REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Praca i ubezpieczenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Osoba podejmująca czynności za pracodawcę

Czynności w imieniu pracodawcy mogą podejmować różne osoby. Jeśli pracodawca jest jednostką organizacyjną, czynności dokonuje osoba lub organ zarządzający tą jednostką. Natomiast osoba fizyczna będąca pracodawcą czynności takich dokonuje sama. Każdy pracodawca może ponadto wyznaczyć inną osobę do wykonywania czynności w jego imieniu.

Wynajem kompletnych stanowisk pracy

Praca w e-centrach różni się zarówno od tradycyjnego zatrudnienia w siedzibie pracodawcy, jak i od pracy świadczonej na odległość w domu pracownika. Łączy ona zalety obu, unikając zarazem problemów, jakie się z nimi wiążą. Bardzo istotne jest, że korzystanie z możliwości, jakie oddaje do dyspozycji przedsiębiorców e-centrum, ma charakter pomocy publicznej i w okresie realizacji projektu jest całkowicie nieodpłatne.

Umowa na czas wykonania określonej pracy

Prowadzę niewielką firmę budowlaną. Ostatnio otrzymałem kilka dodatkowych zleceń, w związku z czym przydałoby mi się dwóch nowych pracowników. Zastanawiam się nad umową na czas wykonania określonej pracy. Czy taka umowa byłaby korzystna? Ile razy mogę zawierać tego typu umowę z tym samym pracownikiem?

Inna praca dla pracownika

Pracodawca może powierzyć wykonywanie innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres 3 miesięcy w ciągu roku kalendarzowego. Powierzona praca musi odpowiadać kwalifikacjom pracownika i nie może powodować obniżenia wynagrodzenia.

REKLAMA

Czy pracodawca może odmówić pracownikowi urlopu na żądanie

Co do zasady urlopu wypoczynkowego udziela pracownikowi pracodawca. W niektórych przypadkach jednak pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu zgodnie z jego wnioskiem - jest tym wnioskiem związany. Jednym z takich wyjątków jest przewidziany w kodeksie pracy tzw. urlop na żądanie. Kiedy pracodawca może odmówić pracownikowi takiego urlopu?

Czy przedsiębiorca może być zwolniony z opłacania składki zdrowotnej

Otrzymuję emeryturę w wysokości 850 zł brutto. Od 1 października zamierzam rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, która będzie opodatkowana w formie karty podatkowej. Jakie dokumenty powinienem złożyć do ZUS. Czy z działalności mogę być zwolniony z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne?

Kary porządkowe - kiedy można stosować

Instytucja odpowiedzialności porządkowej pracowników stała się powszechnym narzędziem kształtowania polityki personalnej. Odpowiednie jej stosowanie pozwala na sprawne przeciwdziałanie zachowaniom niezgodnym z oczekiwaniami pracodawcy.

Czy realizacja polecenia przelewu po terminie płatności składek powoduje wyłączenie przedsiębiorcy z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego

Prowadzę działalność gospodarczą. Składając formularz zgłoszeniowy ZUS ZUA zgłosiłem się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Przy opłacaniu składki za sierpień 2007 r. złożyłem w banku 10 września br. o godz. 17.30 dyspozycję obciążenia konta. Bank zrealizował ten przelew następnego dnia, czyli 11 września. Czy spowoduje to wyłączenie mnie z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego? Jeśli tak, to czy mogę zwrócić się do ZUS z prośbą o przywrócenie tego ubezpieczenia?

REKLAMA

Czy oddział firmy może być samodzielnym pracodawcą

Nierzadko zdarza się, że przedsiębiorca decyduje się na otwarcie oddziału swojej firmy poza jej siedzibą. Jakie warunki muszą być spełnione, aby stał się on odrębnym pracodawcą, czyli żeby mógł zatrudniać i zwalniać pracowników?

Udostępnianie akt osobowych pracownika

Pracodawca ma obowiązek udostępniania akt osobowych pracownikowi, którego one dotyczą. Ich treść musi ujawnić również sądom, inspektorom PIP, społecznym inspektorom pracy, pracownikom urzędów pracy, pracownikom ZUS.

Pracy w nadgodzinach nie można planować

Pracodawca nie może stale zlecać pracownikom pracy w godzinach nadliczbowych. Stanowi to naruszenie przepisów o czasie pracy, naraża go na odpowiedzialność za wykroczenie i karę grzywny od 1 tys. do 30 tys. zł.

Kiedy przedsiębiorca traci prawo do preferencyjnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne

Od 15 września 2005 r. korzystam z preferencyjnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Kiedy utracę prawo do tej ulgowej podstawy? Niektórzy twierdzą, że 15 września 2007 r., a inni, że 1 października br. Jakie formalności muszę załatwić w związku z tym w ZUS?

Emerytura pracownicza dla prowadzących działalność

Także osoba prowadząca pozarolniczą działalność może otrzymać tzw. emeryturę pracowniczą. Musi jednak spełnić określone warunki co do wieku, stażu emerytalnego i okresu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.

O podleganiu ubezpieczeniom decyduje faktyczne prowadzenie działalności

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym w okresie faktycznego jej wykonywania. Dlatego też samo zgłoszenie zawieszenia tej działalności nie zwalnia z obowiązku opłacania składek, jeśli działalność ta jest nadal wykonywana.

Czy aby zatrudnić cudzoziemca, zawsze trzeba starać się o zezwolenie

W związku z sytuacją na rynku pracy coraz więcej firm chce zatrudniać cudzoziemców. Czy w każdym przypadku pracodawca musi mieć zezwolenie na jego zatrudnienie? Od czego zależy jego uzyskanie i ile ono kosztuje?

Czego nie można nakazać ciężarnej pracownicy

Jedna z moich pracownic przyniosła zaświadczenie lekarskie stwierdzające, że jest w ciąży. Wiem, że nie mogę w tym okresie wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę. Jakie inne ograniczenia mnie obowiązują?

Nowe zasady korzystania z pracy tymczasowej

Ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy, obowiązująca od 1 lipca tego roku, wprowadziła również istotne zmiany w ustawie z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Dotyczą one kwestii związanych z zasadami podziału obowiązków w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy pomiędzy agencje a pracodawców-użytkowników.

Uprawnienia studiującego pracownika

Jedna z moich pracownic oświadczyła ostatnio, że od października rozpoczyna studia. Chciałabym wiedzieć, jakie mam w związku z tym obowiązki jako pracodawca? Czy muszę w jakiś sposób ułatwiać studiującej pracownicy podnoszenie kwalifikacji?

Świadectwo pracy po zakończeniu stosunku pracy

Za tydzień jednej z moich pracownic kończy się dwuletnia umowa o pracę. Nie zamierzam przedłużać zatrudnienia tej pracownicy. W związku z tym chciałbym wiedzieć, w jakim terminie powinienem wydać świadectwo pracy i jakie najważniejsze kwestie muszę w nim zamieścić?

Zmiany w zatrudnianiu pracowników niepełnosprawnych

Nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z 15 czerwca 2007 r. wprowadza istotne zmiany w zakresie form wspierania zatrudniania osób niepełnosprawnych. Od stycznia 2008 r. dofinansowanie do wynagrodzeń będzie wypłacane co miesiąc, a nie - jak dotychczas - co dwa.

Jaka jest podstawa wymiaru świadczeń dla osób prowadzących działalność gospodarczą na własny rachunek

Od listopada 2006 r. prowadzę działalność gospodarczą i opłacam składki do ZUS od 30% minimalnego wynagrodzenia, bez ubezpieczenia chorobowego. Mam termin porodu w październiku 2007 r. Jaka będzie podstawa do obliczenia zasiłku macierzyńskiego, jeżeli zgłoszę się do ubezpieczenia chorobowego i do wszystkich ubezpieczeń oraz będę opłacała składki od 60% podstawy wymiaru?

Zatrudniamy nowego pracownika

Zanim pracodawca podejmie decyzję o zatrudnieniu danej osoby w swojej firmie, chce sprawdzić jej przydatność do pracy. Służy temu umowa na okres próbny.

Wypożyczenie pracownika

Jestem właścicielem niedużej firmy usługowej. Mój znajomy prowadzi działalność w podobnym zakresie. Ponieważ ostatnio mam mniej zleceń, chciałbym koledze wypożyczyć swojego pracownika na jakiś czas. Czy jest to możliwe? Jeśli tak, to jak dokonać tego pod względem formalnym?

Informowanie pracownika o warunkach zatrudnienia

Bardzo proszę o wskazówki, jak prawidłowo poinformować pracowników o warunkach zatrudnienia bądź ich zmianie?

O czym pracodawca informuje PIP

Pracodawcę obciążają obowiązki w zakresie przekazywania organom Państwowej Inspekcji Pracy różnego rodzaju informacji. Wynikają one z wielu przepisów rangi ustawowej i podustawowej.

Gdy pracownik porzuci pracę

W razie porzucenia przez pracownika pracy pracodawcy często mają problem, jak powinni postąpić w takiej sytuacji i kiedy można uznać, że umowa o pracę uległa rozwiązaniu. Sytuacja ta nie jest wprost określona przez prawo pracy.

Jak zatrudniać pracownika młodocianego po ukończeniu nauki zawodu

Zatrudniamy na czas nieokreślony pracownika młodocianego w celu przygotowania zawodowego. Naukę w szkole zakończył w czerwcu br. Do 31 sierpnia br. przebywa na urlopie wypoczynkowym. Na jakiej zasadzie powinniśmy go zatrudniać od 1 września br.?

Obowiązki pracodawcy wobec urzędu pracy

Niedługo zamierzam otworzyć własną firmę i zatrudnić kilku pracowników. Słyszałem, że wiążą się z tym jakieś obowiązki wobec urzędu pracy? Jeśli tak, to bardzo proszę o informację, jakie to będą obowiązki? - pyta Czytelnik ze Skierniewic.

Składki od przedsiębiorcy na rencie

Mam 57 lat i pobieram świadczenie rentowe. Jednocześnie prowadzę jednoosobowo działalność gospodarczą. Słyszałam, że od 1 lipca 2007 r. zobowiązana jestem obowiązkowo opłacać składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, które do tej pory były dobrowolne. Czy to jest prawda? - pyta Czytelniczka z Kutna.

Czy zleceniodawca płaci składki ZUS

Czy należy odprowadzić składki ZUS (ubezpieczenie społeczne i zdrowotne) od umowy zlecenia zawartej między osobami fizycznymi, które nie prowadzą działalności gospodarczej?

Składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorcy

Zasady ustalania wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne i jej opłacanie różnią się od zasad naliczania i opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Różnice są szczególnie widoczne przy rozpatrywaniu obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców.

Czy student rozpoczynający działalność gospodarczą musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne

Mam 23 lata, jestem studentem IV roku studiów dziennych. Obecnie odbywam staż w dziale kadr jednej z firm. Od września 2007 r. zamierzam otworzyć własną działalność gospodarczą. Czy z tytułu bycia studentem muszę opłacać składki na ZUS, czy będę zwolniony ze składek do ukończenia 26 lat?

Czy z działalności gospodarczej należy opłacać składki w okresie urlopu wychowawczego

Prowadzę działalność gospodarczą i jestem zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Z tytułu działalności odprowadzam tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Czy będąc na urlopie wychowawczym będę musiała również płacić składki na ubezpieczenia społeczne i na Fundusz Pracy?

Decyzja o powierzeniu innej pracy należy do pracodawcy

Pracodawca może dokonać czasowej zmiany treści stosunku pracy bez wypowiedzenia zmieniającego. W uzasadnionych przypadkach może powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy. Powierzenie to nie wymaga zachowania formy pisemnej.

Czy pracodawca jest zobowiązany ponownie zatrudnić pracownika zwolnionego z poprzednio prowadzonej przez niego firmy

Pół roku temu zlikwidowałem firmę, którą wcześniej prowadziłem, i zwolniłem wszystkich zatrudnionych w niej pracowników (12 osób). Teraz ponownie rozpoczynam działalność i mam zgłoszenie od 3 z tych osób, które domagają się ponownego zatrudnienia. Czy muszę ich wszystkich zatrudnić w związku z wcześniejszym zwolnieniem spowodowanym likwidacją działalności?

Jak zatrudniać i zwalniać pracowników młodocianych

Niebawem rozpocznie się okres, w którym pracodawcy będą zatrudniać pracowników młodocianych w celu przygotowania zawodowego. Będzie to także czas, kiedy dochodzi do rozwiązywania umów z młodocianymi. Z uwagi na fakt, że tę grupę pracowników obowiązują odmienne regulacje niż stosowane do pozostałych pracowników, pracodawcy mają dużo problemów z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników młodocianych.

Przechowywanie dokumentów ubezpieczeniowych

Płatnicy składek mają obowiązek przechowywać dokumenty ubezpieczeniowe przez 5 lat, jednak należy liczyć się z tym, że ZUS może żądać przedstawienia dowodów opłacania składek nawet po wymaganym okresie.

Kto zapłaci za wypadek służbowym samochodem

Jestem właścicielem małej firmy zajmującej się produkcją i rozprowadzaniem materiałów reklamowych. W tym celu wziąłem w leasing kilka samochodów z „kratką”, by pracownicy mogli sprawnie poruszać się po mieście. Jeden z pracowników kilka miesięcy temu spowodował wypadek (uderzył w inny samochód), będąc pod wpływem alkoholu. Został za to skazany przez sąd na karę w zawieszeniu, zakład ubezpieczeń pokrył szkodę, a teraz domaga się ode mnie zwrotu tej kwoty. Niestety, nie podpisałem umowy o powierzeniu mienia. Jednak według mnie to pracownik powinien odpowiadać za szkodę. Czy tak jest rzeczywiście?

Zawieszenie przepisów prawa pracy

Często zdarza się, że dobrze prosperująca firma przeżywa przejściowe problemy finansowe. Nie zawsze musi się to jednak od razu wiązać ze zwolnieniami z pracy.

Prowadzenie wspólnej działalności socjalnej

Wspólna działalność socjalna to bardzo dobre rozwiązanie dla firm skupionych w jednej branży lub powiązanych organizacyjnie, kapitałowo albo funkcjonalnie. Aby prowadzić wspólną działalność, zainteresowani pracodawcy powinni zawrzeć odrębną umowę.

Czy osoby prowadzące samodzielnie działalność gospodarczą muszą za lipiec złożyć deklarację ZUS DRA

Czy osoby prowadzące samodzielnie działalność gospodarczą (nie zatrudniając nikogo) muszą za lipiec złożyć deklarację ZUS DRA w związku ze zmianą stopy procentowej składki na ubezpieczenie rentowe?

Zwolnienia dyscyplinarne pracowników wyjeżdżających za granicę

W ostatnich latach wielu pracodawców, szczególnie w okresie wakacyjnym, spotkało się z problemem emigrujących pracowników. Polska „turystyka za pracą” spowodowała, iż wielu przedsiębiorców dosłownie z dnia na dzień zostało bez wystarczającej liczby pracowników. Pojawiło się także pytanie, jak z punktu widzenia formalnoprawnego należy takie osoby traktować, a w szczególności jak zakończyć z takimi pracownikami stosunek pracy?

Kiedy przedsiębiorca może opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od preferencyjnej podstawy wymiaru

Od 1 marca br. prowadzę działalność gospodarczą. Do końca czerwca 2007 r. opłacałam z tego tytułu wyłącznie składkę zdrowotną, ponieważ przysługiwała mi renta rodzinna. Z początkiem lipca br. straciłam prawo do tej renty i muszę zgłosić się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Czy mogę opłacać składki na te ubezpieczenia od preferencyjnej podstawy wymiaru, tj. 30% minimalnego wynagrodzenia? Dodam, że jest to moja pierwsza działalność gospodarcza.

Jak zmienić pracownikowi warunki pracy i płacy

Procedurę wypowiedzenia zmieniającego stosuje się w sytuacji, gdy pracodawca jednostronnie chce pogorszyć pracownikom warunki zatrudnienia. Natomiast w przypadku gdy pracownik godzi się na zmiany, strony stosunku pracy mogą posłużyć się porozumieniem zmieniającym.

Dopłaty do wypoczynku pracowników

Nie należy mylić dopłaty do wypoczynku, jaką pracodawca może wypłacić pracownikowi, ze świadczeniem urlopowym, które co do zasady wypłacają pracodawcy nietworzący funduszu.

Niepełnosprawny może wystąpić o dofinansowanie składek

Zakładający firmę niepełnosprawny musi dokonać zgłoszenia do ubezpieczeń na formularzu ZUS ZUA z kodem 05 61 XX. Zgłoszenie to jest traktowane jak złożenie wniosku o dofinansowanie składek z PFRON.

Maksymalny czas trwania umowy

Mam zamiar zatrudnić kilka osób na dłuższy okres. Rozważam zaproponowanie im 10-letnich umów na czas określony, aby uzyskać krótszy okres wypowiedzenia. Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem? Słyszałem, że inspekcja pracy potrafi kwestionować takie postanowienia.

Skutki zatrudnienia współmałżonka w firmie

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która zatrudni na podstawie umowy o pracę swojego małżonka, jest zobowiązana opłacać za niego składki na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne jak za osobę współpracującą, jeżeli małżonek pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym i współuczestniczy w prowadzeniu tej działalności.

Trudno uciec od opłacania składek z firmy

Przedsiębiorca, który jednocześnie pracuje na zlecenie, nie może zdecydować, że będzie z niego opłacał składki zamiast z firmy.

Grzywna dla pracodawcy

W mojej firmie zatrudniam osoby pracujące przy produkcji jako samozatrudnieni. Wszyscy mają zarejestrowaną działalność gospodarczą. Ponadto, wykonując zlecenie, są podporządkowani brygadziście, tak jak pozostali pracownicy i obowiązuje ich ściśle określony czas pracy oraz miejsce. Inspektor podczas kontroli uznał to za wykroczenie. Czy rzeczywiście jest to naruszenie i jakiej wysokości grzywny mogę się spodziewać w świetle nowych przepisów?

REKLAMA