reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Uprawnienia studiującego pracownika

Uprawnienia studiującego pracownika

Jedna z moich pracownic oświadczyła ostatnio, że od października rozpoczyna studia. Chciałabym wiedzieć, jakie mam w związku z tym obowiązki jako pracodawca? Czy muszę w jakiś sposób ułatwiać studiującej pracownicy podnoszenie kwalifikacji?


Generalnie pracodawca jest zobowiązany ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Jednak, w przypadku gdy pracownik podejmuje studia wyższe na własną rękę, pomoc pracodawcy sprowadza się do form symbolicznych.

 


Nałożony na pracodawcę obowiązek ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych wynika z art. 17 k.p. oraz art. 94 pkt 6 k.p. Ponadto o ułatwieniach w podnoszeniu kwalifikacji pracowników mówi również rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (DzU nr 103, poz. 472 ze zm.).


Podnoszenie kwalifikacji zawodowych może odbywać się na podstawie skierowania zakładu pracy lub bez takiego skierowania. W zależności od tego inaczej kształtują się prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika. Pracownik wybierający się na studia może ubiegać się o wystawienie przez pracodawcę skierowania. Trzeba jednak pamiętać, że pracodawca nie ma obowiązku wydania takiego dokumentu i od jego uznania zależy uwzględnienie prośby pracownika w tym zakresie.


Pracodawca decydujący się na skierowanie pracownika na studia wyższe musi być świadomy wiążących się z tą decyzją poważnych konsekwencji zarówno dla niego samego, jak też dla podejmującego studia pracownika. Aby określić wzajemne prawa i obowiązki stron, zakład pracy powinien zawrzeć w tym zakresie umowę z pracownikiem, któremu wystawił skierowanie.


Przede wszystkim pracownikowi, który podejmuje naukę w szkole na podstawie skierowania zakładu pracy, przysługuje urlop szkoleniowy i zwolnienia z części dnia pracy płatne według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Ponadto zakład pracy może przyznać takiemu pracownikowi dodatkowe świadczenia, a w szczególności:

- zwrócić koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia na zasadach obowiązujących przy podróżach służbowych na obszarze kraju, jeśli nauka odbywa się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania i miejsce pracy pracownika,

- pokryć koszty podręczników i innych materiałów szkoleniowych,

- pokryć opłaty za naukę, pobierane przez szkołę,

- udzielić dodatkowego urlopu szkoleniowego (§ 4 rozporządzenia).


Nieco inaczej kształtuje się sytuacja pracownika, który podejmuje naukę na studiach wyższych bez skierowania zakładu pracy. Takiemu pracownikowi może być udzielony bezpłatny urlop i zwolnienie z części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia w wymiarze ustalonym na zasadzie porozumienia między zakładem pracy a pracownikiem. Zakład pracy może również pokryć koszty związane z nauką. Okres takiego bezpłatnego urlopu wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy w zakresie wszelkich uprawnień wynikających z Kodeksu pracy (§ 5 rozporządzenia).


Odpowiedziała Alicja Fal

 
reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama