REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie w Polsce opłaca się produkować?

M.G.
pracownik fabryki
pracownik fabryki

REKLAMA

REKLAMA

Dwadzieścia dwa lata po transformacji ustrojowej w Polsce otwiera się coraz więcej fabryk i montowni. Często słyszymy o zagranicznych inwestycjach w naszym kraju, jak i o rozwoju rodzimych przedsiębiorstw. Dowiedz się, co determinuje decyzje o lokalizacji fabryki.

Blisko wielkich miast

W nowoczesnych fabrykach pracują inżynierowie i technicy, obsługujący skomplikowane procesy technologiczne. Podejmując decyzję o lokalizacji fabryki, bierze się pod uwagę dostępność wykwalifikowanej siły roboczej. Tą zaś zapewniają najważniejsze ośrodki akademickie i aglomeracje miejskie. Zaletą okolic wielkich miast jest również najlepiej rozwinięta infrastruktura drogowa i największa liczba potencjalnych klientów.

REKLAMA

Polska powoli, ale systematycznie nadrabia opóźnienia w zakresie budowy dróg ekspresowych i autostrad. Właśnie przy nich powstaje obecnie najwięcej fabryk i parków logistycznych umożliwiających lekką produkcję.

Pańskie oko konia tuczy

Międzynarodowe korporacje, jak również największe krajowe firmy, przy podejmowaniu decyzji o lokalizacji mocy produkcyjnych kierują się takimi przesłankami jak: bliskość rynków zbytu i surowców, ulgi podatkowe, dobrze rozwinięta sieć dróg umożliwiająca sprawną logistykę, stabilna sytuacja polityczna i makroekonomiczna, dostęp do taniej i dobrze wykształconej siły roboczej. Wielu menedżerów i właścicieli mniejszych firm docenia jednak również takie zalety wynikające z bliskości miejsca zamieszkania. Nikt nie chce tracić czasu na stanie w korku.

Polecamy: Lokalizacja sklepu: Biznes w cieniu supermarketu

Specjalne Strefy Ekonomiczne

Specjalna Strefa Ekonomiczna (w skrócie SSE) to wyodrębniona administracyjnie część terytorium Polski, przeznaczona do prowadzenia działalności gospodarczej na preferencyjnych warunkach. Przedsiębiorca w SSE może liczyć na ulgi podatkowe. Dodatkową korzyścią jest fakt, że może rozpocząć działalność na specjalnie przygotowanym, uzbrojonym terenie, w sąsiedztwie innych fabryk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Blisko lotnisk?

W dzisiejszych czasach lotnisko odgrywają coraz większe znaczenie jako miejsca koncentracji biznesu – nie tylko lotniczego. Dzięki bliskości lotniska obsługującego loty cargo firmy mające swoje fabryki w pobliżu mogą liczyć na szybkie dostawy komponentów z odległych części świata. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku fabryk z branży zaawansowanych technologii.

Blisko surowców?

W wielu przypadkach naturalnym wyznacznikiem lokalizacji zakładu produkcyjnego jest możliwość korzystania ze złóż kopalin. Z tego powodu większość przemysłu ciężkiego w Polsce zlokalizowano na Śląsku.

Polecamy: Gdzie warto prowadzić biznes? Poznaj tajemnice kupców

Fabryka dobrze się czuje w towarzystwie innych fabryk

Zakłady produkcyjne są ze swej istoty uciążliwe dla osób mieszkających w ich sąsiedztwie. Chociaż ze względu na stosowanie rygorystycznych norm uszczerbek dla środowiska wynikający z działalności produkcyjnej jest coraz mniejszy, społecznościom lokalnym przeszkadza chociażby wzmożony ruch TIR-ów. Warto więc ulokować produkcję w sąsiedztwie innych, podobnych zakładów.

Postawa władz lokalnych

Ważnym argumentem za lokalizację fabryki jest postawa władz lokalnych. W Polsce jest kilka miast, których urzędnicy potrafią zainteresować inwestorów gruntami skuteczniej niż niejedna agencja nieruchomości. Atutem miast są uzbrojone tereny przemysłowe, miejscowe plany zagospodarowania uwzględniające potrzeby biznesu oraz infrastruktura umożliwiająca obsługę komunikacyjną fabryki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA