REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opłaty za patent, czyli opłaty urzędowe związane ze zgłoszeniem i ochroną wynalazku na terytorium Polski

Izabela Sikora
Prawnik, rzecznik patentowy
 Patentowy.com
Kancelaria Prawa Własności Przemysłowej w Krakowie
Opłaty za patent
Opłaty za patent
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Opłaty za patent. Jakie opłaty urzędowe wiążą się ze zgłoszeniem i ochroną wynalazku na terytorium polski? Dowiedz się ile kosztuje uzyskanie patentu.

Opłaty za patent

Opłaty urzędowe w postępowaniu przed Urzędem Patentowym RP pobierane są na dwóch etapach postępowania, a mianowicie: podczas dokonywania zgłoszenia wynalazku (opłaty jednorazowe) oraz – po wydaniu pozytywnej decyzji o udzieleniu patentu – za kolejne okresy ochrony (opłaty okresowe).

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku dokonania zgłoszenia wynalazku za pośrednictwem internetu, w wersji elektronicznej, jednorazowa opłata za zgłoszenie wynalazku wynosi 500 złotych, natomiast za każdą dodatkową stronę ponad 20 stron opisu, zastrzeżeń i rysunków uiszcza się opłatę w wysokości 25 złotych.

W przypadku wydania przez Urząd Patentowy RP pozytywnej decyzji o udzieleniu patentu na wynalazek – czas trwania ochrony wynosi 20 lat od daty dokonania zgłoszenia, przy czym warunkiem utrzymania ochrony jest terminowe wnoszenie opłat za kolejne okresy ochrony. Opłatę za pierwszy okres ochrony należy uiścić w terminie 3 miesięcy od dnia doręczenia decyzji Urzędu Patentowego RP, natomiast opłaty za dalsze okresy ochrony należy uiszczać z góry w ciągu jednego roku przed upływem poprzedniego okresu ochrony. Istnieje możliwość wniesienia opłaty w terminie 6 miesięcy po upływie poprzedniego okresu ochrony, jednak należy wówczas uiścić także opłatę dodatkową w wysokości 30% opłaty należnej.

Polecamy: Ochrona wzorów przemysłowych - vademecum

Wysokość opłat okresowych

Za pierwszy okres ochrony wynalazku obejmujący 1, 2 i 3 rok ochrony.

480 złotych

Za 4 rok ochrony wynalazku.

250 złotych

Za 5 rok ochrony wynalazku.

300 złotych

Za 6 rok ochrony wynalazku.

350 złotych

Za 7 rok ochrony wynalazku.

400 złotych

Za 8 rok ochrony wynalazku.

450 złotych

Za 9 rok ochrony wynalazku.

550 złotych

Za 10 rok ochrony wynalazku.

650 złotych

Za 11 rok ochrony wynalazku.

750 złotych

Za 12 rok ochrony wynalazku.

800 złotych

Za 13 rok ochrony wynalazku.

900 złotych

Za 14 rok ochrony wynalazku.

950 złotych

Za 15 rok ochrony wynalazku.

1.050 złotych

Za 16 rok ochrony wynalazku.

1.150 złotych

Za 17 rok ochrony wynalazku.

1.250 złotych

Za 18 rok ochrony wynalazku.

1.350 złotych

Za 19 rok ochrony wynalazku.

1.450 złotych

Za 20 rok ochrony wynalazku.

1.550 złotych

Wszystkie opłaty uiszcza się na następujący rachunek bankowy Urzędu Patentowego RP prowadzony w NBP O/O Warszawa: 93 1010 1010 0025 8322 3100 0000 ze wskazaniem w tytule przelewu numeru patentu oraz okresu ochrony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Patent europejski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  REKLAMA

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  REKLAMA

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  REKLAMA