REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Załoga musi być poinformowana o zmianie pracodawcy

Danuta Klucz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

O zmianie pracodawcy pracownicy muszą być poinformowani z odpowiednim wyprzedzeniem. Obowiązek taki spoczywa na dotychczasowym i nowym pracodawcy.


Zmiany podmiotowe zachodzące po stronie pracodawcy nie należą do rzadkości w praktyce zakładowej. Z uwagi zaś na to, że proces przekształceń własnościowych po stronie pracodawców na ogół rodzi także określone konsekwencje dla pracowników, procedura postępowania w takich przypadkach została szczegółowo uregulowana w kodeksie pracy. Podobnie jak obowiązki spoczywające na dotychczasowym i nowym pracodawcy. Jednym z takich obowiązków jest uprzednie informowanie pracowników o skutkach zamierzonych przekształceń własnościowych.

REKLAMA


Adresaci informacji


To, że pracownik powinien musi być uprzedzony o przejściu zakładu na innego pracodawcę, nie budzi wątpliwości. Istotne są jednak zasady realizacji tego obowiązku. Kodeks pracy czyni zobowiązanym do tego dotychczasowego i nowego pracodawcę, jednak tylko w sytuacji, gdy u żadnego z nich nie działa organizacja związkowa. Inaczej jest w przypadku, gdy taki związek funkcjonuje u pracodawców. Wówczas mają zastosowanie przepisy ustawy o związkach zawodowych, które adresatem informacji o terminie i przyczynach przekształceń oraz skutkach tych zmian dla pracowników czynią organizację związkową (art. 261 ustawy o związkach zawodowych).


W jakim terminie zawiadomienie


Obowiązek poinformowania pracowników o zamierzonych zmianach własnościowych został również obwarowany określonym terminem. Pracodawca ma obowiązek zawiadomić pracowników o tym fakcie na co najmniej 30 dni przed przewidywanym terminem przejścia zakładu lub jego części na innego pracodawcę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Na nowym pracodawcy spoczywa jeszcze jedna powinność. Powinien on najpóźniej w dniu dokonania przejęcia całości lub części zakładu zaproponować osobom wykonującym pracę na innej podstawie niż umowa o pracę nowe warunki pracy. Na podjęcie decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu proponowanych warunków zainteresowane osoby powinny mieć co najmniej siedem dni.


Natomiast pracownik ma dwa miesiące od przejścia zakładu pracy na podjęcie decyzji, czy chce kontynuować zatrudnienie u nowego pracodawcy. Dodajmy bowiem, że w tym czasie może on za siedmiodniowym uprzedzeniem zrezygnować z zatrudnienia u nowego pracodawcy, przy czym jego decyzja wywoła skutki, jakie prawo wiąże z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.


TREŚĆ ZAWIADOMIENIA

W pisemnym zawiadomieniu adresowanym do pracowników należy określić:

• przewidywany termin przejścia zakładu lub jego części,

• przyczyny tych przekształceń,

• prawne, ekonomiczne oraz socjalne skutki dla pracowników,

• zamierzone działania dotyczące warunków zatrudnienia, w tym w szczególności warunków pracy, płacy i przekwalifikowania.


DANUTA KLUCZ

gp@infor.pl


Podstawa prawna

• Art. 231 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21 poz. 94 z późn. zm.).

• Art. 261 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (t.j. Dz.U. z 2001 r. nr 79, poz. 854 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA