REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie środków uzyskanych przez niepełnosprawnego na rozpoczęcie działalności

Luiza Klimkiewicz
Luiza Klimkiewicz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 7 listopada 2007 r. osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o przyznanie środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub rolniczej albo wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Uzyskane środki podlegają jednak rozliczeniu, a w określonych sytuacjach również zwrotowi.

Kwota środków uzyskanych na podstawie art. 12a ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych może podlegać weryfikacji. Może ona następować na bieżąco, w ramach rozliczenia środków w terminie określonym w umowie albo po dokonaniu rozliczenia. Może również nastąpić przed dniem przedawnienia roszczeń umownych, jeżeli kwota pobrana przez osobę niepełnosprawną jest wyższa lub niższa od kwoty należnej.

REKLAMA

Sytuacja taka może wynikać z:

• naruszenia któregokolwiek z warunków umowy,

• nieterminowego przekazania albo nieprzekazania kopii koncesji lub zezwolenia po uzyskaniu środków,

• pobrania kwoty wyższej od należnej, z jakichkolwiek przyczyn,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• pobrania kwoty niższej od należnej, z jakichkolwiek przyczyn.

Powyższe okoliczności mogą zostać ujawnione przez osobę niepełnosprawną, starostę albo inny podmiot.

Obowiązek zwrotu uzyskanych środków

Na podstawie art. 12a ust. 2 cytowanej ustawy osoba niepełnosprawna ma obowiązek zwrócić uzyskane środki w przypadku naruszenia któregokolwiek z warunków umowy. Zwrotu dokonuje się w terminie trzech miesięcy od dnia ujawnienia naruszenia co najmniej jednego z warunków umowy. Obowiązek zwrotu środków w tym terminie jest niezależny od tego, czy osoba niepełnosprawna została wezwana do ich zapłaty. Jest on bowiem uzależniony od daty ujawnienia naruszenia któregokolwiek z warunków umowy. Może tego dokonać osoba niepełnosprawna, starosta lub inny organ. Jeżeli jednak starosta wezwał osobę niepełnosprawną do zwrotu środków, to trzymiesięczny termin zwrotu tych środków można liczyć od dnia otrzymania od starosty wezwania do ich zapłaty.

W przypadku naruszenia któregokolwiek z warunków umowy zwrotu dokonuje się w pełnej otrzymanej kwocie, niezależnie od tego, który warunek i w jakim stopniu został naruszony.

Oznacza to, że obowiązek zwrotu powstanie m.in. gdy osoba niepełnosprawna:

• wydatkuje uzyskane środki niezgodnie z przeznaczeniem,

• nie będzie prowadziła działalności gospodarczej lub rolniczej albo nie będzie członkiem spółdzielni socjalnej przez okres co najmniej 24 miesięcy (do którego wlicza się także okresy choroby, korzystania ze świadczenia rehabilitacyjnego lub odbywania służby wojskowej),

• nie poinformuje starosty o zmianach dotyczących realizacji umowy w terminie siedmiu dni od dnia wystąpienia tych zmian,

• nie udokumentuje realizacji umowy na żądanie starosty,

• nie umożliwi staroście co najmniej jednokrotnego zweryfikowania prawidłowości realizacji warunków umowy w czasie jej trwania,

• nie rozliczy środków w zwykłym lub przywróconym terminie umownym.

Nieterminowe przekazanie dokumentów

Jeżeli osobie niepełnosprawnej zostały przyznane środki na rozpoczęcie działalności, której podjęcie wymaga uzyskania koncesji lub zezwolenia, wówczas ich wypłata powinna nastąpić w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy. W tym celu należy przedstawieć określone dokumenty, np. zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej i rejestru działalności regulowanej oraz kopie niezbędnych koncesji lub zezwoleń.

Wyjątkowo przyznane środki pieniężne mogą zostać przekazane osobie niepełnosprawnej przed dniem przedstawienia staroście kopii koncesji lub zezwolenia, jeżeli ich przyznanie jest uzależnione od posiadania niezbędnych do prowadzenia danego rodzaju działalności przedmiotów lub urządzeń, które dopiero zostaną sfinansowane z przekazanych środków. W takiej sytuacji osoba niepełnosprawna ma obowiązek przedstawienia kopii koncesji lub zezwolenia w terminie sześciu miesięcy od dnia wypłacenia jej środków. Jeżeli osoba niepełnosprawna nie wywiąże się z tego obowiązku, będzie zobowiązana do zwrotu pełnej kwoty otrzymanych pieniędzy wraz z odsetkami naliczonymi od dnia otrzymania (takich jak przy zaległościach podatkowych) w terminie trzech miesięcy od dnia upływu odpowiednio zwykłego lub przywróconego terminu do złożenia kopii koncesji lub zezwolenia.

Zwrot nienależnych środków

Obowiązek zwrotu dotyczy także pozostałych sytuacji, w których osoba niepełnosprawna otrzymała środki w wysokości wyższej od należnej. Wówczas osoba niepełnosprawna dokonuje zwrotu nadmiernie pobranej kwoty środków wraz z odsetkami. Odsetek nie nalicza się, gdy pobranie kwoty wyższej od należnej nastąpiło z przyczyn nieleżących po stronie osoby niepełnosprawnej. Zwrotu należy dokonać w terminie trzech miesięcy od dnia ujawnienia wymienionej wcześniej kwoty, a gdy starosta wezwał osobę niepełnosprawną do zwrotu środków - w terminie trzech miesięcy od dnia otrzymania tego wezwania.

Pobranie zaniżonej kwoty

Osoba niepełnosprawna, która otrzymała kwotę środków niższą od należnej, może wystąpić do starosty o wypłatę kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy kwotą należną a wypłaconą. Z wnioskiem o wypłatę tej kwoty należy wystąpić najpóźniej do dnia 15 lutego roku następującego po roku, w którym upłynął 24-miesięczny okres, w którym osoba ta umownie zobowiązała się prowadzić działalność, lub być członkiem spółdzielni socjalnej.

Rozliczenie uzyskanych środków

Niezależnie od wspomnianych obowiązków i uprawnień dotyczących zwrotów, które znajdują zastosowanie w każdym czasie, a więc na podstawie art. 118 k.c. od dnia wypłaty do dnia przedawnienia roszczeń, w rozporządzeniu przewidziano odrębne rozliczenie uzyskanych środków.

Termin tego rozliczenia określają strony umowy. Osoba niepełnosprawna zobowiązuje się do rozliczenia uzyskanych środków we wskazanym w niej terminie. Polega ono na:

• porównaniu kwoty otrzymanych środków z: maksymalną kwotą należną wynikającą z art. 12a ustawy, rozporządzenia i przepisów o pomocy de minimis oraz z kwotą środków przyznanych, ujętą w umowie,

• ustaleniu, czy nie wystąpiły okoliczności powodujące obowiązek zwrotu części lub całości uzyskanych środków,

• przedstawieniu staroście kompletu dokumentów (np. faktur) potwierdzających wydatkowanie uzyskanych środków zgodnie z przeznaczeniem i w terminie określonym w umowie,

• dokonaniu ewentualnej dopłaty części środków należnych, lecz uprzednio niewypłaconych osobie niepełnosprawnej,

• dokonaniu ewentualnego należnego zwrotu części lub całości środków.

LUIZA KLIMKIEWICZ

gp@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

Art. 12a ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. z 1997 r. nr 123, poz. 776 z późn. zm.).

Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 17 października 2007 r. w sprawie przyznania osobie niepełnosprawnej środków na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej (Dz.U. z 2007 r. nr 194, poz. 1403).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA