reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Załoga musi być poinformowana o zmianie pracodawcy

Załoga musi być poinformowana o zmianie pracodawcy

O zmianie pracodawcy pracownicy muszą być poinformowani z odpowiednim wyprzedzeniem. Obowiązek taki spoczywa na dotychczasowym i nowym pracodawcy.Zmiany podmiotowe zachodzące po stronie pracodawcy nie należą do rzadkości w praktyce zakładowej. Z uwagi zaś na to, że proces przekształceń własnościowych po stronie pracodawców na ogół rodzi także określone konsekwencje dla pracowników, procedura postępowania w takich przypadkach została szczegółowo uregulowana w kodeksie pracy. Podobnie jak obowiązki spoczywające na dotychczasowym i nowym pracodawcy. Jednym z takich obowiązków jest uprzednie informowanie pracowników o skutkach zamierzonych przekształceń własnościowych.


To, że pracownik powinien musi być uprzedzony o przejściu zakładu na innego pracodawcę, nie budzi wątpliwości. Istotne są jednak zasady realizacji tego obowiązku. Kodeks pracy czyni zobowiązanym do tego dotychczasowego i nowego pracodawcę, jednak tylko w sytuacji, gdy u żadnego z nich nie działa organizacja związkowa. Inaczej jest w przypadku, gdy taki związek funkcjonuje u pracodawców. Wówczas mają zastosowanie przepisy ustawy o związkach zawodowych, które adresatem informacji o terminie i przyczynach przekształceń oraz skutkach tych zmian dla pracowników czynią organizację związkową (art. 261 ustawy o związkach zawodowych).


Obowiązek poinformowania pracowników o zamierzonych zmianach własnościowych został również obwarowany określonym terminem. Pracodawca ma obowiązek zawiadomić pracowników o tym fakcie na co najmniej 30 dni przed przewidywanym terminem przejścia zakładu lub jego części na innego pracodawcę.


Na nowym pracodawcy spoczywa jeszcze jedna powinność. Powinien on najpóźniej w dniu dokonania przejęcia całości lub części zakładu zaproponować osobom wykonującym pracę na innej podstawie niż umowa o pracę nowe warunki pracy. Na podjęcie decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu proponowanych warunków zainteresowane osoby powinny mieć co najmniej siedem dni.


Natomiast pracownik ma dwa miesiące od przejścia zakładu pracy na podjęcie decyzji, czy chce kontynuować zatrudnienie u nowego pracodawcy. Dodajmy bowiem, że w tym czasie może on za siedmiodniowym uprzedzeniem zrezygnować z zatrudnienia u nowego pracodawcy, przy czym jego decyzja wywoła skutki, jakie prawo wiąże z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.


TREŚĆ ZAWIADOMIENIA

W pisemnym zawiadomieniu adresowanym do pracowników należy określić:

• przewidywany termin przejścia zakładu lub jego części,

• przyczyny tych przekształceń,

• prawne, ekonomiczne oraz socjalne skutki dla pracowników,

• zamierzone działania dotyczące warunków zatrudnienia, w tym w szczególności warunków pracy, płacy i przekwalifikowania.


DANUTA KLUCZ

gp@infor.pl


Podstawa prawna

• Art. 231 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21 poz. 94 z późn. zm.).

• Art. 261 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (t.j. Dz.U. z 2001 r. nr 79, poz. 854 z późn. zm.).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama