Jak zatrudniać pracownika młodocianego po ukończeniu nauki zawodu
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
W związku z tym, że z pracownikiem młodocianym mieli Państwo zawartą umowę o pracę na czas nieokreślony, od 1 września br. pracownik ten będzie nadal zatrudniony na podstawie tej umowy. Będzie on świadczył pracę już w wyuczonym zawodzie, a zatem powinni Państwo przekształcić ten stosunek pracy stosownie do nowo zaistniałych warunków.
UZASADNIENIE
REKLAMA
Do zawierania z pracownikami młodocianymi umów o pracę w celu przygotowania zawodowego mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy dotyczące umów o pracę na czas nieokreślony. Oznacza to, że podpisując z takim pracownikiem umowę o pracę należy ją zawrzeć na czas nieokreślony, a nie np. na okres próbny czy czas określony.
Jedyny wyjątek od tej zasady został zawarty w przepisach szczegółowych, regulujących zatrudnianie pracowników młodocianych. Zgodnie z nimi, pracodawca zatrudniający w celu nauki zawodu większą liczbę młodocianych, niż wynika to z jego potrzeb, może zawrzeć z młodocianymi umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego na czas określony. Nie ma natomiast takiej możliwości w przypadku, gdy przygotowanie zawodowe ma polegać na przyuczeniu do wykonywania określonej pracy (przygotowanie zawodowe może się bowiem odbywać w formie nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy). Zawierając zatem z pracownikiem młodocianym umowę o pracę na czas nieokreślony w celu przygotowania zawodowego, pracodawca zakłada, że po zakończeniu nauki zawodu pracownik ten nadal będzie u niego zatrudniony, ale już jako wykwalifikowany robotnik lub czeladnik.
WAŻNE!
Zakończenie przez pracownika młodocianego nauki zawodu nie oznacza automatycznego rozwiązania lub wygaśnięcia z nim umowy o pracę.
Umowa ta w dalszym ciągu obowiązuje, a stosunek pracy nawiązany w związku z jej zawarciem trwa. Umowa zawarta na czas nieokreślony w celu przygotowania zawodowego w zasadzie nie różni od każdej innej umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Pewna odmienność wynika jedynie z warunków, jakie muszą zaistnieć, aby w trakcie trwania przygotowania zawodowego można było ją wypowiedzieć. Otóż rozwiązanie za wypowiedzeniem umowy o pracę zawartej z młodocianym w celu przygotowania zawodowego jest dopuszczalne wyłącznie w razie:
l niewypełnienia przez młodocianego obowiązków wynikających z umowy o pracę lub obowiązku dokształcania się, mimo stosowania wobec niego środków wychowawczych,
l ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,
l reorganizacji zakładu pracy uniemożliwiającej kontynuowanie przygotowania zawodowego,
l stwierdzenia nieprzydatności młodocianego do pracy, w zakresie której odbywa przygotowanie zawodowe.
REKLAMA
Poza tymi ograniczeniami do rozwiązywania tego typu umów mają zastosowanie wszystkie inne przepisy regulujące rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Zatem po zakończeniu przez młodocianego nauki zawodu będzie on nadal zatrudniony na podstawie tej samej umowy na czas nieokreślony, a jedynie ulegną zmianie warunki jego zatrudnienia, w szczególności dotyczące stanowiska pracy i wynagrodzenia za pracę. Nie będą również obowiązywały wymienione wyżej ograniczenia dotyczące wypowiedzenia pracownikowi takiej umowy. Do tych nowo zaistniałych warunków pracodawca w porozumieniu z pracownikiem musi dostosować wiążącą ich umowę. Może to uczynić w formie np. porozumienia (aneksu) zmieniającego treść umowy o pracę.
Pracownik powinien stawić się do pracy 1 września po zakończeniu urlopu i wykazać gotowość jej świadczenia, a Państwo powinni dopuścić go do pracy. Nie ma konieczności ponownego zatrudniania tego pracownika, gdyż w dalszym ciągu pozostaje on w zatrudnieniu w Państwa firmie.
l art. 194-196 Kodeksu pracy,
l § 9 rozporządzenia z 28 maja 1996 r., w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (DzU nr 60, poz. 278 ze zm.).
Aleksander P. Kuźniar
specjalista w zakresie prawa pracy
REKLAMA
REKLAMA