Informowanie pracownika o warunkach zatrudnienia
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawca zatrudniając pracownika ma obowiązek poinformować go, nie później niż w ciągu 7 dni od zawarcia umowy o pracę, o warunkach stosunku pracy.
REKLAMA
Pracodawca nawiązując stosunek pracy z pracownikiem zawiera z nim pisemną umowę o pracę. Jeżeli jednak umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków.
Ponadto pracodawca informuje pracownika na piśmie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę, o:
- obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,
obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,- częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę,
- wymiarze przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego,
- obowiązującej pracownika długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
- układzie zbiorowym pracy, którym pracownik jest objęty.
REKLAMA
Jeśli pracodawca nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy, powinien dodatkowo poinformować o porze nocnej, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia oraz przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy (art. 29 § 3 k.p.).
Należy zaznaczyć, że istotne zmiany w tym zakresie zostały wprowadzone ustawą z 23 czerwca 2006 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej (DzU nr 133, poz. 935), która weszła w życie 5 sierpnia br. Nowelizacja ta umożliwiła poinformowanie pracownika o jego warunkach zatrudnienia, tj. obowiązującej go dobowej i tygodniowej normie czasu pracy, częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę, wymiarze przysługującego urlopu wypoczynkowego oraz obowiązującej długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę, przez pisemne wskazanie odpowiednich przepisów prawa pracy (art. 29 § 31 k.p.). A zatem obecnie wystarczy odesłanie do konkretnych przepisów regulujących dane warunki zatrudnienia, a nie jak przed nowelizacją szczegółowy ich opis. Przyjmuje się, że odesłanie to może kierować nie tylko do przepisów Kodeksu pracy, ale również przepisów regulaminu pracy czy układu zbiorowego pracy.
REKLAMA
Należy dodać, że informacja o warunkach zatrudnienia powinna zostać sporządzona w dwóch egzemplarzach. Jeden z nich otrzymuje pracownik, natomiast drugi - podpisany przez pracownika - należy zamieścić w części B jego akt osobowych. Podpis pracownika jest w tym przypadku potwierdzeniem zapoznania się z treścią przekazywanej informacji.
Pracodawca został również zobowiązany do informowania pracownika na piśmie o zmianie jego warunków zatrudnienia, a więc o obowiązującej go dobowej i tygodniowej normie czasu pracy, częstotliwości wypłat wynagrodzenia za pracę, wymiarze przysługującego urlopu wypoczynkowego oraz obowiązującej długości okresu wypowiedzenia umowy o pracę, a także o objęciu pracownika układem zbiorowym pracy oraz o zmianie układu zbiorowego pracy, którym pracownik jest objęty. Pracodawca powinien to uczynić niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 1 miesiąca od dnia wejścia w życie tych zmian, a w przypadku gdy rozwiązanie umowy o pracę miałoby nastąpić przed upływem tego terminu - nie później niż do dnia rozwiązania umowy (art. 29 § 32 k.p.). Również w tym przypadku ustawodawca uznał, że wystarczy wskazać odpowiednie przepisy prawa pracy bez zamieszczania ich treści w przekazywanej informacji, aby uczynić zadość temu wymogowi.
Odpowiedziała Alicja Fal
REKLAMA
REKLAMA