Nieopłacanie składek ZUS - podwójna kara będzie zlikwidowana
REKLAMA
REKLAMA
Nieopłacanie składek ZUS
Nowelizacja przepisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585, z późn. zm.) to skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 18 listopada 2010 r. sygn. akt. P 29/09 (Dz. U. Nr 225, poz. 1474) dotyczącego przepisów o podwójnym karaniu za ten sam czyn.
REKLAMA
TK orzekł o niekonstytucyjności i niezgodności z ratyfikowanymi umowami międzynarodowymi przepisów, na mocy których za nieopłacenie lub opłacenie w nienależytej wysokości składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne lub innych składek pobieranych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, na osobę fizyczną będącą płatnikiem tych składek, można nałożyć sankcję administracyjna w postaci opłaty dodatkowej, a także karę za wykroczenie lub karę za przestępstwo.
Celem zmian w przepisach o ubezpieczeniach społecznych jest więc usunięcie niekonstytucyjnego mechanizmu podwójnego karania za nieopłacenie składek.
Polecamy: Abolicja składek ZUS – ustawa umorzeniowa
Podwójna kara
Obecnie płatnik może zostać ukarany opłatą dodatkową oraz karą za wykroczenie lub przestępstwo. Po zmianach dodatkowa opłata, czyli kara zindywidualizowana, której wysokość wynosi od 1% do 100% nieopłaconych składek, nie będzie mogła być nałożona na płatników:
- będących osobami fizycznymi, skazanymi prawomocnym wyrokiem w przypadku nieopłacenia składek lub opłacenia ich w zaniżonej wysokości,
- w stosunku do których wszczęto postępowanie w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie.
Ustawa o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy Kodeks karny ma wejść w życie 31 maja 2012 roku.
Polecamy: Składki ZUS przedsiębiorcy 2012
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.