REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Praca i ubezpieczenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy trzeba płacić składki od wartości talonów i paczek świątecznych

Gdy pracodawca przekaże swoim pracownikom talony, które nie są finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo funduszu utworzonego na cele socjalno-bytowe, ich wartość stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne.

Kontrola legalności zatrudnienia

W tym miesiącu rozpoczynam działalność jako pracodawca, właśnie trwa nabór pracowników na stanowiska pracy. Zatrudniam same osoby bezrobotne, zarejestrowane w urzędzie pracy jako bezrobotne. Podobno mogę jako pracodawca być kontrolowany zarówno przez Państwową Inspekcję Pracy, jak i urząd pracy. Czy jest to możliwe? Proszę wskazać, na czym polega tzw. kontrola legalności zatrudnienia osób bezrobotnych i kto może ją prowadzić?

Jak zatrudnić cudzoziemca

Polskim pracodawcom zaczyna brakować pracowników. Jest to spowodowane m.in. masowymi wyjazdami Polaków do pracy za granicę. W takiej sytuacji jedynym sposobem na uzupełnienie braków kadrowych jest zatrudnienie obcokrajowców.

Dokumentacja wynagrodzeń

Jednym z obowiązków każdego pracodawcy jest prowadzenie dokumentacji związanej z zatrudnieniem.

REKLAMA

Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę

Zdarza się, że strony umowy mimo wcześniejszego złożenia wypowiedzenia chcą nadal kontynuować zatrudnienie. W takim przypadku może dojść do cofnięcia wypowiedzenia i kontynuowania zatrudnienia na dotychczasowych zasadach.

Co można potrącić pracownikowi z pensji

Ostatnio dowiedziałam się, że pracodawca może dokonywać potrąceń z wynagrodzenia pracowników. Bardzo mnie to zainteresowało, dlatego chciałabym wiedzieć coś więcej na ten temat. W jakich przypadkach można dokonać potrącenia z pensji oraz w jakiej wysokości?

O co można pytać kandydata do pracy

Prawo pracy określa nie tylko wzajemne prawa i obowiązki pracodawcy i pracownika, ale częściowo reguluje również etap procesu rekrutacyjnego. Przede wszystkim daje pracodawcy prawo żądania od osoby ubiegającej się o pracę określonych informacji. Ich zakres jest jednak ograniczony. O co może pytać pracodawca kandydata do pracy?

PFRON zwróci koszty wyposażenia stanowisk pracy

Od 7 listopada 2007 r. pracodawcy mogą składać wnioski o refundację kosztów wyposażenia stanowisk pracy osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

REKLAMA

Informacja o warunkach pracy musi być aktualizowana

Oprócz sporządzenia umowy o pracę, pracodawca ma obowiązek poinformowania pracownika na piśmie o jego uprawnieniach. Dokument ten powinien być aktualizowany, gdy informacje w nim zawarte ulegną zmianie.

Porozumienie stron

Zawarcie porozumienia jest jednym z najkorzystniejszych sposobów rozwiązania każdego problemu. Na mocy porozumienia stron można nie tylko zmienić warunki umowy, ale również rozwiązać stosunek pracy.

Wspólna odpowiedzialność pracowników

Każda zmiana w składzie pracowników objętych wspólną odpowiedzialnością materialną wymaga zawarcia nowej umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej.

Kiedy pracodawca ma obowiązek przenieść pracownika do innej pracy

W niektórych sytuacjach pracodawca musi zmienić pracownikowi rodzaj wykonywanej przez niego pracy. Zwykle wynika to z konieczności ochrony zdrowia pracownika.

Ile kosztuje zezwolenie na zatrudnienie cudzoziemca

Zamierzamy zatrudnić w naszej firmie cudzoziemców, gdyż nie możemy znaleźć Polaków o odpowiednich kwalifikacjach. Słyszałam, że obniżeniu uległy opłaty za zezwolenie na pracę. Ile obecnie kosztuje zezwolenie na pracę cudzoziemca?

Warto wprowadzić karę umowną do umowy o zakazie konkurencji

Zastrzeżenie w umowie o zakazie konkurencji kary umownej ułatwia pracodawcy dochodzenie odszkodowania w przypadku naruszenia zakazu przez byłego pracownika.

Na jakich warunkach mogą przejść na wcześniejszą emeryturę osoby, które prowadzą pozarolniczą działalność

Osoby ubezpieczone z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracujące przy prowadzeniu tej działalności, urodzone po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r., mogą przejść na emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym po spełnieniu określonych w ustawie warunków.

Informacja o wolnych miejscach pracy

Uzupełnieniem zasady równego traktowania jest zagwarantowanie pracownikom zatrudnionym na czas określony możliwości zgłoszenia własnej kandydatury na stanowisko zapewniające zatrudnienie na czas nieokreślony. Pracodawca jest obowiązany informować pracowników zatrudnionych na czas określony o wolnych miejscach pracy w sposób u niego przyjęty.

Jakie składki ZUS powinien płacić przedsiębiorca za czas choroby

Czy osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą i opłacająca składki ZUS tylko za siebie (niezgłoszona do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego) może pomniejszyć w deklaracji składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe za czas choroby potwierdzonej zwolnieniem lekarskim?

Czy odwołanie z zarządu spółki jest równoważne z rozwiązaniem stosunku pracy

W umowie spółki z o.o. zostało ustalone, że wybór do zarządu jest połączony z zawarciem stosunku pracy na czas określony. Jakie konsekwencje w zakresie stosunku pracy będzie miało odwołanie członka zarządu? Czy automatycznie następuje rozwiązanie stosunku pracy?

Pokrycie przez pracodawcę kosztów kursu pracowników

Zamierzam kilku moich nowych pracowników skierować na naukę w celu uzupełnienia kwalifikacji zawodowych. Chcę również pokryć tym pracownikom koszty takiej nauki. Które z nich będą zwolnione z oskładkowania? Czy wybór formy kształcenia (kurs albo kurs zawodowy) będzie miał wpływ na zwolnienie od składek ZUS?

Drogie błędy pracodawcy

Pracodawca, który dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, musi liczyć się z tym, że pracownik nie tylko rozwiąże z nim umowę o pracę, ale będzie musiał wypłacić mu stosowne odszkodowanie.

Rozliczenie środków uzyskanych przez niepełnosprawnego na rozpoczęcie działalności

Od 7 listopada 2007 r. osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o przyznanie środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub rolniczej albo wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Uzyskane środki podlegają jednak rozliczeniu, a w określonych sytuacjach również zwrotowi.

Czy przedsiębiorca musi opłacać składki po rozwiązaniu umowy o pracę

Od trzech lat prowadzę działalność gospodarczą jako taksówkarz. Z działalności opłacałem tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne, gdyż równocześnie byłem zatrudniony na pół etatu i z umowy o pracę otrzymywałem wynagrodzenie wyższe od minimalnego. Moja umowa o pracę została rozwiązana z końcem sierpnia tego roku. We wrześniu pracodawca wypłacił mi wynagrodzenie za sierpień, od którego zostały odprowadzone składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Wobec tego uznałem, iż we wrześniu nie mam jeszcze obowiązku opłacać składek na ubezpieczenia społeczne z działalności. 11 września miałem wypadek podczas przewożenia pasażera, który został uznany za wypadek przy pracy. Czy w takiej sytuacji będzie mi przysługiwał zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego?

Ile umów na czas określony można zawrzeć z pracownikiem sezonowym

Chcemy zatrudnić od 22 listopada br. pracownika na sezon zimowy do usuwania śniegu. Czy możemy podpisać z nim umowę na okres próbny, aby sprawdzić, jakim będzie pracownikiem? Nie wiemy też, ile czasu będzie on nam potrzebny. Ile umów na czas określony możemy z nim zawrzeć?

Wprowadzenie regulaminu wynagradzania

Prowadzę firmę budowlaną. Z uwagi na szybki jej rozwój i dużą liczbę zleceń zwiększyłem ostatnio stan zatrudnienia. Obecnie liczba pracowników przekroczyła 20 osób. Z tego co wiem, powinienem w tej sytuacji wprowadzić regulamin wynagradzania w firmie. W związku z tym bardzo proszę o informację, co taki regulamin powinien zawierać, jak powinien zostać sformułowany?

Czy pracodawca może kontrolować pracownika

Jakie są dopuszczalne granice kontroli pracownika przez pracodawcę? Czy można monitorować służbową pocztę pracownika? Czy trzeba o tym pracowników uprzedzić? Co grozi pracodawcy, gdy przekroczy swoje uprawnienia?

Jakie składki muszą płacić przedsiębiorcy, gdy zawierają umowy o pracę lub zlecenia

Przedsiębiorcy często nie poprzestają na prowadzeniu własnej firmy i zawierają dodatkowe umowy. Zasady opłacania od nich składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne zależą przede wszystkim od rodzaju umowy i wysokości uzyskiwanego wynagrodzenia.

Jakie obowiązki ma kontrolowany przez inspekcję pracy pracodawca

Pracodawca ma ustawowy obowiązek współdziałania z inspekcją pracy w trakcie prowadzonej przez nią kontroli. Co to oznacza dla niego w praktyce? Jakie uprawnienia mu przysługują?

Wypowiedzenie e-mailem - już możliwe

Dopuszczalne jest wypowiedzenie pracownikowi stosunku pracy za pomocą e-maila, jeśli widnieje pod nim bezpieczny podpis elektroniczny albo jeśli zostanie ono jednocześnie wysłane do adresata w tradycyjnej formie, tj. na piśmie.

Informacja o warunkach zatrudnienia

Informacja o warunkach zatrudnienia dotyczy warunków pracy, na które pracodawca ma duży wpływ i może je w miarę swobodnie kształtować lub też zmieniają się one z mocy prawa w sytuacjach wskazanych w przepisach.

Czy przedsiębiorca powinien złożyć w ZUS deklarację DRA w miesiącu, w którym chorował

Prowadzę działalność gospodarczą i pobieram rentę chorobową. Z tytułu prowadzonej działalności opłacam jedynie ubezpieczenie zdrowotne. Wiem, że nie mam obowiązku składania comiesięcznej deklaracji DRA. Czy powinienem jednak złożyć deklarację DRA, jeżeli byłem w szpitalu?

Jak zmotywować pracownika

Jedna z podstawowych zasad motywowania przez wynagrodzenie mówi, że dotyczy ono konkretnego pracownika. Dlatego istotne jest, aby obowiązujący w firmie system wynagradzania uwzględniał indywidualne potrzeby pracowników.

Tryb wymierzania kar porządkowych

Pracodawcy uprawnieni są do nakładania na pracowników kar porządkowych. Nie mogą jednak tego czynić w sposób dowolny. Kodeks pracy ściśle określa tryb postępowania w celu ukarania pracownika.

Zatrudnienie pracownika niepełnosprawnego

Chciałbym zatrudnić w swojej firmie osobę legitymującą się umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Jakie wymogi w związku z tym powinienem spełniać? O czym pamiętać zatrudniając niepełnosprawnego? - pyta Czytelnik z Kielc.

Obowiązki pracodawcy przyjmującego stażystę

Planuję przyjąć do firmy stażystę, gdyż słyszałam, że jest to dość korzystne dla pracodawcy. Chciałabym jednak wiedzieć, jakie obowiązki wiążą się z zatrudnieniem takiej osoby?

Gdy kończy się prawo do korzystania z ulgi, trzeba płacić wyższe składki

Prowadzący działalność mogą płacić składki na ubezpieczenia społeczne od niższej podstawy - 30 proc. minimalnego wynagrodzenia - tylko przez dwa lata. Po upływie tego okresu przedsiębiorcy muszą też opłacać składki na Fundusz Pracy.

Zamiana umowy o pracę na umowę zlecenia

Zdarza się, że pracodawca (ewentualnie pracownik) chce zmienić z różnych względów umowę o pracę na umowę cywilnoprawną, najczęściej na umowę zlecenia, rzadziej na umowę o dzieło. Można dokonać takiej zamiany, ale trzeba uważać na ograniczenia.

Jakie obowiązki ma pracodawca wobec rodziny zmarłego pracownika

 
Mój pracownik zmarł po długiej chorobie. Chciałabym wiedzieć, jakie skutki dla stosunku pracy rodzi śmierć pracownika oraz czy mam jakieś zobowiązania wobec rodziny zmarłego pracownika?

Kodeksowe przerwy w pracy

Podstawowym obowiązkiem pracownika jest wykonywanie pracy określonego rodzaju na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę.

Jakiej ochronie podlegają dane osobowe pracowników

Ponieważ pracodawca ma dostęp do danych osobowych pracowników, jest zobowiązany je chronić. Musi przy tym pamiętać o ich właściwym pozyskiwaniu, tj. o zamkniętym katalogu informacji, jakich może domagać się od osoby ubiegającej się o zatrudnienie albo od pracownika, oraz o tym, jakich danych może zasięgnąć o pracowniku z innych źródeł.

Kiedy można wypożyczyć pracownika innej firmie

Każdy pracodawca może czasowo wypożyczyć swoich pracowników innemu pracodawcy. Może to w szczególności uczynić w razie przejściowego spadku zapotrzebowania na pracowników. Jakie warunki musi spełnić, aby wypożyczenie to było zgodne z prawem?

Pracodawca decyduje, z kim podpisać umowę o zakazie konkurencji

Pracodawca może podpisać umowę o zakazie konkurencji z każdym pracownikiem, który według niego ma dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić firmę na szkodę.

Obowiązki pracodawcy wobec pracowników młodocianych

 Zastanawiam się nad zatrudnieniem osoby młodocianej w mojej firmie. Słyszałem jednak, że pracodawca zatrudniający takie osoby zobowiązany jest spełnić szereg obowiązków. Jakie są to obowiązki i w jakim akcie prawnym znajdę informacje na ten temat?

Pracownik może odmówić wykonywania niebezpiecznej pracy

Jeśli warunki pracy nie odpowiadają przepisom bhp i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia, pracownik może odmówić wykonywania pracy.

Załoga musi być poinformowana o zmianie pracodawcy

O zmianie pracodawcy pracownicy muszą być poinformowani z odpowiednim wyprzedzeniem. Obowiązek taki spoczywa na dotychczasowym i nowym pracodawcy.

Jak określić rodzaj pracy w umowie o pracę

Oznaczenie rodzaju pracy uznawane jest za element konieczny, który decyduje o skuteczności prawnej zawartej umowy o pracę, tak więc bardzo ważne z punktu widzenia zarówno pracodawcy, jak i pracownika jest jego prawidłowe określenie. W art. 29 k.p. określony został katalog wymagań, które powinny być zamieszczone w umowie o pracę.

Jak pracodawca może ukarać pracownika

Pracodawca ma prawo do dyscyplinowania pracowników poprzez nakładanie na nich kar porządkowych. W praktyce uprawnienie to jest rzadko wykorzystywane, ale warunki rynku pracy z utrzymującym się na nim wysokim zapotrzebowaniem na pracę mogą skłaniać do stosowania tego rodzaju środków w miejsce np. wypowiedzeń umów o pracę. Za jakie przewinienie pracodawca może nałożyć na pracownika karę porządkową?

Czy przedsiębiorca, który nie złożył wniosku o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, ale je opłacił, podlega temu ubezpieczeniu

Od 1 marca 2007 r. rozpocząłem pozarolniczą działalność gospodarczą. Do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych zgłosiłem się 7 marca br. na formularzu ZUS ZUA. Nie zaznaczyłem, że chcę podlegać także dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Składki na ubezpieczenia społeczne opłacałem terminowo i w wysokości uwzględniającej dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Czy w tej sytuacji, mimo braku odpowiedniego zgłoszenia, podlegam dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu?

Jak pracodawca może kontrolować swoich pracowników

Do inwigilowania podwładnych pracodawcy wykorzystują kamery wideo, alkomaty, oprogramowanie śledzące pracę w internecie oraz użytkowanie poczty elektronicznej przez pracownika. Kontrola poczynań podwładnego nie może jednak naruszać jego dóbr osobistych.

Czy osoba prowadząca działalność i wykonująca pracę nakładczą może wybrać tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych

Prowadzę działalność gospodarczą. Składki na ubezpieczenia społeczne opłacam od 60% przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Od 1 listopada 2007 r. zamierzam podpisać umowę o świadczenie pracy nakładczej. Moje wynagrodzenie będzie wynosiło 550 zł miesięcznie. Czy w tej sytuacji będę mógł z działalności opłacać tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne, a ubezpieczeniom społecznym podlegać z tytułu wykonywania pracy nakładczej?

Osoba podejmująca czynności za pracodawcę

Czynności w imieniu pracodawcy mogą podejmować różne osoby. Jeśli pracodawca jest jednostką organizacyjną, czynności dokonuje osoba lub organ zarządzający tą jednostką. Natomiast osoba fizyczna będąca pracodawcą czynności takich dokonuje sama. Każdy pracodawca może ponadto wyznaczyć inną osobę do wykonywania czynności w jego imieniu.

REKLAMA