REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przedsiębiorca powinien złożyć w ZUS deklarację DRA w miesiącu, w którym chorował

Dorota Twardo
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę działalność gospodarczą i pobieram rentę chorobową. Z tytułu prowadzonej działalności opłacam jedynie ubezpieczenie zdrowotne. Wiem, że nie mam obowiązku składania comiesięcznej deklaracji DRA. Czy powinienem jednak złożyć deklarację DRA, jeżeli byłem w szpitalu?


RADA


W opisanym przypadku nie ma Pan obowiązku składania deklaracji DRA. Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która nie zatrudnia pracowników, nie ma obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej za kolejny miesiąc, jeżeli nie nastąpiły żadne zmiany w stosunku do miesiąca poprzedniego. Warunkiem zwolnienia się z tego obowiązku jest opłacanie składki zdrowotnej od podstawy wymiaru, wynoszącej 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z poprzedniego kwartału, włącznie z wypłatami z zysku (w okresie wrzesień - listopad podstawa ta wynosi 2109,46 zł).


Choroba przedsiębiorcy, opłacającego jedynie składkę zdrowotną, i jego pobyt w szpitalu nie wpływają w żaden sposób na przeliczenie podstawy tej składki, gdyż składka zdrowotna jest miesięczna i niepodzielna.


UZASADNIENIE


Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych nakłada na osoby prowadzące pozarolniczą działalność, niezatrudniające pracowników, obowiązek składania w ZUS deklaracji rozliczeniowej DRA za dany miesiąc do dziesiątego dnia następnego miesiąca. Jednak przewiduje ona również odstępstwa od tej zasady.


Osoba opłacająca wyłącznie składkę na ubezpieczenie zdrowotne za siebie jest zwolniona z obowiązku składania deklaracji rozliczeniowej za kolejny miesiąc, jeżeli:

- w ostatnio złożonej deklaracji rozliczeniowej zadeklarowała do podstawy wymiaru składek kwotę w wysokości najniższej podstawy wymiaru, czyli 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z poprzedniego kwartału, włącznie z wypłatami z zysku i

-nie nastąpiła żadna zmiana w stosunku do miesiąca poprzedniego (art. 47 ust. 2a ustawy o sus).


Zwolnienie obejmuje także te miesiące, w których zmiana w stosunku do miesiąca poprzedniego jest spowodowana wyłącznie zmianą przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.


Gdy przedsiębiorca jest zwolniony z obowiązku składania deklaracji DRA, są one automatycznie tworzone na jego koncie przez system ZUS.


Jednak aby nastąpiło ich automatyczne utworzenie na kontach przedsiębiorców opłacających składki wyłącznie za siebie, muszą być spełnione następujące warunki:

- deklaracja rozliczeniowa za poprzedni miesiąc musi być złożona w terminie i poprawnie wypełniona (tzn. zidentyfikowana z płatnikiem i ubezpieczonym, nieposiadająca błędów formalnych bądź merytorycznych powodujących jej odrzucenie), z kodem tytułu ubezpieczenia uprawniającym do zwolnienia ze składania dokumentów rozliczeniowych i z kodem identyfikatora deklaracji z przedziału 01-39,

- każda z podstaw występujących w deklaracji musi być równa bądź większa od minimalnej podstawy wymiaru składek obowiązującej dla danego kodu tytułu ubezpieczenia (deklaracja zerowa może być złożona jedynie w sytuacji, gdy płatnik przez cały miesiąc nie miał obowiązku opłacania składek z powodu pobierania zasiłku chorobowego),

- deklaracja rozliczeniowa, na podstawie której następuje automatyczne tworzenie, musi być złożona za pełny miesiąc prowadzenia działalności (tzn. nie może następować w trakcie tego miesiąca oraz miesiąca, w którym następowałoby utworzenie dokumentu, wyrejestrowanie płatnika składek).


Jeżeli któryś z tych warunków nie jest spełniony, ZUS nie utworzy systemowo deklaracji rozliczeniowej i płatnik musi złożyć taką deklarację sam.


Choroba przedsiębiorcy, opłacającego jedynie składkę zdrowotną, w żaden sposób nie wpływa na powstanie obowiązku złożenia deklaracji ZUS DRA. Również za czas choroby opłaca on składkę zdrowotną w pełnej wysokości, a więc nie zachodzą żadne zmiany w stosunku do miesiąca wcześniejszego i nadal zachowuje moc jego zwolnienie z obowiązku składania deklaracji w ZUS.


Choroba oraz pobyt w szpitalu nie wpływają również na sposób ustalania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Odliczeniu od podatku podlega składka zdrowotna w wysokości 7,75% podstawy jej wymiaru, zapłacona w okresie, za który ustalana jest zaliczka na podatek.


Ulga dla rencisty w opłacaniu składki zdrowotnej


Składka na ubezpieczenie zdrowotne nie jest opłacana z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności przez osobę, której świadczenie rentowe nie przekracza miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia, w przypadku gdy osoba ta:

- uzyskuje dodatkowe przychody z tego tytułu w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50% kwoty najniższej emerytury lub

- opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej (art. 82 ust. 8 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej...).


Zwolniony z opłacania składki zdrowotnej może więc być rencista prowadzący pozarolniczą działalność, którego świadczenie rentowe nie przekracza miesięcznie kwoty 936 zł, jeżeli:

- uzyskuje przychody z działalności w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 298,73 zł (50% kwoty najniższej emerytury, która obecnie wynosi 597,46 zł) lub

- z działalności opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej.


Jeśli zatem przedsiębiorca - rencista w wyniku swojej choroby i pobytu w szpitalu osiągnął w danym miesiącu przychód z tytułu działalności w kwocie nieprzekraczającej 298,73 zł i jednocześnie otrzymuje świadczenie rentowe w kwocie nieprzekraczającej 936,00 zł, może skorzystać z ulgi w opłacaniu składki zdrowotnej. W takiej sytuacji będzie on zobligowany do złożenia w ZUS deklaracji DRA, w której powinien wykazać:

- jako podstawę wymiaru składki zdrowotnej - kwotę stanowiącą 75% przeciętnego wynagrodzenia,

- jako kwotę składki zdrowotnej - 0,00 zł.


PRZYKŁAD

Rencista prowadzi działalność gospodarczą. Działalność ta jest opodatkowana zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych. Otrzymuje również świadczenie rentowe w kwocie 800,00 zł. W związku ze swoją chorobą i pobytem w szpitalu we wrześniu 2007 r. z tytułu działalności gospodarczej osiągnął przychód w kwocie 250,00 zł.


Rencista za wrzesień 2007 r. jest zwolniony z obowiązku opłacania składki zdrowotnej, ponieważ:

- uzyskał przychód z pozarolniczej działalności w wysokości 250,00 zł (a więc niższy niż 298,73 zł),

- pobiera świadczenie rentowe w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia.


Za wrzesień 2007 r. zobowiązany jest on natomiast do złożenia deklaracji rozliczeniowej DRA, gdyż nastąpiły zmiany w stosunku do miesiąca wcześniejszego - tzn. korzysta on ze zwolnienia z obowiązku opłacania składki zdrowotnej.

- art. 47 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 115, poz. 793

- art. 79, art. 81, art. 82 ust. 8 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - Dz.U. Nr 210, poz. 2135; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 133, poz. 922

Dorota Twardo

specjalista ds. kadr i płac

Audyt Doradztwo Finanse Lidmar

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  REKLAMA

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  REKLAMA