REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zawrzeć umowę sprzedaży motocykla?

Milewski Marcin
Najczęściej występującą w obrocie formą zawarcia umowy sprzedaży motocykla jest forma pisemna.
Najczęściej występującą w obrocie formą zawarcia umowy sprzedaży motocykla jest forma pisemna.

REKLAMA

REKLAMA

Umowa sprzedaży motocykla należy do cywilnoprawnych umów zaliczanych do szerokiej grupy umów sprzedaży. Jak zatem prawidłowo powinna zostać sporządzona umowa sprzedaży motocykla- koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem!

Zgodnie z kodeksem cywilnym przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Przedmiotem sprzedaży mogą być zarówno rzeczy jak i energie oraz prawa majątkowe.

REKLAMA

Umowa sprzedaży jest umową o cechach wzajemności, odpłatności, konsensualności, a także zobowiązującą, przy czym może jednocześnie wywoływać skutki rozporządzające.

Najczęściej występującą w obrocie formą zawarcia umowy sprzedaży motocykla jest forma pisemna.

Porównaj: Przedsiębiorcy wolą leasing samochodu

Przepisy jednak wskazują, iż co do zasady umowę sprzedaży zawiera się w formie dowolnej (wyjątkowo w szczególnej np. w formie aktu notarialnego w odniesieniu do nieruchomości).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowa sprzedaży motocykla powinna zawierać następujące elementy:

 • oznaczenie kupującego, w tym jego dane osobowe, w tym adres zamieszkania, nr dowodu osobistego;
 • oznaczenie sprzedającego, w tym jego dane osobowe, w tym adres zamieszkania, nr dowodu osobistego;
 • oświadczenia sprzedawcy o tym, że jest on wyłącznym właścicielem motocykla (wraz z podaniem marki, koloru, rocznika, numeru rejestracyjnego, numeru silnika, przebiegu itp.), o tym, że opisany motocykl jest w pełni sprawny i określa jego stan techniczny jako dobry, o tym, że motocykl jest wolny od jakichkolwiek wad prawnych, w tym także wszelkich praw osób trzecich oraz innych obciążeń i zabezpieczeń;
 • określenie ceny sprzedaży wraz z oznaczeniem waluty;
 • oznaczenie przedmiotu umowy sprzedaży, czyli motoru.

Możliwe jest wprowadzenie ratalnego systemu płatności poprzez oznaczenie, iż cena będzie płatna w miesięcznych ratach uiszczanych do określonego dnia miesiąca, przy jednoczesnym określeniu sposobu potwierdzania uiszczenia ceny oraz określenia odsetkowych następstw braku terminowej płatności.

Polecamy serwis Samochód w firmie

Umowa sprzedaży motocykla może zostać wzbogacona o klauzule pełniące następujące funkcje:

 • oznaczające, która ze stron umowy ponosi jej koszty;
 • wskazujące na konieczność dokonywania zmian umowy jedynie w formie pisemnej pod rygorem nieważności;
 • zawierające ogólne odwołanie do zastosowania przepisów kodeksu cywilnego w sprawach w umowie nieuregulowanych;
 • określające właściwość sądu;
 • oznaczające załączniki do umowy jako jej integralną część.

Umowę sprzedaży motocykla, tak jak i samochodu, powinno sporządzić się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, odczytać ją, a dopiero następnie podpisać.

Pobierz wzór umowy sprzedaży motocykla

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA