Gdzie w Polsce opłaca się produkować?
REKLAMA
REKLAMA
Blisko wielkich miast
W nowoczesnych fabrykach pracują inżynierowie i technicy, obsługujący skomplikowane procesy technologiczne. Podejmując decyzję o lokalizacji fabryki, bierze się pod uwagę dostępność wykwalifikowanej siły roboczej. Tą zaś zapewniają najważniejsze ośrodki akademickie i aglomeracje miejskie. Zaletą okolic wielkich miast jest również najlepiej rozwinięta infrastruktura drogowa i największa liczba potencjalnych klientów.
REKLAMA
Polska powoli, ale systematycznie nadrabia opóźnienia w zakresie budowy dróg ekspresowych i autostrad. Właśnie przy nich powstaje obecnie najwięcej fabryk i parków logistycznych umożliwiających lekką produkcję.
Pańskie oko konia tuczy
Międzynarodowe korporacje, jak również największe krajowe firmy, przy podejmowaniu decyzji o lokalizacji mocy produkcyjnych kierują się takimi przesłankami jak: bliskość rynków zbytu i surowców, ulgi podatkowe, dobrze rozwinięta sieć dróg umożliwiająca sprawną logistykę, stabilna sytuacja polityczna i makroekonomiczna, dostęp do taniej i dobrze wykształconej siły roboczej. Wielu menedżerów i właścicieli mniejszych firm docenia jednak również takie zalety wynikające z bliskości miejsca zamieszkania. Nikt nie chce tracić czasu na stanie w korku.
Polecamy: Lokalizacja sklepu: Biznes w cieniu supermarketu
Specjalne Strefy Ekonomiczne
Specjalna Strefa Ekonomiczna (w skrócie SSE) to wyodrębniona administracyjnie część terytorium Polski, przeznaczona do prowadzenia działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach. Przedsiębiorca w SSE może liczyć na ulgi podatkowe. Dodatkową korzyścią jest fakt, że może rozpocząć działalność na specjalnie przygotowanym, uzbrojonym terenie, w sąsiedztwie innych fabryk.
Blisko lotnisk?
W dzisiejszych czasach lotnisko odgrywają coraz większe znaczenie jako miejsca koncentracji biznesu – nie tylko lotniczego. Dzięki bliskości lotniska obsługującego loty cargo firmy mające swoje fabryki w pobliżu mogą liczyć na szybkie dostawy komponentów z odległych części świata. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku fabryk z branży zaawansowanych technologii.
Blisko surowców?
W wielu przypadkach naturalnym wyznacznikiem lokalizacji zakładu produkcyjnego jest możliwość korzystania ze złóż kopalin. Z tego powodu większość przemysłu ciężkiego w Polsce zlokalizowano na Śląsku.
Polecamy: Gdzie warto prowadzić biznes? Poznaj tajemnice kupców
Fabryka dobrze się czuje w towarzystwie innych fabryk
Zakłady produkcyjne są ze swej istoty uciążliwe dla osób mieszkających w ich sąsiedztwie. Chociaż ze względu na stosowanie rygorystycznych norm uszczerbek dla środowiska wynikający z działalności produkcyjnej jest coraz mniejszy, społecznościom lokalnym przeszkadza chociażby wzmożony ruch TIR-ów. Warto więc ulokować produkcję w sąsiedztwie innych, podobnych zakładów.
Postawa władz lokalnych
Ważnym argumentem za lokalizację fabryki jest postawa władz lokalnych. W Polsce jest kilka miast, których urzędnicy potrafią zainteresować inwestorów gruntami skuteczniej niż niejedna agencja nieruchomości. Atutem miast są uzbrojone tereny przemysłowe, miejscowe plany zagospodarowania uwzględniające potrzeby biznesu oraz infrastruktura umożliwiająca obsługę komunikacyjną fabryki.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.