| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Umowa sprzedaży za pośrednictwem Internetu z osobą małoletnią - porada

Umowa sprzedaży za pośrednictwem Internetu z osobą małoletnią - porada

Coraz częściej umowy sprzedaży zawierane są za pośrednictwem Internetu. Zdarza się, że stroną takich umów są osoby małoletnie. Na co powinny zwrócić uwagę osoby zawierające umowy sprzedaży z małoletnimi? Jakie wiążą się z tym konsekwencje prawne? Czytaj w poniższym artykule.

Kogo zgoda i jakie umowy?

Zgodnie z kodeksem cywilnym aby czynności prawne, przez które małoletni zaciąga zobowiązanie lub rozporządza swoim prawem, były ważne konieczna jest zgoda jego przedstawiciela ustawowego, chyba że przepis ustawy stanowi inaczej. Przedstawicielami ustawowymi małoletniego są rodzice sprawujący władzę rodzicielską lub jego opiekunowie. W przypadku dokonania przez małoletniego jednostronnej czynności prawnej zgoda przedstawiciela powinna być udzielona przed dokonaniem danej czynności lub najpóźniej jednocześnie z jej dokonaniem, w przeciwnym razie czynność będzie bezwzględnie nieważna. W przypadku natomiast czynności prawnych dwustronnych np. umowy, konieczna zgoda przedstawiciela ustawowego może być udzielona również po zawarciu danej umowy. Małoletni po uzyskaniu pełnej zdolności do czynności prawnych może samodzielnie potwierdzić zawartą przez siebie umowę.

Osoba małoletnia może bez zgody przedstawiciela ustawowego zawierać umowy należące do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego oraz rozporządzać swoim zarobkiem, chyba że sąd opiekuńczy z ważnych powodów postanowi inaczej. Ponadto, z zastrzeżeniem wyjątku wskazanego w ustawie, małoletni posiada pełną zdolność do czynności prawnych w stosunku do przedmiotów majątkowych, które otrzymał od swego przedstawiciela ustawowego do swobodnego użytku.

Nie jest w zasadzie możliwe generalne wskazanie, jakie umowy należą do kategorii umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego. Każdą umowę należy oceniać indywidualnie, z perspektywy osoby małoletniej. Istotny jest tutaj jednak punkt widzenia „przeciętnego” małoletniego nie należy więc w danej sytuacji uwzględniać indywidualnych cech i właściwości konkretnego małoletniego. Każda taka umowa zawarta przez małoletniego, o ile nie zostały naruszone inne przepisy prawa, jest ważna od momentu jej zawarcia.

Porównaj: Potwierdzenie zawarcia umowy sprzedaży

Co z zarobkiem małoletniego

Zarobek, którym małoletni może rozporządzać bez konieczności uzyskania zgody przedstawiciela ustawowego, stanowi wynagrodzenie za pracę w rozumieniu przepisów kodeksu pracy. Dotyczy to wynagrodzenia, które małoletni już uzyskał, a nie takiego, na które dopiero oczekuje.

Małoletni może swobodnie rozporządzać samym wynagrodzeniem, nie może jednak bez zgody przedstawiciela ustawowego rozporządzać przedmiotami nabytymi za środki uzyskane w ramach wynagrodzenia. Uzyskanie przez małoletniego pełnej zdolności do czynności prawnych w odniesieniu do własnych zarobków następuje z mocy prawa, chyba że sąd opiekuńczy ważnych powodów postanowi inaczej.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Osoba małoletnia może bez zgody przedstawiciela ustawowego zawierać umowy należące do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego.
Osoba małoletnia może bez zgody przedstawiciela ustawowego zawierać umowy należące do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »