REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Umowa sprzedaży za pośrednictwem Internetu z osobą małoletnią - porada

Kancelaria Prawnicza Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy sp.k.
Osoba małoletnia może bez zgody przedstawiciela ustawowego zawierać umowy należące do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego.
Osoba małoletnia może bez zgody przedstawiciela ustawowego zawierać umowy należące do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego.

REKLAMA

REKLAMA

Coraz częściej umowy sprzedaży zawierane są za pośrednictwem Internetu. Zdarza się, że stroną takich umów są osoby małoletnie. Na co powinny zwrócić uwagę osoby zawierające umowy sprzedaży z małoletnimi? Jakie wiążą się z tym konsekwencje prawne? Czytaj w poniższym artykule.

Kogo zgoda i jakie umowy?

REKLAMA

Zgodnie z kodeksem cywilnym aby czynności prawne, przez które małoletni zaciąga zobowiązanie lub rozporządza swoim prawem, były ważne konieczna jest zgoda jego przedstawiciela ustawowego, chyba że przepis ustawy stanowi inaczej. Przedstawicielami ustawowymi małoletniego są rodzice sprawujący władzę rodzicielską lub jego opiekunowie. W przypadku dokonania przez małoletniego jednostronnej czynności prawnej zgoda przedstawiciela powinna być udzielona przed dokonaniem danej czynności lub najpóźniej jednocześnie z jej dokonaniem, w przeciwnym razie czynność będzie bezwzględnie nieważna. W przypadku natomiast czynności prawnych dwustronnych np. umowy, konieczna zgoda przedstawiciela ustawowego może być udzielona również po zawarciu danej umowy. Małoletni po uzyskaniu pełnej zdolności do czynności prawnych może samodzielnie potwierdzić zawartą przez siebie umowę.

REKLAMA

Osoba małoletnia może bez zgody przedstawiciela ustawowego zawierać umowy należące do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego oraz rozporządzać swoim zarobkiem, chyba że sąd opiekuńczy z ważnych powodów postanowi inaczej. Ponadto, z zastrzeżeniem wyjątku wskazanego w ustawie, małoletni posiada pełną zdolność do czynności prawnych w stosunku do przedmiotów majątkowych, które otrzymał od swego przedstawiciela ustawowego do swobodnego użytku.

Nie jest w zasadzie możliwe generalne wskazanie, jakie umowy należą do kategorii umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego. Każdą umowę należy oceniać indywidualnie, z perspektywy osoby małoletniej. Istotny jest tutaj jednak punkt widzenia „przeciętnego” małoletniego nie należy więc w danej sytuacji uwzględniać indywidualnych cech i właściwości konkretnego małoletniego. Każda taka umowa zawarta przez małoletniego, o ile nie zostały naruszone inne przepisy prawa, jest ważna od momentu jej zawarcia.

Porównaj: Potwierdzenie zawarcia umowy sprzedaży

Co z zarobkiem małoletniego

REKLAMA

Zarobek, którym małoletni może rozporządzać bez konieczności uzyskania zgody przedstawiciela ustawowego, stanowi wynagrodzenie za pracę w rozumieniu przepisów kodeksu pracy. Dotyczy to wynagrodzenia, które małoletni już uzyskał, a nie takiego, na które dopiero oczekuje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Małoletni może swobodnie rozporządzać samym wynagrodzeniem, nie może jednak bez zgody przedstawiciela ustawowego rozporządzać przedmiotami nabytymi za środki uzyskane w ramach wynagrodzenia. Uzyskanie przez małoletniego pełnej zdolności do czynności prawnych w odniesieniu do własnych zarobków następuje z mocy prawa, chyba że sąd opiekuńczy ważnych powodów postanowi inaczej.

Aby małoletni uzyskał pełną zdolność do czynności prawnych, w odniesieniu do przedmiotów otrzymanych od przedstawiciela ustawowego, niezbędne jest rzeczywiste wydanie określonego przedmiotu oraz deklaracja przedstawiciela ustawowego, że wydanie przedmiotu następuję do wyłącznej dyspozycji małoletniego. Deklaracja te nie musi być wyrażona wprost, wystarczy, iż z zachowania przedstawiciela ustawowego wynika zamiar oddania przedmiotu do wyłącznej dyspozycji małoletniego. Wydania musi dokonać przedstawiciel ustawowy małoletniego, tj. niepozbawiony władzy rodzicielskiej rodzic albo opiekun. Nawet jednak przy spełnieniu powyższych warunków małoletni nie uzyska jednak pełnej zdolności do czynności prawnych w zakresie czynności dotyczących przedmiotów oddanych mu do swobodnego użytku, jeżeli do dokonania tych czynności nie wystarcza zgoda przedstawiciela ustawowego.

Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego wyrażać zgody na dokonanie przez małoletniego czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu (miernikiem czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu jest ciężar gatunkowy dokonywanej czynności, jej skutki w sferze majątku małoletniego, wartości przedmiotu danej czynności oraz szeroko pojęte dobro dziecka i ochrona jego interesów życiowych).

Zobacz wzory umów sprzedaży

Zgoda sądu opiekuńczego wymagana będzie w szczególności na zawieranie przez małoletniego umów dotyczących nieruchomości, np. umowy dzierżawy, czy najmu. W takiej sytuacji wystarczy jednak uzyskanie zgody sądu opiekuńczego, dodatkowa zgoda przedstawiciela ustawowego nie jest już konieczna.

Co z umową zawartą za pośrednictwem Internetu

Osoba zawierająca z małoletnim umowę za pośrednictwem Internetu może nie posiadać odpowiedniej wiedzy aby stwierdzić, czy jego kontrahent, posiada pełną, czy ograniczoną zdolność do czynności prawnej, czy do ważności danej umowy wymagana jest zgoda przedstawiciela ustawowego małoletniego, a jeżeli tak to czy stosowna zgoda została udzielona.

Zgodnie z kodeksem cywilnym osoba zawierająca umowę z małoletnim nie może się powoływać na brak zgody jego przedstawiciela ustawowego. Kontrahent małoletniego może wyznaczyć jego przedstawicielowi ustawowemu odpowiedni termin do potwierdzenia umowy.

W związku z powyższym najbezpieczniejszym rozwiązaniem w przypadku zawierania umów z małoletnimi jest skontaktowanie się z jego przedstawicielem ustawowym, aby w odpowiednim terminie uzyskać potwierdzenie zawartej z małoletnim umowy. Odpowiedni termin to taki, w którym przedstawiciel ustawowy będzie mógł spokojnie zapoznać się z warunkami danej umowy, podjąć odpowiednią decyzję oraz przekazać jej kontrahentowi małoletniego.

Brak odpowiedzi w ustalonym terminie albo odmowa potwierdzenia umowy skutkuje bezwzględną nieważnością umowy. Umowa taka jest nieważna z mocy prawa i to ze skutkiem wstecznym, od chwili jej zawarcia. Oznacza to, że dana umowa nie wywołała zamierzonych przez strony skutków prawnych, w związku z czym strony umowy powinny zwrócić sobie wszystko, co wzajemnie od siebie w związku z umowa otrzymały.

Zobacz: Umowa-współpraca

Natomiast potwierdzenie umowy oznaczać będzie ważność umowy do chwili jej zawarcia. Małoletni będzie odpowiedzialny za należyte wykonanie umowy, w szczególności będzie ponosił odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady sprzedanego towaru.

Bartosz Maciejewski aplikant radcowski 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA