REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Umowa sprzedaży za pośrednictwem Internetu z osobą małoletnią - porada

Kancelaria Prawnicza Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy sp.k.
Osoba małoletnia może bez zgody przedstawiciela ustawowego zawierać umowy należące do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego.
Osoba małoletnia może bez zgody przedstawiciela ustawowego zawierać umowy należące do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego.

REKLAMA

REKLAMA

Coraz częściej umowy sprzedaży zawierane są za pośrednictwem Internetu. Zdarza się, że stroną takich umów są osoby małoletnie. Na co powinny zwrócić uwagę osoby zawierające umowy sprzedaży z małoletnimi? Jakie wiążą się z tym konsekwencje prawne? Czytaj w poniższym artykule.

Kogo zgoda i jakie umowy?

REKLAMA

Zgodnie z kodeksem cywilnym aby czynności prawne, przez które małoletni zaciąga zobowiązanie lub rozporządza swoim prawem, były ważne konieczna jest zgoda jego przedstawiciela ustawowego, chyba że przepis ustawy stanowi inaczej. Przedstawicielami ustawowymi małoletniego są rodzice sprawujący władzę rodzicielską lub jego opiekunowie. W przypadku dokonania przez małoletniego jednostronnej czynności prawnej zgoda przedstawiciela powinna być udzielona przed dokonaniem danej czynności lub najpóźniej jednocześnie z jej dokonaniem, w przeciwnym razie czynność będzie bezwzględnie nieważna. W przypadku natomiast czynności prawnych dwustronnych np. umowy, konieczna zgoda przedstawiciela ustawowego może być udzielona również po zawarciu danej umowy. Małoletni po uzyskaniu pełnej zdolności do czynności prawnych może samodzielnie potwierdzić zawartą przez siebie umowę.

REKLAMA

Osoba małoletnia może bez zgody przedstawiciela ustawowego zawierać umowy należące do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego oraz rozporządzać swoim zarobkiem, chyba że sąd opiekuńczy z ważnych powodów postanowi inaczej. Ponadto, z zastrzeżeniem wyjątku wskazanego w ustawie, małoletni posiada pełną zdolność do czynności prawnych w stosunku do przedmiotów majątkowych, które otrzymał od swego przedstawiciela ustawowego do swobodnego użytku.

Nie jest w zasadzie możliwe generalne wskazanie, jakie umowy należą do kategorii umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego. Każdą umowę należy oceniać indywidualnie, z perspektywy osoby małoletniej. Istotny jest tutaj jednak punkt widzenia „przeciętnego” małoletniego nie należy więc w danej sytuacji uwzględniać indywidualnych cech i właściwości konkretnego małoletniego. Każda taka umowa zawarta przez małoletniego, o ile nie zostały naruszone inne przepisy prawa, jest ważna od momentu jej zawarcia.

Porównaj: Potwierdzenie zawarcia umowy sprzedaży

Co z zarobkiem małoletniego

REKLAMA

Zarobek, którym małoletni może rozporządzać bez konieczności uzyskania zgody przedstawiciela ustawowego, stanowi wynagrodzenie za pracę w rozumieniu przepisów kodeksu pracy. Dotyczy to wynagrodzenia, które małoletni już uzyskał, a nie takiego, na które dopiero oczekuje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Małoletni może swobodnie rozporządzać samym wynagrodzeniem, nie może jednak bez zgody przedstawiciela ustawowego rozporządzać przedmiotami nabytymi za środki uzyskane w ramach wynagrodzenia. Uzyskanie przez małoletniego pełnej zdolności do czynności prawnych w odniesieniu do własnych zarobków następuje z mocy prawa, chyba że sąd opiekuńczy ważnych powodów postanowi inaczej.

Aby małoletni uzyskał pełną zdolność do czynności prawnych, w odniesieniu do przedmiotów otrzymanych od przedstawiciela ustawowego, niezbędne jest rzeczywiste wydanie określonego przedmiotu oraz deklaracja przedstawiciela ustawowego, że wydanie przedmiotu następuję do wyłącznej dyspozycji małoletniego. Deklaracja te nie musi być wyrażona wprost, wystarczy, iż z zachowania przedstawiciela ustawowego wynika zamiar oddania przedmiotu do wyłącznej dyspozycji małoletniego. Wydania musi dokonać przedstawiciel ustawowy małoletniego, tj. niepozbawiony władzy rodzicielskiej rodzic albo opiekun. Nawet jednak przy spełnieniu powyższych warunków małoletni nie uzyska jednak pełnej zdolności do czynności prawnych w zakresie czynności dotyczących przedmiotów oddanych mu do swobodnego użytku, jeżeli do dokonania tych czynności nie wystarcza zgoda przedstawiciela ustawowego.

Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego wyrażać zgody na dokonanie przez małoletniego czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu (miernikiem czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu jest ciężar gatunkowy dokonywanej czynności, jej skutki w sferze majątku małoletniego, wartości przedmiotu danej czynności oraz szeroko pojęte dobro dziecka i ochrona jego interesów życiowych).

Zobacz wzory umów sprzedaży

Zgoda sądu opiekuńczego wymagana będzie w szczególności na zawieranie przez małoletniego umów dotyczących nieruchomości, np. umowy dzierżawy, czy najmu. W takiej sytuacji wystarczy jednak uzyskanie zgody sądu opiekuńczego, dodatkowa zgoda przedstawiciela ustawowego nie jest już konieczna.

Co z umową zawartą za pośrednictwem Internetu

Osoba zawierająca z małoletnim umowę za pośrednictwem Internetu może nie posiadać odpowiedniej wiedzy aby stwierdzić, czy jego kontrahent, posiada pełną, czy ograniczoną zdolność do czynności prawnej, czy do ważności danej umowy wymagana jest zgoda przedstawiciela ustawowego małoletniego, a jeżeli tak to czy stosowna zgoda została udzielona.

Zgodnie z kodeksem cywilnym osoba zawierająca umowę z małoletnim nie może się powoływać na brak zgody jego przedstawiciela ustawowego. Kontrahent małoletniego może wyznaczyć jego przedstawicielowi ustawowemu odpowiedni termin do potwierdzenia umowy.

W związku z powyższym najbezpieczniejszym rozwiązaniem w przypadku zawierania umów z małoletnimi jest skontaktowanie się z jego przedstawicielem ustawowym, aby w odpowiednim terminie uzyskać potwierdzenie zawartej z małoletnim umowy. Odpowiedni termin to taki, w którym przedstawiciel ustawowy będzie mógł spokojnie zapoznać się z warunkami danej umowy, podjąć odpowiednią decyzję oraz przekazać jej kontrahentowi małoletniego.

Brak odpowiedzi w ustalonym terminie albo odmowa potwierdzenia umowy skutkuje bezwzględną nieważnością umowy. Umowa taka jest nieważna z mocy prawa i to ze skutkiem wstecznym, od chwili jej zawarcia. Oznacza to, że dana umowa nie wywołała zamierzonych przez strony skutków prawnych, w związku z czym strony umowy powinny zwrócić sobie wszystko, co wzajemnie od siebie w związku z umowa otrzymały.

Zobacz: Umowa-współpraca

Natomiast potwierdzenie umowy oznaczać będzie ważność umowy do chwili jej zawarcia. Małoletni będzie odpowiedzialny za należyte wykonanie umowy, w szczególności będzie ponosił odpowiedzialność z tytułu rękojmi za wady sprzedanego towaru.

Bartosz Maciejewski aplikant radcowski 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA