REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zawrzeć umowę sprzedaży motocykla?

Milewski Marcin
Najczęściej występującą w obrocie formą zawarcia umowy sprzedaży motocykla jest forma pisemna.
Najczęściej występującą w obrocie formą zawarcia umowy sprzedaży motocykla jest forma pisemna.

REKLAMA

REKLAMA

Umowa sprzedaży motocykla należy do cywilnoprawnych umów zaliczanych do szerokiej grupy umów sprzedaży. Jak zatem prawidłowo powinna zostać sporządzona umowa sprzedaży motocykla- koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem!

Zgodnie z kodeksem cywilnym przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Przedmiotem sprzedaży mogą być zarówno rzeczy jak i energie oraz prawa majątkowe.

REKLAMA

Umowa sprzedaży jest umową o cechach wzajemności, odpłatności, konsensualności, a także zobowiązującą, przy czym może jednocześnie wywoływać skutki rozporządzające.

Najczęściej występującą w obrocie formą zawarcia umowy sprzedaży motocykla jest forma pisemna.

Porównaj: Przedsiębiorcy wolą leasing samochodu

Przepisy jednak wskazują, iż co do zasady umowę sprzedaży zawiera się w formie dowolnej (wyjątkowo w szczególnej np. w formie aktu notarialnego w odniesieniu do nieruchomości).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowa sprzedaży motocykla powinna zawierać następujące elementy:

  • oznaczenie kupującego, w tym jego dane osobowe, w tym adres zamieszkania, nr dowodu osobistego;
  • oznaczenie sprzedającego, w tym jego dane osobowe, w tym adres zamieszkania, nr dowodu osobistego;
  • oświadczenia sprzedawcy o tym, że jest on wyłącznym właścicielem motocykla (wraz z podaniem marki, koloru, rocznika, numeru rejestracyjnego, numeru silnika, przebiegu itp.), o tym, że opisany motocykl jest w pełni sprawny i określa jego stan techniczny jako dobry, o tym, że motocykl jest wolny od jakichkolwiek wad prawnych, w tym także wszelkich praw osób trzecich oraz innych obciążeń i zabezpieczeń;
  • określenie ceny sprzedaży wraz z oznaczeniem waluty;
  • oznaczenie przedmiotu umowy sprzedaży, czyli motoru.

Możliwe jest wprowadzenie ratalnego systemu płatności poprzez oznaczenie, iż cena będzie płatna w miesięcznych ratach uiszczanych do określonego dnia miesiąca, przy jednoczesnym określeniu sposobu potwierdzania uiszczenia ceny oraz określenia odsetkowych następstw braku terminowej płatności.

Polecamy serwis Samochód w firmie

Umowa sprzedaży motocykla może zostać wzbogacona o klauzule pełniące następujące funkcje:

  • oznaczające, która ze stron umowy ponosi jej koszty;
  • wskazujące na konieczność dokonywania zmian umowy jedynie w formie pisemnej pod rygorem nieważności;
  • zawierające ogólne odwołanie do zastosowania przepisów kodeksu cywilnego w sprawach w umowie nieuregulowanych;
  • określające właściwość sądu;
  • oznaczające załączniki do umowy jako jej integralną część.

Umowę sprzedaży motocykla, tak jak i samochodu, powinno sporządzić się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, odczytać ją, a dopiero następnie podpisać.

Pobierz wzór umowy sprzedaży motocykla

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA