REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę

Ewa Przedwojska
Ewa Przedwojska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zdarza się, że strony umowy mimo wcześniejszego złożenia wypowiedzenia chcą nadal kontynuować zatrudnienie. W takim przypadku może dojść do cofnięcia wypowiedzenia i kontynuowania zatrudnienia na dotychczasowych zasadach.

Zarówno pracownik, jak i pracodawca mogą rozwiązać łączącą ich umowę o pracę za wypowiedzeniem. Kodeks pracy reguluje okresy wypowiedzenia w zależności od rodzaju umowy o pracę, sposobu obliczania terminów wypowiedzenia oraz przypadki, kiedy można takie wypowiedzenie złożyć. Nie normuje natomiast kwestii dotyczących doręczania takich wypowiedzeń, ich skuteczności ani zasad cofania złożonego już wypowiedzenia. Wypowiedzenie umowy o pracę traktowane jest jako oświadczenie woli, a więc mają do niego zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego (art. 60 k.c. i nast. w związku z art. 300 k.p.). To samo odnosi się do cofnięcia złożonego wypowiedzenia.

REKLAMA

Wypowiedzenie jako oświadczenie woli

Wypowiedzenie umowy o pracę uznaje się za dokonane, jeżeli zostało złożone drugiej stronie w taki sposób, że mogła się ona zapoznać z jego treścią (art. 61 § 1 k.c. w związku z art. 300 k.p.). Jest ono jednostronną czynnością prawną, niezależną od woli osoby, która to wypowiedzenie otrzymuje. Dla jego skuteczności nie jest więc wymagana zgoda strony, której wypowiedzenie jest składane. Inaczej jest w przypadku cofnięcia złożonego już wypowiedzenia.

Cofnięcie za zgodą drugiej strony

Sytuacja jest prosta, gdy strona, która otrzymała wypowiedzenie, wyraża zgodę na jego cofnięcie. Wówczas wypowiedzenie traci moc, a umowa wiążąca strony nadal obowiązuje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykład

Ceniony pracownik złożył pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę w związku z planowanym wyjazdem za granicę na stałe. Do wyjazdu jednak nie doszło i pracownik wystąpił z prośbą o wycofanie swojego wypowiedzenia. Pracodawca, któremu zależało na zatrzymaniu pracownika, wyraził na to zgodę i pracownik zachował pracę.

W jakiej formie udziela się zgody

Forma wyrażenia takiej zgody nie jest określona przepisami. Jednak do celów dowodowych powinno się uzyskać ją na piśmie, np. w formie podpisu złożonego na piśmie o cofnięciu wypowiedzenia. Skuteczna będzie także zgoda wyrażona ustnie czy też przez takie zachowanie, z którego można wywnioskować, że strona zgadza się na cofnięcie wypowiedzenia. Zgodnie z art. 60 k.c. wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona nie tylko w sposób wyraźny, ale również przez czynności konkludentne, czyli w sposób dorozumiany. Zachowaniem świadczącym o wyrażeniu zgody na cofnięcie wypowiedzenia może być stawienie się pracownika do pracy mimo zwolnienia go z obowiązku jej świadczenia w okresie wypowiedzenia lub cofnięcie złożonego w sądzie odwołania od otrzymanego wypowiedzenia.

Przykład

Pracownik, któremu wręczono wypowiedzenie z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, wniósł odwołanie do sądu wraz z zaświadczeniem lekarskim usprawiedliwiającym jego nieobecność. Pracodawca doręczył mu wówczas oświadczenie o cofnięciu wypowiedzenia. W związku z tym pracownik wycofał złożony pozew i stawił się do pracy. Tym samym sprawa w sądzie została umorzona, a umowa o pracę nie uległa rozwiązaniu.

Cofnięcie jednostronne

Jednostronne cofnięcie wypowiedzenia, a więc bez konieczności uzyskania zgody drugiej strony, jest możliwe wyłącznie w sytuacji, w której oświadczenie o wycofaniu wypowiedzenia dotarło do adresata jednocześnie z wypowiedzeniem umowy o pracę bądź wcześniej (art. 61 § 1 k.c. zd. 2). Oznacza to, że każda ze stron stosunku pracy może skutecznie cofnąć złożone przez siebie oświadczenie o wypowiedzeniu umowy do momentu zapoznania się adresata z jego treścią (uchwała Sądu Najwyższego z 23 października 1986 r., III PZP 62/86, OSNC 1987/10/156).

Przykład

Pracodawca wysłał swojemu pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę. Jednak zanim ono do niego dotarło, pracodawca zmienił zdanie i telefonicznie powiadomił pracownika, że cofa wypowiedzenie, które ten miał otrzymać pocztą. A zatem cofnięcie zostało dokonane, zanim pracownik zapoznał się z treścią wypowiedzenia, nie była więc konieczna jego zgoda na takie cofnięcie. (dotarło do pracownika, a więc jest ono skuteczne bez jego zgody).

Gdy strona nie zgadza się na cofnięcie wypowiedzenia

W sytuacji gdy druga strona zapozna się z treścią złożonego wypowiedzenia, cofnięcie oświadczenia woli wymaga jej zgody. Oznacza to, że cofnięcie wypowiedzenia, na które druga strona nie wyraziła zgody, będzie bezskuteczne, a umowa rozwiąże się z upływem okresu wypowiedzenia.

Przykład

Pracodawca wręczył pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony. Tuż po tym, jak pracownik zapoznał się z treścią wypowiedzenia, pracodawca zorientował się, że nie wskazał w nim przyczyny wypowiedzenia (art. 30 § 4 k.p.). Błąd ten naraża go na odpowiedzialność odszkodowawczą z tytułu wadliwego wypowiedzenia umowy (art. 45 § 1 k.p.). Postanowił więc wycofać złożone wypowiedzenie, a następnie wręczyć pracownikowi nowe wypowiedzenie, tym razem zawierające jego przyczynę zgodnie z przepisami k.p. Pracownik jednak nie zgodził się na to cofnięcie i wystąpił do sądu pracy o zasądzenie odszkodowania, uznając, że takie rozwiązanie będzie dla niego korzystniejsze. Brak zgody pracownika na wycofanie złożonego wypowiedzenia spowodował, że ocenie sądu podlegało pierwsze, wadliwe wypowiedzenie i pracownikowi przyznano odszkodowanie.

Wady oświadczenia woli

Jeżeli strona, która otrzymała wypowiedzenie, nie wyraża zgody na jego cofnięcie, wówczas stronie składającej wypowiedzenie pozostaje jeszcze możliwość uchylenia się od skutków takiego oświadczenia przez powołanie się na wadę swojego oświadczenia woli.

Zgodnie z Kodeksem cywilnym nieważne jest oświadczenie złożone pod wpływem:

• błędu (art. 84 k.c.),

• groźby (art. 87 k.c.) lub

• w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli (art. 82 k.c.).

W takim przypadku trzeba jednak pamiętać o tym, że to strona powołująca się na wadę oświadczenia woli będzie musiała udowodnić, że do takiej wady doszło i że pod jej wpływem złożyła oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę.

Ewa Przedwojska

asystent sędziego Sądu Najwyższego

w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA