reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Jakie składki muszą płacić przedsiębiorcy, gdy zawierają umowy o pracę lub zlecenia

Jakie składki muszą płacić przedsiębiorcy, gdy zawierają umowy o pracę lub zlecenia

Przedsiębiorcy często nie poprzestają na prowadzeniu własnej firmy i zawierają dodatkowe umowy. Zasady opłacania od nich składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne zależą przede wszystkim od rodzaju umowy i wysokości uzyskiwanego wynagrodzenia.


Czy można zmienić tytuł do ubezpieczeń

Prowadzę działalność gospodarczą i opłacam za siebie składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Aktualnie dostałem propozycję dodatkowego zatrudnienia na podstawie umowy o pracę nakładczą. Moje wynagrodzenie będzie wynosiło około 500 zł miesięcznie. Czy mogę podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom z umowy o pracę nakładczą?

Tak

Osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi m.in. z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności oraz wykonywania pracy nakładczej jest objęta obowiązkowo ubezpieczeniami z tego tytułu, który powstał najwcześniej. Może ona jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z drugiego tytułu.

W związku z powyższym osoba, która równocześnie prowadzi działalność i wykonuje umowę o pracę nakładczą obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlega z jednego z tych tytułów, z drugiego ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dobrowolne, a obowiązkowa jest wyłącznie składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osoby wykonującej pracę nakładczą stanowi przychód uzyskiwany z tytułu wykonywania tej umowy. Podkreślić jednak należy, iż brak wynagrodzenia w danym miesiącu lub uzyskanie go w niższej wysokości niż określa to rozporządzenie w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą nie powoduje, iż w miesiącu tym obowiązkowym tytułem do ubezpieczeń jest wykonywanie działalności gospodarczej. W takim przypadku w dalszym ciągu ubezpieczonemu przysługuje prawo wyboru tytułu do ubezpieczeń.

Podstawa prawna

• Art. 9 ust. 2, art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

• Art. 66, 81 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.).

• Rozporządzenie Rady Ministrów z 31 grudnia 1975 r. w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą (Dz.U. z 1976 r. nr 3, poz. 19 z późn. zm.).

Czy przedsiębiorca opłaca składki od zlecenia

Prowadzę działalność gospodarczą jako taksówkarz i opłacam za siebie składkę na ubezpieczenie zdrowotne, gdyż mam prawo do emerytury. W listopadzie chcę zawrzeć umowę zlecenia na przewóz uczestników sympozjum. Przez trzy dni będę do dyspozycji organizatorów, od których otrzymam wynagrodzenie ryczałtowe. Czy od tego wynagrodzenia opłacić składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Wajda

Księgowa, właścicielka biura rachunkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama