REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moja firma

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Na czym polega umowa dzierżawy?

Dzierżawa jest umową nazwaną, która uregulowana została przepisami kodeksu cywilnego. Jest ona także traktowana jako odmiana umowy najmu.

Unijne dotacje bardziej przyjazne

Już za dwa lata dostęp do funduszy unijnych może być łatwiejszy. Bruksela przedstawiła właśnie projekt rozporządzenia finansowego, które określa podstawowe zasady rządzące budżetem UE.

Wyniki wyborów nie wpłynęły na złotego

Niewielka różnica poparcia 2 czołowych kandydatów w I turze wyborów prezydenckich nie wywołała niepokoju na rynku walutowym. Inwestorzy przywiązują większą wagę do zapowiedzi zmiany polityki Ludowego Banku Chin wobec kursu juana.

Wypowiedzenie pełnomocnictwa procesowego

Pełnomocnictwo procesowe podlega możliwości wypowiedzenia. Dotyczy to pełnomocnictwa procesowego ogólnego i szczególnego.

REKLAMA

Pełnomocnictwo dalsze

Pełnomocnictwo dalsze, zwane tez substytucyjnym, ma charakter taki sam jak pełnomocnictwo bezpośrednie. Co do zasady jest jednak zabronione.

Czy można odwołać pełnomocnictwo?

Pełnomocnictwo występuje w obrocie prawnym w wielu rodzajach. Jego odwołanie może nastąpić w każdym czasie.

Jak udzielić pełnomocnictwa szczególnego?

W obrocie prawnym wyróżnia się kilka rodzajów pełnomocnictwa. Jednym z nich jest pełnomocnictwo szczególne.

Czym jest pełnomocnictwo procesowe?

Pełnomocnictwo procesowe pozwala na występowanie danemu podmiotowi przed sądem w imieniu mocodawcy. Może mieć ono charakter ogólny lub szczególny.

REKLAMA

Czym jest pełnomocnictwo ogólne?

Pełnomocnictwo ogólne pozwala na wykonywanie praw majątkowych mocodawcy zgodnie z zasadami prawidłowej gospodarki.

Najpopularniejsze rodzaje pełnomocnictw

Przedsiębiorca może działać sam lub za pośrednictwem innych osób. Osoby działające w imieniu przedsiębiorcy to pełnomocnicy. Mogą oni zastępować mocodawcę przed sądem a także dokonywać za niego czynności prawnych.

Kary za fałszowanie dokumentacji o odbyciu szkolenia BHP

Inspekcja pracy kieruje do sądu sprawy przeciw firmom, które poświadczają, że pracownik uczestniczył w okresowym szkoleniu bhp, mimo że tego nie robił.

Szkolenie BHP dla pracowników adminstracjno-biurowych

Szkolenie prowadzone jest interaktywnie, metoda e-learning

Wsparcie szkoleń, doradztwa oraz studiów podyplomowych – część II

W części 1 przedstawione zostały dostępne w ramach działania 2.1.1 programu Kapitał Ludzki konkursy ogłoszone w 2010 roku. Wyjaśniono również procedury związane ze staraniem się o dofinansowanie, co podlega sfinansowaniu, a także informacje na temat wielkości dofinansowania w przypadku szkoleń ogólnych.

Wsparcie szkoleń, doradztwa oraz studiów podyplomowych – część 1

Działanie 2.1.1 ,,Rozwój kapitału ludzkiego w przedsiębiorstwach'' w ramach programu Kapitał Ludzki jest jednym z najbardziej interesujących działań dla większości podmiotów zainteresowanych prowadzeniem działalności szkoleniowej. W ramach działania wnioski aplikacyjne może składać prawie każda instytucja niekoniecznie muszą być to firmy szkoleniowe. Powoduje to, że konkurencja przy składaniu wniosków jest bardzo duża. Regularnie ilość złożonych wniosków przekracza kilka a nawet kilkunastokrotnie wysokość kwot przeznaczonych na dany konkurs.

Promowanie działań innowacyjnych – część III

W części 2 artykułu przedstawiliśmy działanie PO IG 4.3 Kredyt technologiczny PO IG 4.4 Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym. Poniżej zaprezentowane zostaną kolejne działania PO IG dedykowane sektorowi MSPPO IG 4.5 Wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki.

Jakie są zarobki kierowników

Średnie wynagrodzenie kierowników ogółem w 2009 roku wyniosło  4 262 PLN brutto – wynika z raportu „Wynagrodzenia na stanowiskach kierowniczych w 2009 roku”, przygotowanego przez Sedlak & Sedlak. Zarządzający zespołami od 2 do 10 pracowników zarabiali 4 050 PLN. Kierujący większą ilością pracowników otrzymywali miesięcznie 4 600 PLN.

Produkcja mocno w górę

W maju br. produkcja przemysłowa wzrosła o 14 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, natomiast w stosunku do kwietnia była wyższa o 2 proc. Z kolei produkcja budowlano-montażowa była w maju o 2,3 proc. wyższa niż w 2009 r. i o 17,6 proc. wyższa w stosunku do kwietnia - podał Główny Urząd Statystyczny.

Fiskus może ograniczyć odliczenie VAT od aut z kratką

Fiskus może ograniczyć firmom zakres korzystania z odliczenia podatku VAT od zakupu samochodów osobowych, gdyż Komisja Europejska wydała decyzję na to zezwalającą.

Czynności kontrolne przeprowadzane przez ZUS

Jaki jest zakres kontroli ZUS przeprowadzanej u płatników składek? Czy płatnik składek może uczestniczyć w czynnościach kontrolnych ZUS? Czy można złożyć zastrzeżenia co do ustaleń z przeprowadzonej kontroli?

Jak prawidłowo zawrzeć umowę na okres próbny

Każdą umowę o pracę zawiera się na piśmie. W przypadku niezawarcia umowy na piśmie pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić mu w formie pisemnej ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków. Dotyczy to także umów na okres próbny.

Od 28 czerwca będzie można ubiegać się o dotacje na tworzenie małych firm

Od 28 czerwca br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała wnioski na tworzenie i rozwój małych firm na terenach wiejskich. W tym naborze wypełnianie formularza ma być łatwiejsze, a warunki przyznawania pieniędzy - korzystniejsze.

Kolejne umowy na budowę autostrad

Cezary Grabarczyk, minister infrastruktury podpisał umowy na budowę dwóch odcinków autostrady A1: Sójki - Kotliska i Piątek - Stryków oraz na budowę obwodnicy Pabianic. Inwestycje te są zlokalizowane w województwie łódzkim, za ich realizację odpowiada Łódzki Oddział GDDKiA.

Więcej pieniędzy na aktywiazację zawodową powodzian

Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak postanowiła zwiększyć koszty Funduszu Pracy na realizację zadań ustawowych, powiększając rezerwę, będącą w dyspozycji ministra właściwego do spraw pracy, przeznaczoną dla samorządów województw i powiatów, na których terenie.

Na giełdach trzy wiedźmy, uspokojenie na rynku walutowym

Czwartkowy szczyt Unii Europejskiej wsparł notowania euro. Inwestorzy „kupili” zgodę polityków na wzmocnienie zarządzania gospodarczego i dyscypliny budżetowej, chociaż nie pojawiło się tu nic nowego o czym wcześniej nie byłoby wiadomo.

Wraz z wynagrodzeniem spada dostępność mieszkań na kredyt

Spadek średniego miesięcznego wynagrodzenia spowodował, że zmniejszyła się dostępność mieszkań na kredyt we wszystkich analizowanych przez Open Finance miastach.

Jak zaskarżyć uchwałę walnego zgromadzenia?

Walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki akcyjnej - jest organem właścicielskim spółki. Nie oznacza to jednak, że może on podejmować dowolne decyzje. Zainteresowanemu przysługują dwie metody pozbawienia uchwały mocy: powództwo o uchylenie uchwały, o którym mowa w art. 422 Kodeksu spółek handlowych (KSH) oraz powództwo o stwierdzenie nieważności uchwały sprzecznej z prawem, o którym mowa w art. 425 KSH.

Kredyty walutowe nie ucierpią na rekomendacji T

Długo omawiana rekomendacja T nie powinna mieć większego wpływu na rynek kredytów hipotecznych. Nawet osoby kredytujące 100 proc. wartości nieruchomości nie powinni odczuć zmian po wprowadzeniu w życie tej regulacji.

Potwierdzenie zawarcia umowy sprzedaży

Zawarcie umowy sprzedaży powoduje powstanie po stronie nabywcy szeregu uprawnień. Ich egzekwowanie może nastąpić na podstawie potwierdzenia umowy sprzedaży.

25,1 mln zł dla samorządów na odbudowę

Jerzy Miller, szef MSWiA przyznał pierwsze pieniądze - 25,1 mln złotych - na odbudowę i remont infrastruktury komunalnej zniszczonej przez tegoroczną powódź.

Umowa sprzedaży wierzytelności

Umowa sprzedaży wierzytelności należy do kategorii umów cywilnoprawnych. Powoduje dokonanie się przejścia wierzytelności pomiędzy zbywcą a kupującym.

Umowa sprzedaży udziałów

Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stanowi o tym, czy wspólnikowi może przysługiwać tylko jeden, czy też więcej udziałów. W przypadku, gdy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział, to udziały w kapitale zakładowym powinny one mieć równy i niepodzielny charakter.

Jak zawrzeć umowę sprzedaży motocykla?

Umowa sprzedaży motocykla należy do cywilnoprawnych umów zaliczanych do szerokiej grupy umów sprzedaży. Jak zatem prawidłowo powinna zostać sporządzona umowa sprzedaży motocykla- koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem!

Rekomendacja T nie wpłynie na zainteresowanie się kredytami walutowymi

Zainteresowani kredytami walutowymi nie muszą mieć żadnego sposobu na Rekomendację T. Nawet dla osób poszukujących finansowania na ponad 100 proc. wartości nieruchomości nie powinno się nic zmienić.

Umowa sprzedaży samochodu

Umowa sprzedaży samochodu jest jedną z cywilnoprawnych umów, która zaliczana jest do szerokiej grupy umów sprzedaży. Zgodnie z regulacjami zawartymi w kodeksie cywilnym przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Dane pojazdu można zweryfikować elektronicznie

Wystarczy dostęp do Internetu i podpis elektroniczny, by sprawdzić, czy numer rejestracyjny samochodu zgadza się z informacjami zgromadzonymi w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Na czym polega umowa sprzedaży komisowej?

Umowa sprzedaży komisowej to umowa cywilnoprawna należąca do kategorii umów handlowych, czyli takich, w których jedna (lub więcej) ze stron jest przedsiębiorcą.

Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości

Przedwstępna umowa sprzedaży nieruchomości zawierana jest w celu zobowiązania stron do zawarcia umowy przyrzeczonej. Umowa taka pozwala także na przygotowanie się stron do wstąpienia w późniejszy stosunek prawny.

MF: wystąpiliśmy o przedłużenie elastycznej linii kredytowej

Minister finansów Jacek Rostowski i prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka złożyli podpis na wniosku o przedłużenie dla Polski elastycznej linii kredytowej (Flexible Credit Line, FCL) do Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Najpopularniejsze umowy sprzedaży

Sprzedaż i usługi to najczęściej tym zajmują się przedsiębiorcy. Poniżej przedstawiamy najważniejsze umowy sprzedaży, zapoznaj się także z naszą bazą umów sprzedaży.

Działasz w strefie ekonomicznej - nie płacisz PIT

Osoby prowadzące działalność gospodarczą w specjalnej strefie ekonomicznej mogą przez 10 lat korzystać ze zwolnienia z podatku.

Wydatki niekwalifikowane w projektach mikroprzedsiębiorców w województwie dolnośląskim

Wnioskując o unijną dotację dla swojego przedsiębiorstwa musimy pamiętać, że Unia Europejska pokrywa tylko część kosztów poniesionych podczas realizacji inwestycji. Pozostała część musi zostać pokryta przez wnioskodawcę ze środków własnych.

Piątek na GPW nie będzie nudny

Brak ważnych danych makroekonomicznych nie oznacza, że piątek(18 czerwca br.) na GPW będzie nudny. Dzień rozliczania kontraktów terminowych i opcji rządzi się własnymi, niezbyt przejrzystymi dla przeciętnych inwestorów regułami, więc warto rozważyć wcześniejsze rozpoczęcie weekendu.

Jak aplikować o środki dla mikroprzedsiębiorców na Dolnym Śląsku – część II

Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca ogłosiła nabór wniosków o dofinansowania w ramach konkursu dla mikroprzedsiębiorców. Zainteresowani mogą otrzymać dotację unijną w wysokości do 60% wydatków kwalifikowanych w projekcie.

Rośnie zatrudnienie i płace

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w maju 2010 roku spadło o 1,5 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. W ujęciu rocznym zwiększyło się o 4,8 proc. i wyniosło 3346,61 zł – podał GUS. Natomiast przeciętne zatrudnienie w firmach w maju 2010 osiągnęło 5,319 mln osób i wzrosło w stosunku do kwietnia o 0,2 proc. W odniesieniu do maja 2009 r. było wyższe o 0,5 proc.

Jak aplikować o środki dla mikroprzedsiębiorców na Dolnym Śląsku – część I

Ruszył konkurs na dotacje inwestycyjne dla mikroprzedsiębiorców w województwie dolnośląskim. Do rozdysponowania w ramach tego naboru jest ponad 20 mln PLN.

Dlaczego ważne jest świętowanie sukcesów

Dobre wiadomości należy podawać dalej. Dzięki nim ludzie widzą, że warto się starać, że ktoś to widzi i docenia. W ten sposób buduje się zaangażowanie i pasję.

Kryteria formalne na wsparcie firm w działaniach eksportowych

Złożona dokumentacja aplikacyjna podlega ocenie pod kątem kryteriów formalnych i merytorycznych. Ich znajomość pozwoli nam na lepsze przygotowanie wymaganych dokumentów.

Polacy nie doceniają przedsiębiorców

Polacy darzą niechęcią rodzimych przedsiębiorców. Właścicieli firm uważają za wyzyskiwaczy żyjących z cudzej pracy.

Regionalne Programy Operacyjne trzecim filarem wsparcia inwestycji przedsiębiorców (cz. III)

Każde województwo wdraża swój własny Program Operacyjny, uzgodniony odrębnie z Komisją Europejską, w związku z czym każdy z nich rządzi się własnymi prawami. Generalnie wszystkie projekty realizowane na poziomie regionalnym dzielą się na inwestycyjne, których jest zdecydowanie więcej oraz nastawione na innowacje i nowe technologie, które występują niestety rzadziej w przekroju wszystkich polskich województw.

25 proc. firm planuje wzrost zatrudnienia, 7 proc. chce zwalniać

25 proc. firm planuje wzrost zatrudnienia w najbliższym półroczu, a 7 proc. - zwolnienia. 63 proc. nie zmieni liczby pracowników - wynika z przedstawionego w poniedziałek badania firmy Randstad i TNS OBOP. Płace chce podwyższać 16 proc., a 2 proc. planuje obniżki.

REKLAMA