RADA
reklama
reklama
W związku z tym, że z pracownikiem młodocianym mieli Państwo zawartą umowę o pracę na czas nieokreślony, od 1 września br. pracownik ten będzie nadal zatrudniony na podstawie tej umowy. Będzie on świadczył pracę już w wyuczonym zawodzie, a zatem powinni Państwo przekształcić ten stosunek pracy stosownie do nowo zaistniałych warunków.
UZASADNIENIE
Do zawierania z pracownikami młodocianymi umów o pracę w celu przygotowania zawodowego mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy dotyczące umów o pracę na czas nieokreślony. Oznacza to, że podpisując z takim pracownikiem umowę o pracę należy ją zawrzeć na czas nieokreślony, a nie np. na okres próbny czy czas określony.
Jedyny wyjątek od tej zasady został zawarty w przepisach szczegółowych, regulujących zatrudnianie pracowników młodocianych. Zgodnie z nimi, pracodawca zatrudniający w celu nauki zawodu większą liczbę młodocianych, niż wynika to z jego potrzeb, może zawrzeć z młodocianymi umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego na czas określony. Nie ma natomiast takiej możliwości w przypadku, gdy przygotowanie zawodowe ma polegać na przyuczeniu do wykonywania określonej pracy (przygotowanie zawodowe może się bowiem odbywać w formie nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy). Zawierając zatem z pracownikiem młodocianym umowę o pracę na czas nieokreślony w celu przygotowania zawodowego, pracodawca zakłada, że po zakończeniu nauki zawodu pracownik ten nadal będzie u niego zatrudniony, ale już jako wykwalifikowany robotnik lub czeladnik.
WAŻNE!
Zakończenie przez pracownika młodocianego nauki zawodu nie oznacza automatycznego rozwiązania lub wygaśnięcia z nim umowy o pracę.
Umowa ta w dalszym ciągu obowiązuje, a stosunek pracy nawiązany w związku z jej zawarciem trwa. Umowa zawarta na czas nieokreślony w celu przygotowania zawodowego w zasadzie nie różni od każdej innej umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Pewna odmienność wynika jedynie z warunków, jakie muszą zaistnieć, aby w trakcie trwania przygotowania zawodowego można było ją wypowiedzieć. Otóż rozwiązanie za wypowiedzeniem umowy o pracę zawartej z młodocianym w celu przygotowania zawodowego jest dopuszczalne wyłącznie w razie:
l niewypełnienia przez młodocianego obowiązków wynikających z umowy o pracę lub obowiązku dokształcania się, mimo stosowania wobec niego środków wychowawczych,
l ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,