reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Kiedy przedsiębiorca traci prawo do preferencyjnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne

Kiedy przedsiębiorca traci prawo do preferencyjnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne

Od 15 września 2005 r. korzystam z preferencyjnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne. Kiedy utracę prawo do tej ulgowej podstawy? Niektórzy twierdzą, że 15 września 2007 r., a inni, że 1 października br. Jakie formalności muszę załatwić w związku z tym w ZUS?


RADA

 


Prawo do tzw. preferencyjnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne przysługuje przedsiębiorcy przez pierwsze pełne 24 miesiące kalendarzowe od rozpoczęcia działalności gospodarczej. W związku z tym przedsiębiorca, o którym mowa w pytaniu, utraci prawo do preferencyjnej podstawy wymiaru składek 1 października 2007 r. Z dniem utraty tego prawa przedsiębiorca zobowiązany jest wyrejestrować się ze wszystkich ubezpieczeń z dotychczasowym kodem tytułu ubezpieczenia i zgłosić się do nich z kodem właściwym dla przedsiębiorców, którym to prawo nie przysługuje (tj. 05 10 XX albo 05 60 XX, jeżeli przedsiębiorca korzysta z ulgi przewidzianej dla osób niepełnosprawnych).


UZASADNIENIE


Niektórzy przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność gospodarczą od 25 sierpnia 2005 r., nabyli prawo do opłacania składki na ubezpieczenia społeczne od kwoty 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli w 2007 r. - 280,80 zł (minimalne wynagrodzenie w 2007 r. wynosi 936 zł).


Nabycie prawa do preferencyjnej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne uzależnione jest jednak od spełnienia przez przedsiębiorcę warunków określonych w art. 18a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (np. wymóg niewykonywania w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed rozpoczęciem działalności gospodarczej jakiejkolwiek pozarolniczej działalności). Prawo to jest również ograniczone w czasie, a mianowicie przedsiębiorca traci je po upływie 24 miesięcy kalendarzowych od rozpoczęcia działalności gospodarczej. Tym samym przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli działalność gospodarczą od 25 sierpnia 2005 r. i opłacają składki społeczne od preferencyjnej podstawy ich wymiaru, począwszy od 1 września 2007 r. stracili prawo do tej ulgi i muszą opłacać składki społeczne od co najmniej 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.


Przy obliczaniu okresu 24 miesięcy kalendarzowych bierze się pod uwagę tylko i wyłącznie pełne miesiące kalendarzowe. Nie bierze się pod uwagę miesiąca, w trakcie którego przedsiębiorca rozpoczął działalność gospodarczą. Oznacza to, że przedsiębiorca, który rozpoczął działalność gospodarczą 15 września 2005 r., prawo do opłacania składek od preferencyjnej podstawy wymiaru składek ma w okresie od 15 września 2005 r. do 30 września 2007 r. i traci je z dniem 1 października 2007 r. Taki sposób obliczania terminu 24 miesięcy kalendarzowych został przedstawiony w piśmie Centrali ZUS z 15 marca 2006 r., znak: FUn 0201-30/05.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Jarski

Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama