REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile umów na czas określony można zawrzeć z pracownikiem sezonowym

Marek Skałkowski
prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy, redaktor naczelny MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, były pracownik działu porad prawnych Państwowej Inspekcji Pracy
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Chcemy zatrudnić od 22 listopada br. pracownika na sezon zimowy do usuwania śniegu. Czy możemy podpisać z nim umowę na okres próbny, aby sprawdzić, jakim będzie pracownikiem? Nie wiemy też, ile czasu będzie on nam potrzebny. Ile umów na czas określony możemy z nim zawrzeć?

RADA

REKLAMA

Mogą Państwo podpisać z pracownikiem sezonowym umowę na okres próbny. Z takim pracownikiem można także zawierać umowy na czas określony bez żadnych ograniczeń.

UZASADNIENIE

Zgodnie z ogólnymi zasadami prawa pracy, z tym samym pracownikiem można zawrzeć jedynie dwie umowy na czas określony na następujące po sobie okresy. Dotyczy to sytuacji, kiedy przerwa między zakończeniem jednej takiej umowy a zawarciem drugiej nie przekroczyła 1 miesiąca (art. 251 § 1 Kodeksu pracy).

Do liczby umów na czas określony nie wliczamy umowy na okres próbny, ponieważ jest to umowa innego rodzaju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeżeli pracodawca po zawarciu dwóch, następujących po sobie, umów na czas określony zawrze kolejną trzecią taką umowę, to uważa się ją za zawartą na czas nieokreślony. Zasada ta nie dotyczy jednak umów zawieranych w celu:

• zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,

• wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym albo zadań realizowanych cyklicznie.

Pracą sezonową jest praca uzależniona od pory roku, warunków atmosferycznych, która trwa przez określony czas. Pracownikiem sezonowym jest pracownik, który pracuje przy tego rodzaju pracach. Takim pracownikiem będzie zatem również pracownik zatrudniony przez Państwa do usuwania śniegu. Nie obowiązuje go więc limit zawieranych umów na czas określony.

Ograniczenie w zawieraniu umów na czas określony będzie obejmowało tego pracownika dopiero w przypadku, gdy zostanie zatrudniony przy innego rodzaju pracy niż praca sezonowa. Do liczby zawartych z nim umów na czas określony nie będziemy jednak wtedy wliczali umów, jakie zawarł pracując u Państwa wcześniej jako pracownik sezonowy. Oznacza to, że po zakończeniu pracy sezonowej będą Państwo mogli zawrzeć z tym pracownikiem jeszcze 2 następujące po sobie umowy na czas określony.

Każda umowa o pracę może zostać poprzedzona zawarciem z pracownikiem umowy na okres próbny. Dotyczy to również umów zawieranych na czas określony z pracownikami sezonowymi. Mogą zatem Państwo sprawdzić takiego pracownika zawierając z nim najpierw umowę na okres próbny. Jest ona korzystna dla pracodawcy, ponieważ gdy pracownik się nie sprawdzi, można ją rozwiązać przed terminem, za wypowiedzeniem, bez względu na długość tej umowy. W przypadku zaś sezonowych umów na czas określony wypowiedzenie jest dopuszczalne, jeżeli umowy te są zawarte na okres dłuższy niż 6 miesięcy i w ich treści ustalono klauzulę przewidującą takie wypowiedzenie.

• art. 25 § 2, art. 251, art. 33, art. 34 Kodeksu pracy.

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA