

Nowelizacja przepisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585, z późn. zm.) to skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 listopada 2010 r. sygn. akt. P 29/09 (Dz. U. Nr 225, poz. 1474) dotyczącego przepisów o podwójnym karaniu za ten sam czyn. 

TK orzekł o niekonstytucyjności i niezgodności z ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi przepisów, na mocy których za nieopłacenie lub opłacenie w nienależytej wysokości składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne lub innych składek pobieranych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, na osobę fizyczną będącą płatnikiem tych składek, można nałożyć sankcję administracyjna w postaci opłaty dodatkowej, a także karę za wykroczenie lub karę za przestępstwo.

Celem zmian w przepisach o ubezpieczeniach społecznych jest więc usunięcie niekonstytucyjnego mechanizmu podwójnego karania za nieopłacenie składek.

Polecamy: Abolicja składek ZUS – ustawa umorzeniowa

Podwójna kara

Obecnie płatnik może zostać ukarany opłatą dodatkową oraz karą za wykroczenie lub przestępstwo. Po zmianach dodatkowa opłata, czyli kara zindywidualizowana, której wysokość wynosi od 1% do 100% nieopłaconych składek, nie będzie mogła być nałożona na płatników:

  • będących osobami fizycznymi, skazanymi prawomocnym wyrokiem w przypadku nieopłacenia składek lub opłacenia ich w zaniżonej wysokości,
  • w stosunku do których wszczęto postępowanie w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie.

Ustawa o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy Kodeks karny ma wejść w życie 31 maja 2012 roku.

Polecamy: Składki ZUS przedsiębiorcy 2012

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stawski Syty Adwokacka Spółka Partnerska

Specjalista w dziedzinie prawa inwestycji budowlanych, zamówień publicznych, nieruchomości, procesu zarządzania i transakcji nieruchomościami oraz prawa autorskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »